Môže malý a bezvýznamný národ mať svetový vplyv?

Našinec si veci dobre spočíta. Mám ako Slovák nejakú budúcnosť? Nebolo by dobré preinačiť sa? Nebolo by dobré pridať sa k mocnejším a vymeniť kultúru i jazyk? Iste, ducha doby treba zachytiť, pochopiť a učiť sa od neho. No treba rozlíšiť čo skutočne tento Duch doby dáva a čo máme prevziať a čo zahodiť. Každá minca má dve strany, každý nôž dve úplne protikladné funkcie ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Britské impérium v roku 1920. Hŕstka Európanov postupne dostáva svet pod svoju ekonomickú i kultúrnu správu.

Na začiatku 18. stor. malo Anglicko niečo málo cez 5 miliónov obyvateľov, na začiatku 19. stor. niečo cez 8 miliónov a v čase ktorý znázorňuje mapa hore, malo Anglicko cez 35 miliónov. Je jasné, že počty tvorila veľká miera imigrantov.

Početnejšie Rusko, alebo Čína, ktorá už dávno pred Angličanmi poznala moreplavbu i kompas, ďalekohľad a pušný prach sa nestala "pánom sveta" a ak dnes sa už čosi o jej vplyve hovorí, je to len pre vplyv západných technológií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čom spočíva úspech sprvu tak malého národa? Samozrejme, že v tom boli technológie, priemyselná revolúcia, ale prečo práve tam? To musí mať hlbší dôvod, ako len ten, že došlo k priemyselnej revolúcii.

Všimnime si, že prvý parlament, ako čiastočnú demokraciu pozná Západná kultúra a oficiálne sa uvádza Island - Althing. Rôzne variácie parlamentu môžme nájsť aj iných Germánov. A v Anglicku ako vieme Magna Charta v roku 1215 začala proces, ktorý vyústil neskôr do vždy väčšiemu uvoľňovaniu slobôd u indivídua.

Viacerí, najmä z východných kultúr sa zhodnú v tom, že my na Západe sme egoisti. Áno, a preto sa tu uchytilo kresťanstvo, ktoré si vyžaduje osobný prístup k Božskému ako to Ježiś ukázal. Ježiš poukazuje na osobné rozhodnutie a "prikazuje" modliť sa sám vo svojom príbytku. Ak mnohí teraz poukážu aj na opak, na stádovitosť, je to predsa len zotrvačnosťou pohanských kultov.

SkryťVypnúť reklamu

A tak mixom Západného individualizmu s kresťanstvom vznikli nové požiadavky pre život. Západný človek prejavil svoju aktivitu v hmote, bádavosť, prejavil objaviteľského ducha, činorodosť, vynaliezavosť, podnikavosť .....

Tajomstvo sily Európy spočíva v účinnej organizácii moderného štátu, založeného na individuálnej iniciatíve, slobode a zodpovednosti jednotlivca. (Emil Páleš, časopis Sophia 17)

Je to tak, že totalita je ťažkopádna. Polovica, alebo aj menej ľudí pracuje a zvyšok ich stráži. Vlastná iniciatíva je zbytočná, hlas otroka nemá váhu. Ale ak sa uvoľnia tieto pomery, a človek sa stane slobodným, tak povedzme bude aj bojovať vo vojne aktívnejšie, lebo vie prečo, bude vynaliezať, podnikať ... A to je príčina úspechu anglosasov.

SkryťVypnúť reklamu

No poďme do hĺby veci. Nie je to vôbec tak, že ak dáme hocikomu slobodu, bude tvorivý. K tomu aby demokracia fungovala, potrebujeme aj zodpovedného človeka, sebauvedomeného.

E. Páleš: Demokracia nevzniká formálnym prijatím zákonov a inštitúcií - ale len dozretím obyvateľstva na určitý stupeň vedomia, ktorý je predpokladom toho, aby dokázali tieto demokratické inštitúcie skutočne využívať.

Západná civilizácia je nositeľom Duše vedomej, učí svet sebavedomiu v zmysle poznania svojej úlohy minimálne v hmotnom svete a patrí k tomu neodlučne aj zodpovednosť.

Ak sa pozrieme do minulosti, zas len hŕstka ľudí sa gúľala z kopca vývoja a nabaľovala na seba iných. Indovia, Egypťania, Gréci, Rimania .... Všetky predošlé kultúry niečo dali svetu a tak ani tá anglosasko-germánska tu nebude večne.

SkryťVypnúť reklamu

Učme sa Slovania žiť vedome v tomto svete, ale k tej uvedomelosti a individualizmu určite patrí aj pocit, ktorý je nad hmotou a vníma napríklad Ducha národa. Pravé uvedomenie práve takto začína, iné je len hranie sa na niečo. Ale nakoniec sa aj tak všetko zlé obráti na dobré a tak napríklad útlak Indov Britmi vyústil do národného sebauvedomenia.

Tak môže mať malý, sprvu bezvýznamný národ nejaký vplyv? Môže a Angličania nie sú jediní, veď Alexander z maličkej Macedónie dobyl vtedy poznateľný svet. Ide, to len o to, či bojujeme s Duchom času, alebo proti nemu a aj o to, či bojujeme s Duchom národa, alebo proti nemu. A aj o to, či vieme, čo bude zajtra ....


Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu