
Rotunda-kostol z 10-11. stor. zasvätená sv. archanjelovi Michalovi. Podľa neho dostali Michalovce názov.

Boh slnka Apollón, ezoterikmi stotožňovaný s arch. Michaelom je okrem iného aj patrónom liečiteľstva a preto túto sochu dali postaviť pred lekárňou U Apollóna.

Bývalé sídlo rodu Sztáray z ktorého pochádza aj grófka Irma von Sztára und Nagy-Mihály. (zo Starého a Michaloviec).
Bola dvornou dámou cisárovnej Sisi a v jej náruči aj cisárovna zomrela. Do smrti v neďalekých Sobranciach opatrovala zakrvavenú blúzku cisárovnej, ktorá zomrela na následky atentátu. Je pochovaná v Sobranciach blízko Michaloviec. V pravo na fotografii je jej autentický portrét.

Bývalý cintorín, dnes park.

V tomto dome býval rabín Moshe Rosenberg

Približne na tomto mieste stála táto synagóga, ktorú zbúrali v roku 1974.

Synagóga pre zvlášť zbožných židov nazývaná aj "klaus". Bola postavená na súkromnom pozemku rebbeho Rosenberga

V Michalovciach žilo pred vojnou 30% židov. Je to najvyšší počet z miest na Slovensku.

Na priečelí ešte vidno obrys Dávidovej hviezdy

Park za kostolom, doteraz patriaci grófom Sztárayovcom

Grécko-katolícky kostol. Dala ho postaviť Rakúsko- Uhorská panovníčka Mária Terézia. Podnet k tomu dala náhoda kedy prechádzala cez Michalovce a videla ako sa ľudia modlia v zhorenom drevenom kostole. Preto je nad portálom erb Habsburgovcov, či znak Rakúsko-Uhorskej monarchie

Cintorín vojakov Červenej Armády padlých v II. sv. vojne PridaĹĄ popis Rotunda-kostol z 10-11. stor. zasvätená sv. archanjelovi Michalovi . מִיכָ�ֵל‎ PodÄľa neho dostali Michalovce názov.

Židovský cintorín. Jeden z troch ktoré sú na hrádku. Ten tretí je keltský s urnovými hrobmi

Kaplnka nad vyschnutou studničkou. Údajne jej voda vyschla keď uzdravila ťažko chorého.

Kaplnka na Hrádku zasvätená Antonovi Paduánskemu. Bola postavená ako mauzóleum pre Sztárayovcov. Dnes je ale krypta prázdna a nevie sa či telá sú pochované blízko kaplnky, alebo ako hovorí jeden zdroj, ich previezli do Maďarska. (Foto Zdenko Hospodár)

V roku 1944 popravili nemeckí vojaci na Bielej hore pri Michalovciach niekoľko partizánov. Nemeckí fašisti im nechali len košele a takto polonahých ich postrieľali. Hrob si kopali sami.

Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho postavený na mieste prvého židovského cintorína v Michalovciach. (Stráňany) Keď sa hovorí o jeho architektonickom riešení spomínajú sa lupene kvetu.
Tvar kostola mal symbolizovať vzájomné prenikanie duchovného a hmotného sveta. Túto myšlienku prenikania ducha do hmoty a naopak, symbolizuje aj Dávidova hviezda ktorá je vlastne dvoma do seba preniknutými trojuholníkmi. Jeden smeruje zhora dole, druhý z dola hore.
Myšlienku dokonalého prenikania ducha do hmoty symbolizuje aj ľalia. (hebr. Zuzana - Šošanna, čo znamená tiež - čistá.)