Čo sa myslí pod pojmom "Európske hodnoty?"

Priznám sa, že si pod tým nedokážem takmer nič predstaviť, len hádam ... A možno ide o niečo ako cisárove nové šaty, hovorí sa o niečom, čo neexistuje a tento pojem má len povzbudiť fantáziu poslucháča.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Predstaví si pod tým čo len chce a môže súhlasiť ... Samozrejme so svojou fantáziou.

Lebo keď sa obzrieme vôkol, pretláčanie akých hodnôt vidíme? Postmoderný nihilizmus, neomarxizmus, konzum, úpadok mravov, s odpustením - nenažranosť.

Heslo EÚ znie - Zjednotení v rozmanitosti. No nádhera, myslím, že také čosi vyslovil už Aristoteles, hovoril o Jednote v mnohosti.

Lenže ak toto chceme realizovať, musíme pochopiť mnohosť a to, čo mnohosť zjednocuje. Naozaj to chápeme? Ja skôr vidím len boj mnohostí medzi sebou navzájom. Nezmieriteľných mnohostí. Samozrejme máme zákony, aby sme sa nepozabíjali, trocha sme sa umiernili a dnes zabíjame už len slovom. Napokon na bitky ani nie je čas, treba sa hnať za majetkami a pamlskami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A možno nejde o Európske hodnoty, ale všeľudské hodnoty, že? Však aj hinduista má vo svojej ghíte čosi o áhinse, neubližovaní a pomoci, aj budhista, dokonca aj mohamedánom sa čosi tam mihotá ...
Pomoc a neubližovanie je ale veľmi široký pojem. Ono niekedy môže sladké čičíkanie zabiť a facka zachráni život.

Útlocitní džinisti nesmú zabiť nič živé a preto ak už fakt nemajú čo jesť, vyložia ryby na breh a pokojne s mierom v srdci si počkajú, kým tie ryby v tej slnečnej páľave prestanú lapať po vzduchu, kým nezdochnú. Formy mieru a neubližovania sú rôzne ....

Nedávno ktosi povedal, že Slováci sú drbnutí, ak tu vzniká také množstvo strán. Nie, to Európa - sloboda, v ktorej je možná mnohosť, ale je potrebné ju zastrešiť, nájsť jej zjednocujúce centrum, srdce, chrbticu. V hinduizme sa všetko zbiehalo k Brahmovi, v kresťanstve kedysi ku Kristovi, v iných náboženstvách k Slnku .... Nám zostala ničota?

SkryťVypnúť reklamu

Netreba si vymýšľať Európske hodnoty, stačí otvoriť oči a pozrieť sa na ne. Veď Európa vytvára rovnováhu medzi príliš spirituálne uleteným východom a príliš hmotárskym západom. Európa sa vždy pokúšala o harmóniu, spájanie protikladov, tvorenie syntéz z téz a antitéz. Len tu mohla vzniknúť vážna hudba, ktorá dala úplne do rovnováhy rytmus a melódiu. Miera je podstatou vecí, aj tá "mnohosť nie je chaos, ale ide o harmóniu mnohostí, ktoré majú svoje centrum, stred.

Len v Európe bolo možné dať do rovnováhy dve hlavné princípy v človeku - individualitu a kolektivizmus. Pretože človek sa musí rozvíjať smerom k individuálnej bytosti, ale aj súznieť s celkom zároveň. My by sme mali byť schopní balansu medzi týmito krajnosťami a fetišizovať len jedno nám škodí.

SkryťVypnúť reklamu

Harmónia, miera - to je Európa. A toto sa odrážalo v kresťanstve či judaizme, v posolstve antiky a v našom humanizme. Čo je iné sloboda, rovnosť a bratstvo, ak nie uvedenie troch princípov do rovnováhy? Hoci navonok išlo len o pokus a nepochopenú profanáciu.

Tam sú Európske hodnoty - vyjadrené vo vlajke, ktorou je žena z Jánovho evanjelia. Mnohosť vyjadrená dvanástimi základnými princípmi, ktoré zjavuje Božia múdrosť, ktorá má porodiť syna . Toto zjednocuje tú mnohosť, toto majú v podvedomí Európania, ak hovoria o slobode. Má to byť sloboda realizovať naozajstný život, naše smerovanie. A k tomuto smerovaniu patrí premieňanie nerestí na cnosti. O tom bolo celé Európske umenie, o sebakázni, o zušľachťovaní duše a ducha o neustálom pokuse o rovnováhu.

SkryťVypnúť reklamu

My sme produktom minulosti, hodnôt, ktoré pôsobili na našich predkov a to je základ nášho humanizmu, nie prázdne city väčšinou egoistického pôvodu, bez poznania pôvodu a bez uplatňovania zmyslu. Ježiš nepomáhal pre pôžitkársky pocit spokojnosti v sebe, ale on týmto pretváral človeka k jeho budúcnosti! Kresťanstvo je o ceste k spáse, nie o vyžívaní sa v citoch ako v divadle.

Keby Európa bola v plnej miere kresťanská s dôsledným uplatňovaním kresťanských hodnôt, málo ľudí by do nej utekalo. To by bolo vlastne sito ako zhruba oddeliť dobrých od zlých.
Pretože medzi kresťanmi sa rozvíjajú cnosti, darebáci by si medzi medzi nimi neprišli na svoje. "Panebože tí drbnutí Európania, im nejde o materiálny blahobyt tak ako o rozvoj cnosti a o rozvoj celého človeka! To ja radšej pobežím do Saudí ...."

Všeľudské hodnoty a teda aj Európske sú vlastne len o tom, ako toto:

" pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, obžerstvo, lenivosť - duchovná znechutenosť"

premeniť na toto:

" Pokora, Štedrosť, Dobroprajnosť, Trpezlivosť, Cudnosť, Striedmosť,
Činorodosť

A teraz sa pozrime, kde sa naozaj nachádzame. Ja viem, ak hovoríme o hodnotách, myslíme podvedome to vznešené, krásne, ale čo reálne robíme? Čo dokonca politicky vytvárame?

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu