Náhoda chcela, že som nedávno čítal niekoľko kníh o snívaní a nemyslím tým len Snár z vydavateľstva Ikar (1990). Sny sú veľkou témou aj u Freuda (2022), ale aj u Heretika. Sny od Antona Heretika a Andrei Heretikovej Marsalovej som ešte nedočítal, som asi v polovici (vypadla mi záložka).
Posolstvo noci, ako fascinujúci svet snívania od Theresy Cheung je príjemné čítanie. Čitateľovi nič nevnucuje, len nabáda na vlastný výklad svojich snov. V našich snoch je vraj všetko dovolené, okrem logiky a rozumu. Odporúča, aby sme si sny zapisovali a potom sami bádali, čo tie sny znamenajú. Zaujímavá zábava a možno aj poučenie. Všetko záleží len od vlastného výkladu sna.
Autorka popisuj spánkové fázy. Snívame v piatej fáze s rýchlymi pohybmi očí (REM). Druhá polovica knihy je venovaná témam snov. Je ich veľa, nemožno tu všetky spomenúť. Len pre zaujímavosť, jednou z nich sú aj sociálne siete, tak keď sa vám bude snívať o priateľoch z facebooku, je to v pohode, zapíšte si, kto to bol...
Kniha o snoch má aj snové ilustrácie a grafická úprava obálky s okrúhlou dierou je špecialita. Má to aj praktický význam, môže to slúžiť ako úchop knihy :). Autorka textu sa narodila v rodine veštcov a spiritualistov. Študovala na Cambridgei a napísala množstvo kníh, v ktorých sa zaoberá vzťahmi medzi mysľou a telom. Čitateľom ponúka aj svoju mailovú adresu, aby bolo možné sa s ňou skontaktovať. Neskúšal som.
Ako by mohlo vyzerať, keby si niekto zapisoval svoje sny... možno vidieť v tejto zmesi snov.
Theresa Cheung, Posolstvo noci, fascinujúci svet snívania, Ilustrácie: Léa Chassangne, Ikar 2023