Vedia Slováci samostatne myslieť?

"S trochou humoru sa dá povedať, že na Slovensku sa celkovo nemyslí. Slovák si len myslí, že myslí, ale netuší, že slovo myslieť má pre Nemca podstatne odlišný význam. Pre Nemca myslieť znamená samostatnú schopnosť tvoriť celkom nové myšlienky a posúdiť ich platnosť. Slovák číta alebo preberie nejakú myšlienku od autority a hovorí, že myslí. Myslí si, čo povedal farár, západný expert alebo strýko v rodine. Myslenie sa tu ešte ani neosamostatnilo, nevymanilo z väzby na city a životnú situáciu."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Toto ma nedávno podnietilo zamyslieť sa nad tým, či naozaj Slováci myslia len takto - Slovák číta alebo preberie nejakú myšlienku od autority a hovorí, že myslí.
Jasné, že nejde len o Slováka, je táto úchylka vlastná celému ľudstvu, ale u niektorého národa menej, iný ňou prekypuje.
Všimnime si, aké stratégie na Slovákov používajú média: Americkí vedci prišli na to ... V liste Einsteina frajerke stálo ... Ale obyčajne stačí, že - v novinách písali ..., čítal som ..., v SME to bolo ...

Stretnúť človeka, ktorý si utvára názor vlastným rozumom a knihy mu slúžia len ako pomôcka je naozaj zriedkavosťou. Dokonca sa akoby už aj predpokladalo, že kto publikuje, nemôže predsa písať len tak sám zo seba, preto uvedenie zdrojov je nevyhnutné. A ak ich všetky uvedie, človek sa zamyslí - a čo je tam jeho a len jeho?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď prezentujeme svoje názory, uvádzame aj autorov, ktorí nás ovplyvnili, pomáhame si nimi. To je v poriadku ak ide len o tú pomoc. Veď nakoniec takmer nikdy to nie je tak, že by sme naozaj len prevzali názor iných, len sa nám páčia autori, ktorých názory rezonujú s našim vnútrom. Povedal som s našim vnútrom, nie s vedomými názormi, ktoré prežula naša myseľ.

V internetových diskusiách som sa stretol s ľuďmi, ktorí pôsobili veľmi múdrym dojmom. No ich príspevky boli prešpikované linkami na kníhkupectvá a citátmi. Dobre, ja chápem, že človek si tak uľahčuje komunikáciu, ale naozaj múdry človek vie čosi zo seba vysúkať aj bez pomoci armády učencov. Teda ja si tak múdreho človeka predstavujem.

V diskusiách porazení nie sú tí s nedostatkom chochmesu, ale skôr tí, ktorí nečítali to, čo oponent. Ak by čítali, oponent vyrukuje s niečim iným. Proste mudrc musí byť encyklopédiou. Ale nevadí, že prakticky je len na úrovni autistu, ktorý ovláda naspamäť telefónny zoznam New Yorku. Jasné, som zastaralý, kto už len používa pevnú linku? ....

A to som si myslel že čím či je človek vzdelanejší, tým bude v myslení samostatnejší. Nie je to tak. Kadejaký áno "lúzer" trefne odhadne vlastným rozumom problém skôr, ako ten vzdelanec spomenie hromadu svetových kapacít, dá xy linkov na stránky v troch jazykoch a nakoniec o jeho vlastnom názore tuší len srnka.

Je divné, že v dobe údajne rozumu sa spoliehame na ten svoj vlastný naozaj málo. A ja tak rád by som si s niekým od srdca (aj od rozumu) pokecal. Všade je samý racionalista a racionality nikde. Čo s tým?

SkryťVypnúť reklamu

perex - Emil Páleš, Má Slovensko nejakú úlohu? http://www.sophia.sk/media/popularne-clanky/ma-slovensko-nejaku-ulohu

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu