Egoizmus nám pomáha prežiť?

Organizmy sa na krátko mihnú na tomto svete a potom hynú. My rovnako; a tu chvíľu nazývame prežitím. Rozmnožujeme sa aby prežil ľudský rod. Nie jedinec, ale rod. Rozmnožujú sa už bunky, gény sa rozmnožujú. Ale majú gény ego? Má zviera ego ktorým vôľovo upravuje svoj život k prežitu? Aj rastlinné druhy prežívajú,"bojujú" o svoju existenciu v nehostinných podmienkách, "tvdohlavo" sa prispôsobujú prostrediu. A nemajú žiadne ego.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keby človek nemal pocit hladu, smädu, keby nemal pud sebazáchovy a ani sexuálny pud, tak by prežil? Určite nie. Ani ako jedinec, ani ako druh by neprežil. A tie všetky pudy nezávisia od indivídua, ale sú vlastné celému druhu, dokonca so zvieratami máme spoločné niektoré emócie ako hnev, radosť, pocit hanby, strach a pod. Ego by malo súvisieť s intimitou indivídua, nie s niečim čo je vlastné v podstate všetkým živočíchom. Pud, alebo emócia pripomína skôr nejaký všeobecný archetyp mimo Ja (ega) človeka, ako by to malo súvisieť s ním ako individualitou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže človek rovnako ako všetko živé v prvom rade telesne prežíva vďaka pudom. A práveže naopak Ja vstupuje do tejto pudovosti ako to čo tie pudy potláča. No predsa len sa nám zdá že naše Ja je týmito pudmi ktorým vďačíme za prežitie, pretože sa s nimi stotožňujejeme. Naše pravé Ja (duchovné Ja) stotožňujeme s pudmi a emóciami, prípadne aj s fyzickým mozgom ako ich triedičom a tento omyl o Ja, nazývame Egom.

Toto odhalil už dávno Budha že sa stotožňujeme s pominuteľnými vecami, ale on v tom videl pôvod utrpenia. Tvrdil že z lipnutia na veciach vzniká utrpenie. Naša civilizácia je asi optimistickejšia. Ako ten chlapík ktorý padá z mrakodrapu a na 21 poschodí si hovorí: "ešte je to fajn".:-) Na východe vlastne hovoria - ego je len ilúzia.

SkryťVypnúť reklamu

Ego teda súvisí s pudmi a rôznym chtíčom ktorý má pôvod v emóciách viac ako so slobodným Ja individuality. A nie je to tak že ogoista sa slobodne rozhodol niečo chcieť, ale skôr že egoistu ovládajú rôzne inštinkty ktoré skrz neho žiadajú svoje naplnenie. Podobne ako v Dawkinsovej Memetike. Slobodné rozhodnutie Ja nemôže vyvierať z inštinktu; ako by aj mohlo, keď inštinkt je ako mechanizmus a sloboda je tvorivá, tvorí akoby z ničoho niečo nové.

Pozrime sa na civilizácie ktoré vždy hovorili len o prežití a ako zdegenerovali a na tie, ktoré začali byť tvorivé a až nepraktické. Vlastne celej živočíšnej ríši "ide" len o holé prežitie a človek má kultúru, umenie, náboženstvo. Hoci dnes poniektorí po spôsobe života zvierat poškuľujú. Páči sa im ako je zviera dokonale ustrojené len na prežitie. Ale tomu zvieraťu je to jedno - lebo nemá ego, ani Ja ....

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu