Možno by sa dala nájsť paralela medzi lekárskou anamnézou a stavom obyčajného "televízneho" konzumenta. Spomínam si na dávne časy, keď sme boli tvrdo zaujatí TV seriálom Nemocnica na kraji mesta. Všetci sme to pozerali, nebol veľký výber televíznej zábavy, potom sme o tom diskutovali a hodnotili príbeh, herecké stvárnenie, aj charaktery postáv.
Nechcem povedať, že so seriálom Dunaj je to podobné, len sa v rámci akejsi "osobnej" anamnézy priznávam, že dvakrát do týždňa čakám, čo zase vymysleli autori, ako ďalej to pôjde s postavami v príbehu obchodného domu Dunaj. Seriál Dunaj má celkom zaujímavé a podnetné pozadie z čias, keď v Európe a v celom svete zúrila vojna. Na Slovensku bol relatívne pokoj, ale v príbehu naznačené vyčíňanie gardistov a aj chápadiel "ríšskej" moci pôsobia na našich hrdinov z obchodného domu niekedy až zdrvujúco a nepochopiteľne.
Zdá sa, že všetko je v ľuďoch, stačí v nich prebudiť "slobodu" na konanie zla, hoc aj v mene zvrátenej ideológie. Prejavia sa charaktery. Podobné prípady na pozadí rovnakej doby sa odohrávajú aj v strhujúcom diele "Osobná anamnéza" od Jozefa Matejku. Je to rozprávanie o žene, ktorá mala dostatok sily a statočnosti odolávať osudu v tých ťažkých časoch. Autor, ako lekár, sa zúčastnil liečby následkov ťažkého života tej ženy. Príbeh vychádza z jej autentického rozprávania.
Príbeh, osobnej anamnézy ženy, ktorý literárne spracoval J. Matejka vo svojej knihe sa začal dramaticky, podobne ako v seriáli Dunaj v období 2. svetovej vojny. Práve v týchto dňoch je to 25 rokov (25. marca 1942), čo sa uskutočnil z Popradu prvý transport slovenských židov do koncentráku. Deportácie boli sprevádzané nenávistnou propagandou a arizáciou. Tak je to v spomínanej knihe a tiež v pozadí seriálu Dunaj k vašim službám.
Jozef Ján Matejka, Osobná anamnéza, koľko vydrží ľudské srdce, vyšlo v roku 2024