Mimoriadne slovenská sobota

Znamená: zavítať do doliny uprostred Štiavnických vrchov, do dedinky s názvom Stará hora a odkrojiť si kúsok z tradičného kultúrneho koláča zvaného vinobranie. Spomínaná dedinka je od roku 1981 zapísaná na zozname Pamiatkových rezervácií ľudovej kultúry a je ako šitá na mieru podobnému podujatiu. Občianske združenie Sebechleby organizuje Sebechlebské vinobranie už po štvrtý krát. Každým rokom je akcia prestížnejšia. Každým rokom však stráca čosi na svojej pôvodnej atmosfére.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento rok je zase o čosi ťažšie dostať sa po prašnej ceste k vytúženému cieľu. Cesta, čo k nemu vedie, je úzka a plná nedočkavých šoférov. Niektorí z návštevníkov čakanie v zápche vzdávajú a auto parkujú na jednej z lúk. Veď od hlavnej cesty k Starej hore je to iba kúsok. Tohtoročné vinobranie sprevádza ďalšia novinka: pred vstupom zaplatíte parkovné a vstupné. Nie ste už viac náhodným návštevníkom, ste niekým, kto platí a očakáva služby. Hoci počas roka zíva Stará hora prázdnotou a spĺňa hlavne účel chatovej osady, teraz praská vo švíkoch. Už z diaľky sa ozýva hudbou a hurhajom a my vieme, že sme tu dobre. Na ruke máme ružový náramok a môžeme vstúpiť. Okamžite sa začína lov, ktorému predchádza celý proces hľadania, sliedenia a rozhodovania: treba zistiť, kde majú najlepší burčiak, kde najlepší guláš, ktorá štrúdľa je naozaj domáca, a ktorá pečená kačka najprepečenejšia. Niekde si treba vystáť rad, ale čím dlhší, tým lepšie. Ak rad chýba, niečo nie je v poriadku a treba nazrieť pod pokrievku, či sa guláš náhodou už neminul.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento rok je otvorených 29 pivníc a každá ponúka približne rovnaké menu. Víno a burčiak nikde nechýba, nájdete biely, červený aj ružový. Je ešte len tesne po obede, takže väčšina osadenstva zatiaľ zvláda všetky bežné úkony. Spievajú zatiaľ len speváci a členovia folklórnych súborov, ktorí sa striedajú na malom pódiu. Okolo štvrtej atmosféra hustne. Počuť čoraz viac spevu a smiechu. Kultúrny program je vo svojej druhej polovici, práve dotancoval SĽUK a celý súbor žne standing ovation (alebo to len ľudia vstávajú na odchod?) Jedna z tanečníc sa zhostila moderovania, lebo moderovaním poverený Lukáš Latinák sa ešte nedostavil. „Máme dve alternatívy: buď stále čaká v zápche alebo sa po ceste zastavil v nejakej pivničke...Ak ho prosím stretnete, pošlite ho do zákulisia, prosím.“ Väčšina publika sa s úsmevom pridáva k alternatíve č.2. Všetci dobre vedia, že nie je ľahké odolať vábeniu zo všetkých strán. Lukáš síce neprichádza, zato prichádzajú detské a dospelé folklórne súbory a na pódiu rozohrajú celú folklórnu prehliadku. Na tráve sa sedí dobre a večer pomaly vchádza bránami osady. Slnko sa lúči s teplým jesenným dňom a mizne za kopcom. Ťahá za sebou vlečku oranžovej. Deň sa však zďaleka nekončí. O šiestej má prísť Kristína, ťahák celého programu. Nám bohužiaľ nie je súdené zistiť, čo majú Sebechleby spoločné s Horehroním, musíme ísť. Odchádza sa o niečo ľahšie, ako sa prichádzalo, po prašnej ceste smerom von. Stará hora sa za nami zatvára akoby nikdy ani nebola- bájna Atlantída Hontu. Nie je však ťažké uhádnuť, ako vinobranie pokračuje po našom odchode- kultúrou jedenia, pitia a zábavy, ktorá nikdy neumiera a už vôbec nie po súmraku.

Eva Ježovičová

Eva Ježovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  84
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, kto som, píšem, keď nemôžem hovoriť a hovorím, keď nemám pero.O joge, meditácii, cestovaní a myslení píšem aj tu:www.perfectlimperfect.com Zoznam autorových rubrík:  Meditácia a jógaKvázy prózaNa cestáchAktuálne témyVidené a počutéKvázy poéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu