Možno to označenie "fantasy" nie je celkom presné, aj keď sú v knihe jej prvky, alebo sú to skôr duchovia, ktorí sa však dokážu prevteliť do tela hlavnej postavy príbehu a niekedy zasahujú aj cez elektroniku mobilného smartfónu. Je to príbeh mladej spisovateľky, ktorá sa snaží napísať svoj prvý "bestseller", aby si uctila pamiatku svojej matky, ktorá chcela byť tiež spisovateľkou, ale nestačila svoj príbeh dopísať.
Podstatné je, že je to napísané veľmi pútavo a v závere sa príbeh premieňa takmer na detektívku. Nejde síce o žiadnu vraždu, len o krádež zeleného drahokamu z hotela Malachit, v ktorej je všetko dokonale skomplikované, takže čitateľ naozaj nevie, obrazne povedané, kto je detektív a kto páchateľ. Z toho vychádza celkom zaujímavé rozuzlenie. Keďže je to príbeh o začínajúcej spisovateľke, stále sa tam spomínajú aj atribúty takého písania a románová spisovateľka nielen píše, ale zároveň aj žije svoj príbeh.
"Príručka autorského čítania"
Tá príručka je kniha, ktorá sa, akoby náhodou, dostala do rúk spisovateľky, recepčnej v hoteli Malachit, a čerpá z nej pokyny pre svoju tvorbu, ale podľa jej konania sú v tej príručke podivne dopisované niektoré kapitoly.
"Superčitateľ "
Autorka definuje "superčitateľa" ako človeka, ktorý prečíta všetky knihy, ktoré si kúpi. Vraj je to vzácny druh. Každá kniha vraj vytvára "Priestor", v ktorom sa v mysli čitateľa pohybujú románové postavy a tak ho aj môžu ovplyvňovať. Zaujímavá, takmer básnická predstava o čitateľovi. (autorská poznámka: Som takmer "superčitateľ". Ak mám knihu, snažím sa ju prečítať a môžem aj komunikovať s postavami, ktoré sú v nej. Je málo kníh, ktoré som nedočítal...)
Píšete detektívku?
"... všetko už bolo napísané, všetky motívy preverené, neexistuje, aby ste prišli s niečím novým..." (poznámka: Aj známe veci môžu byť prekombinované tak, aby priniesli prekvapenie.)
"V dnešnej dobe ľudia nemajú radi detektívky, ktoré nedokážu vyriešiť sami,"
Je to ako s hlavolamami - ak je príliš ťažký, (taký som dostal pod stromček) a neviem ho vyriešiť, asi ho odložím do šuplíka a padne do zabudnutia.
Možno sa vám zdá, že som sa pustil do konfrontácie s autorkou tejto "Šarády", tak na moje ospravedlnenie napíšem, že som sa držal špecifikácie "superčitateľa", ako ho opisuje autorka v príbehu...
Šaráda je mladistvý román a aj keď už mám trochu viac rokov, bola táto kniha mojim príjemným predvianočným potešením. Nina Protušová, napriek svojej mladosti, sa prejavila ako skúsená spisovateľka.
Ďalšie čitateľské tipy z recenzií kníh Niny Protušovej: 7 knižných tipov, Nočný motýľ, Mira, Čierna schránka.
---
Nina Protušová, ŠARÁDY, Ikar, a.s., 2024