Sloboda

Sloboda ma hlboký súvis s poznaním a naopak otroctvo, závislosť, teda nesloboda, to ide spolu s nevedomosťou. A zas to poznanie súvisí vôbec  s vedomým, uvedomovaním si seba, aj svojho okolia, s introspekciou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Sloboda ma hlboký súvis s poznaním a naopak otroctvo, závislosť, teda nesloboda, to ide spolu s nevedomosťou. A zas to poznanie súvisí vôbec s vedomým, uvedomovaním si seba, aj svojho okolia, s introspekciou.

Neustále nás čosi a ktosi chce obrať o slobodu. Návnadami, pozlátkami, hračkami nás láka, aby nás TO zotročilo, aby nás TO prispôsobilo sebe, pre svoje ciele.

Za normálnych okolností cesta vývoja by mala spieť za takých okolností, že by sme tu mali mať možnosť výberu, ale zároveň aj voľnosť k tomu aby sme si vybrali. Ľuďom by nemalo byť bránené získavanie objektívnych znalostí, nikomu nesmie nikto zacláňať, cloniť pohľad na objektivitu sveta a zločinom by malo byť objektivitu kriviť a takto klamať, povedzme pre zisk, pre iné sa to ani nerobí ....

Sloboda spočíva v tom, že ja si slobodne volím a zvolím. Slobodne, čo predpokladá vedomie, uvedomelo a s istou dávkou vedomosti, múdrosti. Kto ale hovorí, že sloboda je už akýkoľvek výber a kohokoľvek výber, ten klame. Klame určite hlavne preto, aby ľudí zotročil.
Dnes sa totiž zotročuje ľudstvo tak, že sa mu káže, akú má slobodu. Nevedomému davu sa klame, že má slobodu a vedú tento dav na kadejaké zverstvá a v podstate na jatky.

Slobodní sme len v takej miere, nakoľko sme uvedomelí a znalí, nakoľko je v nás poznanie. Klamú nás však, že slobodní sme, ak si môžme povedzme vybrať medzi tovarom v supermarkete, druh chľastu, druh sexu, iného partnera, inú prácu, viac peňazí ....

A o slobode nám najviac rečnia otroci, roboti. Otroci ega, peňazí, majetku. Pretože možno na chvíľu zahliadli ozajstnú slobodu, a hoci ďalej nešli, aspoň to chabé poznanie o slobode zneužili pre svoje ciele. Jednookí sú nám králi, pretože my všetci sme slepí a tak sme z nich hotoví ....

Ale v existencii sa všetko obracia na dobré a tak sú nám títo otroci a to, čo s nami robia negatívnym príkladom, raz nás to jednoducho už prestane baviť. Raz nahliadneme, že sme boli len oklamaní, a že len slúžime cudzím a hnusným záujmom, že z nás to len robí bezduché stroje, detailne spoznáme túto technológiu ....
Uvidíme, že hradba reklám a ľudových povedačiek o tom čo sa má a čo nie, je tu preto, aby boli tlmené vlastné vnemy a kreativita, ktorá poznáva realitu. Bestsellery o návodoch na úspech, otrepané slogany, a rôzne iné zátarasy k vlastnému vedomiu a poznaniu vlastne z nás majú vychovať vojakov pre armády trhu.

Vedomie sa potláča rôznymi mentálnymi technológiami, ktoré majú za úlohu hlavne pripodobniť nervovú sústavu ľudí mechanizmu s vysokým výkonom. Každý na čo má a dokonca to ide smerom ako jeden starý vtip: "Pán doktor, takto sa mi trasú ruky, vyliečite ma?" Doktor: "A čo keby ste sa zamestnal v kuchyni ako posypovač buchiet? "
To spomínam telesne viditeľný problém, iné ale je, keď vo vedúcich funkciách sedia psychopati, ale výkonní .... Zabúdame ale na to, že nás tá orientácia na psychosomatický výkon devolvuje naspäť k zvieratám. Kto to chce? Kto sleduje tento cieľ, aby človek nebol slobodný, teda vedomý, uvedomelý a múdry?

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu