O liberalizme a pôvode slova idiot

Liberalizmus, či libertariánstvo? Mýlia si ho s ľavicovým, ale chaos ako chaos ... Len blázon, alebo človek nerozhľadený môže snívať svoj sen o absolútnej slobode vo výrobe, alebo vlastne v čomkoľvek. Lebo ktoré krajiny sú synonymom slobody a prosperity?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

USA založili náboženskí vyhnanci s prísne konzervatívnou morálkou, to im potom išla sloboda, že?

To je ako o puberte a o výchove. Niekto svoje deti vychová prísne v morálke a oni môžu byť v dospelosti slobodné a nepadnú. Iný im nedá žiadne hodnoty, a v dospelosti ich sloboda zničí. To sa deje aj s národmi.

To je ako s jin a jang. V každom jin je kúsok jang a naopak. A tak je to aj s pravicovým liberalizmom. On funguje, ak je splnený základ konzervativizmu. Pozrime na Britániu, tam je to možné len vzhľadom na zotrvačnosť konzervatívnych hodnôt. Všade tam je úspešný liberalizmus, kde sú položené kvalitné základy konzervativizmu. Nie je solidarita garantovaná štátom, lebo nemusí, lebo tam žije aspoň niekde na okraji. Tu ani tam ...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žijeme v dobe, kedy sa extrémny pravicový liberalizmus stretá s Marxizmom. Je to to isté - chaos. Rob čo chceš, výroba je prvoradá, konzum je Boh! A ako sa pomaly vytláčajú konzervatívne hodnoty, nastáva úpadok Západnej civilizácie.

Západný liberalizmus má svoje korene v konzervativizme, veď len morálni ľudia môžu uskutočniť slobodu! A ono to fungovalo. Prestane to fungovať a to sa deje, ak sa zničia ideáli o morálke a mravnosti. Ak sa presadí názor, že morálka je len čosi subjektívne. V tom sú si libertariánstvo a Marxizmus vlastne za jedno.

Spoločnosť začali viesť hlupáci, morálni chudáci, možno idioti (Slovo idiot je odvozené z řeckého idiōtēs, Původně bylo používáno v městských státech antického Řecka k označení lidí starajících se jen o vlastní zájmy a ignorující potřeby komunity.)

SkryťVypnúť reklamu

Nejde len o to robiť čo chcem, čo sa mi zapáči, ale aj o to, aby to čo robím bolo v súlade s morálkou a zapadalo to do blaha spoločnosti. Inak som podľa definície starých Grékov idiot.

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu