Kurz polopatizmu pre začiatočníčky

Zamysleli ste sa niekedy, či o tom čo chcete naozaj hovoríte spoločnou rečou?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Je Vám spolu dobre, milujete sa "ako kone" a napriek tomu s ním pravidelne zažívate situácie, keď sa Vám zdá, že Vám vôbec nerozumie? Zatiaľ čo väčšina žien je presvedčených, že človek (áno, aj muž) má prirodzenú schopnosť detailne sa vcítiť do myšlienok a túžob milovanej osoby, oni (rozumej chlapi) vytrvalo ignorujú naše jasné signály a nechápu. Zamysleli ste sa niekedy, či o tom čo chcete naozaj hovoríte spoločnou rečou?

Situácia č.1:

„...si mi nič nepovedala!"

Ráno o 7.55 zúfalo pobiehate po byte a snažíte sa dostať deti z postele, stvoriť potomkom nejakú desiatu a súčasne si nalíčiť aj druhé oko. ON zatiaľ nikým nerušený absolvuje svoj pravidelný ranný rituál na WC (doba trvania: 30 minút, v hlavnej úlohe: včerajšie vydania novín a vyhriata záchodová doska). Keď sa konečne zdá, že by váš plán naozaj mohol fungovať a podarí sa vám do práce prísť s maximálne hodinovým meškaním, váš najmladší vám oznámi, že sa pokakal. V šoku si pichnete maskarou do oka a slzíte tak, že sa musíte kompletne odlíčiť. Puberťák pri pohľade na s láskou pripravenú desiatu prehlási, že toto jesť nebude. A do toho sa ON so širokým úsmevom opýta: „Zlatko, spravíš mi praženičku? Dal by som si!" To je koniec. Posledná kvapka. Odistená nálož exploduje a jej ničivá sila zasiahne všetkých zúčastnených.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vykričíte mu ešte aj to, že vám pri odchode z pôrodnice neotvoril dvere na aute. A že vám VOBEC NEPOMÁHA!!! Uvedomujete si, že ten emocionálny výbuch nebol úplne konštruktívny a v záchvate plaču ste niektoré vety neartikulovali presne, ale chceli ste vlastne povedať jedno: vždy všetko musíte robiť sama!

„Ale však si mi nič nepovedala!!!" bráni sa dotknuto. Je príšerne urazený. No a? Ani vám nikto nič nepovedal a napriek tomu ste urobili všetko, čo bolo treba. Lebo to skrátka bolo treba. Ako je to možné? Ste snáď iný živočíšny druh? Nezamýšľajte sa nad tým. Poverte ho, aby prebalil malého (no dobre, tak nech aspoň urobí staršiemu novú desiatu), zavolajte do práce, že prídete neskôr a dajte sa do poriadku. A zajtra ráno mu pekne povedzte, s čím potrebujete práve pomôcť. Nahlas.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia č.2:

„Sadu bavlnených XXL gatiek nezachráni ani luxusné darčekové balenie"

Kde sú všetci tí muži, ktorí za pôrod potomka rozdávajú Mercedesy v špičkovej výbave, na narodeniny predĺžený víkend v Paríži a na Vianoce briliantový set? Jedno je isté, nie u vás doma. Ten váš sa skrátka nikdy netrafí. Desať rokov spoločného života a jedenáste pyžamo s infantilným Snoopym pod stromčekom. Navyše v nevyhovujúcej veľkosti. Alebo poukážka na zľavu pri nákupe 9 kg pracieho prášku na narodeniny. Aké praktické, no nie? A pritom vy by ste tak strašne chcela.... Prečo vás nepozná? Prečo vás aspoň nepočúva? Celý rok poctivo striehnete na náznaky, vyslovené aj nevyslovené túžby najbližších, až z nich vyskladáte obraz toho, čo by ich naozaj potešilo. A trafíte sa na 99 percent. Prečo to nemôže robiť tak, ako vy? Pretože je to chlap. Povedzme si pravdu, mužov, ktorý majú nutkavú potrebu splniť všetko, čo vám na očiach vidia, je ako šafranu. Ak už Snoopyho nemôžete ani vidieť a žiada sa vám zmeniť repertoár, odporúčam nasledovné: v dostatočnom predstihu sa jasne vyjadrite a svoju požiadavku doplňte detailným vizuálnym opisom (najlepšie fotkou), aby ste predišli prípadnému omylu. Alebo mu napíšte mail, prípadne list. Napíšte mu hoci aj lístok na kuchynské dvierka, ale napíšte to presne. Nemyslite si, že budete trápna. Garantujem vám, že veľká väčšina mužov bude za toto gesto v duchu bozkávať zem, po ktorej kráčate. Z vďaky, že ste ich zbavili zúfalého pobiehania po nákupnom centre, zasvätených rozhovorov s predavačkami spodného prádla na tému „s kosticami alebo bez" a trápneho ticha nad práve rozbaleným Snoopym.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia č.3:

„Všetko, čo ste od neho chceli počuť, ale hanbili ste sa opýtať"

Chcete sa vydávať. Už dlhší čas. Je jedno, z akého dôvodu... skrátka už nechcete fungovať „bez papiera". Lenže, ste žena. A vo všetkých románoch, telenovelách a dobrých rodinách by mal o ruku žiadať ON vás. Nie naopak. Lenže ON nič. Nemá sa k činu. Dobre, treba ho nasmerovať správnym smerom (do kostola, na úrad, vyberte si). Ale ako??? Veľmi delikátna situácia. Keď to preženiete, do konca života sa s vami povlečie povesť neznesiteľnej stíhačky. Bude znechutený a vyplašený, pošle vás do kelu a spraví vám patričné promo po celom meste. Môžete si to rovno uvádzať v životopise. Príšerná predstava....Tak čo teraz? Vyslali ste signály. Dôsledne ho informujete o všetkých zásnubách a svadbách, ktoré sa dejú vo vašom širokom okolí, nevynecháte ani zmeny statusov na facebooku. V televíznom programe máte s dvojtýždňovým predstihom zaškrtnuté všetky filmy so svadobnou tematikou. Následne - akože náhodne - v správny čas prepínate. Dokonca sa pristihnete, ako hovoríte: „Svadba vôbec nemusí byť veľká, stačí len v rodinnom kruhu." A stále nič. Vaše zúfalstvo dosiahlo vrchol. Pohrávate sa s myšlienkou, že budete predstierať tehotenstvo. Alebo radšej samovraždu? Zbytočne neriskujte! Je vysoko pravdepodobné, že ani potom sa nedovtípi, čo ste tým vlastne chceli povedať. Proces naznačovania sa pokojne môže tiahnuť ešte celé mesiace, aj donekonečna. Alebo sa jednoducho opýtajte. Priamo. Kašlite na telenovely! Doba pokročila. Ja viem, predstavovali ste si to inak... A čo ak povie, že nechce? Kto nehrá, neprehrá... Ale ani nevyhrá! V najhoršom prípade sa dozviete, že vedľa tohto chlapíka nemá zmysel prešľapovať ďalších desať rokov, pretože s vami nezdieľa spoločné priority.

SkryťVypnúť reklamu

Takže, zhrňme si to: vedecké štúdie aj vaše najlepšie kamarátky sa zhodujú v tom, že muži nás v schopnosti empatie nedobehnú ani za ďalší milión rokov evolúcie. Tak sa podľa toho zariaďte a prispôsobte tomuto faktu aj výrazové prostriedky vo vašej vzájomnej komunikácii. Skrátka, povedzte im to priamo!

Lucia Jonášová

Lucia Jonášová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ja som ja. Zoznam autorových rubrík:  Veci verejnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu