Nosí darčeky Ježiško?

Možno som touto otázkou mnohých zaskočil, pretože od roku 1989 podľa niektorých nosí darčeky Santa Claus, teda prinajmenšom coca colu, ale naozaj kedysi v tomto teritóriu strednej Európy sa na darčeky od Ježiška verilo. Nakoľko sú darčeky od Ježiška povera a nakoľko pravda?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Za temného socializmu vypukla medzi škôlkármi na vychádzke hádka. Jedna skupina tvrdila, že darček pod stromček nosí Ježiško a druhá sa jej vysmiala, že Ježiško neexistuje, a že darčeky kupujú rodičia. Lenže zástancovia Ježiška mali ešte jeden logický tromf: " Ale to nemohli byť rodičia, veď by ich nestihli kúpiť, všetky obchody sú večer na Vianoce predsa zatvorené!"
Ach deti, nič nevedia o plánovanom hospodárstve ....

Prezradím vám jednu strašnú pravdu o našej rodine. Možno pobúri veriacich aj neveriacich, lebo je to tak nehumánne ... My si už roky pod stromček nekupujeme nič. No tak len dcére a dosť.
Viete, je mi to hlúpe zobrať zo spoločných peňazí a akože kúpiť darček ... Ja nemám tajné účty, zvyšné peniaze a nemá ich ani manželka. Nemáme proste "moje peniaze" a "tvoje peniaze". Iste, technicky by sa čosi dalo urobiť, napr. si vydelíme určitú sumu a povieme si - "toto je na darčeky, tak hor sa do nakupovania, stretneme si 24. decembra o 19.00 pri stromčeku.
Mne je ale také organizovanie akosi proti srsti. Aj branie peňazí z manželkinej peňaženky aby som jej kúpil darček. Aj keď sú v nej moje peniaze ...

Ale raz sa som sa nad krízou v našom Vianočnom obdararúvavani sa na Vianoce zamyslel. Ako to, že to nerobíme ak to robí každý? Kde robíme chybu? Alebo čo je vlastne podstatou darčeka a darovania?

Tak čo je podstatou darovania? Keď človek prijme dar, hodí sa zo zdvorilosti povedať - "Á, to nemuselo byť ...." To naznačuje, že dar je niečo navyše, nezaslúžené, pri dare nejde o to, čo pri výmene tovaru. Aj keď samozrejme existujú určité vžité stereotypy pri niektorých spoločenských udalostiach, ktoré robia z daru povinnosť, doslova aj obchod a výmenu tovaru, ale základný rituál darovaniu ponechávajú, teda že ide o čosi čo nemuselo byť, je to čosi navyše ....

Jednou podstatou daru je to, že ide o niečo, čo dávame z hĺbky seba a čo dávame doslova zo seba. A aj keď prakticky dnes ide často len o divadlo a formalitu, pôvodne naozaj išlo o určitú obeť. Pôvodne dar bol obeťou a slovne to často aj tak vyjadrujeme frázou - "darovať sa".

A teraz sa vrátim k nášmu problému s darčekmi pod stromček. Zdá sa teda, že vtedy by išlo o naozajstný dar v plnom zmysle tohto slova, ak za darom by bola určitá obeta. Napr. nie zvyšné peniaze, ktoré aj tak by som vyhodil na nejaké podaromnice, ale peniaze, ktoré si odopriem, ktoré boli na niečo, čoho sa ja vzdám, alebo napr. išlo aj o nejakú neresť čo som za to kupoval, niečo čo povedzme len podporovalo moje ego.
Niekto napr. si odloží peniaze, ktoré by dal na cigarety, iný obľúbenú odrodu vína, ďalší si nekúpi nový kabát a v skrini už aj tak desať ich visí .... Jednoducho len takto má dar svojim milovaným zmysel ak je spojený s obetou. Lebo akú silu má láska, ak pre ňu nie sme schopní obetovať svoje potešenia, neresti, samoľúbosť, proste ego a na ňom nalepené neresti, dokonca až hriechy?

A vlastne o tomto je advent, o pokání a pôste, ktoré vyvrcholí narodením spasiteľa, čo je aj symbolom narodenia sa ducha v nás. Ducha - Krista, ktorý odoženie zlo v nás, alebo naopak - obetovaním zla v sebe, obetovaním sa pre druhých vytvárame v sebe priestor pre zrod Krista v nás.

Podstata darovania je teda obeta a obetu stelesňuje Ježiš. On sa skrýva v každom nesebeckom darovaní sa. Ak teda naozaj darujeme, vytvárame priestor pre zrod Krista, v skutočnosti sa daruje aj on nám v tomto akte darovania!

Ako dieťa som veril, že Ježiško nosí darčeky a potom bola dlhé roky pauza .... Teraz verím tomu znova, áno, len Ježiš môže nosiť darčeky, hoci len prostredníctvom nás!

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu