Šteňa Cane Corsa, ktorého doviedla domov moja žena dostal od chovateľa čudné meno - Quirino.
"Ako že sa to ten pes volá?" Pýtajú sa ľudia.
"Quirino."
"Ako???" Opakujú otázku.
Slabikujem - "Qu-i-ri-no"
"Ako že?"
Napíšem meno na papier ak ho mám po ruke.
Žena zistila z netu, že vraj má meno po provincii na Filipínach. Ženy nemajú trpezlivosť v hľadaní, a ja som o tých Filipínach hlboko pochyboval. A áno, mal som pravdu, je to talianske meno a aj jedno mesto sa tak volá. San Quirino.
Quirinus bol Rímsky tribún, christianofil, ktorého preto popravili. A volal sa tak aj biskup z Chorvátskeho Sisaku. Tomu uviazali okolo krku kameň a utopili ho. Hmm., moje šteňa sa bojí vody.
Ale za svätým Qurinom netreba chodiť až do Talianska, alebo do Chorvátska, aj na Slovensku je kostol zasvätený svätému Quirinovi (sv. Kvirín) a to v Kurimanoch. Kurimany sú totiž pôvodne Villa Quirini a obec založili nemeckí kolonisti, ktorí si kult sv. Quirina priniesli z vlasti, presnejšie z mesta Neuss, kde opatrujú dodnes v katedrále Quirinove kosti.
Ale aký je pôvod mena Quirino, alebo Quirinus? Faktom je, že čestným pomenovaním Rimanov je slovo Quiritates. Dostali ho po mŕtvom zakladateľovi Ríma - Romulovi, ktorý sa po smrti stal bohom s menom Quirinus a toto meno vyjadruje v preklade plač, kvílenie, nárek.
A tak prvá významná božská trojica v Ríme bola Jupiter, Mars a Quirinus, ktorý bol údajne takisto bohom vojny ako Mars.
Svet je menší, ako sa zdá ...
zdroje:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Rammstein
http://sk.wikipedia.org/wiki/Kurimany
http://www.katolici.szm.com/ZIVOTOPISY/Marec/Kvirin.html
http://sk.wikipedia.org/wiki/Romulus
http://www.zivotopisysvatych.sk/quirinus-kvirin-zo-sisaku-z-panonie-z-chorvatska/