Na Západe došlo k presadzovaniu sa individualizmu v každom smere a to je tá ich sloboda. Nešlo teda o nejaké presadzovanie idealistickej či len abstraktnej spravodlivosti, ani o ideáli humanizmu a pod. To prišlo až neskôr. Inak aj v mene ideálov humanizmu sa celkom nehumánne popravovalo a vraždilo. Magnou chartou sa v 13. stor. odštartovala história parlamentnej demokracie ktorá našla svoj vrchol v kapitalizme. No od začiatku to bol len boj o osobné slobody šľachty, o obmedzenie kráľovskej moci, teda v podstate bol to boj o uvoľnenie individuality zo spoločenského systému, z područia systému a to akýkoľvek by bol.
Sloboda individuality našla svoj zrod v Anglicku a rozkvitla v USA a dôsledkom toho bol rozvoj vedy a techniky. Nastali preteky ľudí medzi sebou a aj medzi veľmocami a tým napredovala veda. Vojensky mocný bol zároveň technicky vyspelý. Víťazstvo Anglickej flotily nad Španielmi sa udialo vďaka sériovej výrobe diel, teda vďaka novým výrobným technológiám.
Túžba po sebapresadení sa individuality na Západe započala nevídaný rozkvet materiálnej kultúry. Každý chcel byť najrýchlejší, najsilnejší, najkrajší, najzdravší, chcel mať najkrajší dom, záhradu, najviac peňazí a moci a vynálezci sa pretekali vo vynálezoch. A tu sa nájde každý pravičiar a zástanca kapitalizmu.
Dnes odvšadiaľ počúvam že súperenie ľudí vytvára hodnoty, rovnako ako túžba po sebapresadení sa. V podstate blahobyt ktorý Západná kultúra dosiahla je len vedľajší produkt často aj až agresívnej túžby po sebapresadení. Áno, bez agresie to nejde. Aj naši politici sa učia od Západu a chcú nastaviť spoločnosť tak, aby ľudia boli zburcovaní k aktivite a k vytváraniu hodnôt. Toto myslenie predpokladá že človek je len agresívne zviera, ktorého úlohou je len vybojovať si svoje miesto na Zemi.
Západná civilizácia napriek tomu čo vystavuje navonok, je založená na agresívnom sebapresadení indivídua. Máš ten prepych a splácaš hypotéky len s dostatkom adrenalínu v krvi. Otvorene sa hlása Zákon Džungle. Právo na život má len ten silnejší a samozrejme agresívnejší. Myslím že nacizmus mohol vzniknúť len z takýchto pomerov a komunizmus Marxovho ateistického typu je mu príbuzný.
Západný človek si jednoducho inštinktívne uspokojuje svoju túžbu po sebapresadení sa. Ale je toto jediný spôsob ako žiť?
O B E T A A K O S K R Y T Á S I L A V S L O V A N S T V E
Sú ľudia ktorým pomáha žiť agresia a motívom k úspechom je egoizmus. Ale rovnako existujú ľudia ktorým pomáha žiť láska a motívom k úspechu je jednoducho ich obetovanie sa pre iných, obeta pre spoločenstvo. Dnes sa razí heslo že bez ogoizmu sa nič nevytvorí. U Slovanov ale egoizmu západného typu takmer niet, tak sa aj tak nevytvorí nič.
Tu nie je človek frustrovaný preto, lebo sa nepresadil a nesvieti ako maják niekde na billboarde. Tu si na svoj individualizmus príde akurát tak mafia a zopár podivínov. Tu je človek frustrovaný preto, lebo sa necíti byť užitočným pre spoločnosť, nikto mu nedá najavo že je potrebný a žiadaný, nikto od neho ani nežiada aby čokoľbek urobil pre spoločnosť, lebo ona de facto ani nejestvuje! Jestvuje len množina individualít ktoré sa v konsenze dohodnú a ten štát je len taký staromódny termín.
To vás nikto nezavolal že "počúvaj, ty si dobrý v tom a v tom, poď mi pomôcť ..." A vy ste išli s radosťou že ste užitoční a že pomáhate!? Priznajme si že je v nás v podvedomí určitý sklon k pomoci okoliu ktorý ak je stimulovaný, dostaví sa nával šťastia a práca sa vykoná aj bez inštinktu k agresívnemu sebapresadeniu sa ktorý mnohí kopíruju zo Západu. Ale načo?
Žiaden boj, žiadne súperenie s blížnym. Tak to nie je ani v prírode. Láska k dieťaťu dieťa chráni. Obetovanie sa rodiča dáva dieťaťu rast a život. A tak je to so všetkým že vyššie sa obetuje pre nižšie. Nesúperí s ním, nezabíja ho, ale ho učí aby mu bolo raz roveň. Kým v duši Západného človeka sa skrýva impulz k boju, v nás je impulz k spolupráci.
Nemeckí veteráni od bitky pri Kursku za II. w.w. spomínali že Rusi sa im zdali ako by si nevážili život. Hádzali sa pod tanky opásaní granátmi. Že vraj by to žiaden Nemec neurobil. Áno, u Slovanov je obeta pre iných a pre vyšší zmysel skrytá sila. Veď sa pozrime na Západ ako deti skoro púšťajú z domovov a ako ich tu rodičia dlho v dome tolerujú, lebo sa proste pre nich obetujú.
Napriek tomu že sa tu presadzujú heslá že len egoizmus nás spasí, musím povedať že tu sa to nikdy nepodarí. Vláda nám ukazuje: "bojuj o život, presaď sa!" Lenže Slovan v tom nevidí zmysel. Možno na chvíľu áno, možno sa pohrávame s takou myšlienkou, ale ak sme na chvíľu "hore", dostaví sa čudný pocit. U nás ani celebrity nie sú celebritami. A väčšina slovače ich má aj tak v paži. To nie je ako kult celebrít na Západe. No pripúsťam že mládež náchylná bude ...
Človek má v sebe zopár pudov po zvieratách a teda ak by sa chcel presadiť tak čo iné by presadzoval ak nie tie pudy? Napríklad taký chlap sníva o priazni žien, pohodlnom živote a keď aj o peniazoch nezabúdajme na to že len preto aby mal tie ženy, jedlo, pitie a ďalší a ďalší komfort. Verte mi teda že o takéto Západné sebapresadenie sa nestojím. A to ešte by som musel aj klamať ako musí každý úspešný človek.
Kašlem na to aby som porážal a budoval si kariéru. Ale ak smiem pomôcť, pomôžem aj zadarmo. :-) Spomínam si ako ma majsterka lanárila do práce na sobotu. "Jožku, treba prísť v sobotu"
ja - "Nemôžem"
ona -"Musíš prísť" - pritvrdila
ja som pritvrdil
ona - "Jožkúúú, chlapci potrebujú pomôcť, je nás málo ..."
ja - " No dobre ...."
Takže je to takto že pokiaľ Západ dokáže prekvitať na základe egoizmu a násilia, nám je to súdené len na základe Lásky a obetavosti. A ak sa tomu vzpierame, máme problémy ktoré máme.