Ten dokument sa volal Declaration of intention, dlho som ho opatroval, prenášal som ho z prenájmu do prenájmu s cieľom, že raz, keď budem majiteľom vlastnej obývačky, dám ho zarámovať, slávnostne si ho povesím na stenu a práve od tohto dokumentu začnem pátranie po predkoch. Opatroval som ho ako oko v hlave, dokonca až tak, že som ho stratil. Stratil som ho kvôli mojej hlúpej praxi zakladať takéto papierové spomienky do kníh v mojej knižnici a spoliehanie sa na pamäť a moje asociácie. Používam nasledovný postup: „dokument o pradedovi v USA" vkladám do knihy „Alexis de Tocqueville - Demokracia v Amerike" strana 19, lebo som sa narodil devätnásteho. Samozrejme, že zožltnutý hárok papiera som v tejto knihe nenašiel. Asociácia ma sklamala a ja som si vedomý, že pokojne som mohol ako knižný trezor použiť aj Kafkovu Ameriku, alebo autoatlas Európy. Stále verím, že dokument sa úplne nestratil a vynorí sa raz, keď to budem najmenej čakať. Ináč ten dokument vyzeral presne takto:

Pátrať však chcem aj bez niečoho hmotného v rukách. Začínam preto na stránke www.ellisisland.org , ktorá je databázou ľudí, ktorí navštívili USA a tvorili obrovskú masu prisťahovalcov. V tejto databáze je možné zistiť meno pasažierov a dokonca aj meno lode, na ktorej sa prisťahovalec plavil. No a keďže som si istý, že pradedova noha vstúpila na americkú zem, zadávam jeho meno do vyhľadávania. A skutočne možno nachádzam meno svojho o tri generácie staršieho príbuzného. Môžem nahliadnuť do akéhosi prístavného záznamu imigračných úradov a dokonca si tento dokument aj stiahnuť za strašné doláre. Vzhľadom na to, že som z východnej Európy urobím si radšej Print Screen.

Zisťujem, že menovaný do New Yorku doplával na lodi Chicago, ktorá patrila do služieb francúzskeho námorníctva. Na stránke sa ďalej dozvedám aj informácii o samotnej lodi, napríklad, že loď Chicago bola zhotovená v roku 1908 vo Francúzsku, poháňali ju tri parné motory a dve lodné skrutky, bola 508 stôp dlhá, 57 stôp široká a dosahovala prevádzkovú rýchlosť 16 uzlov. Údaje ešte uvádzajú, že jej kapacita prepravy bola 1 608 osôb (358 cestujúcich prvej triedy, 1250 tretej triedy). V roku 1928 bola premenovaná na Guadeloupe a v roku 1936 bola vo Francúzsku zošrotovaná. Takže na tejto lodi pravdepodobne dorazil môj pradedo do USA.

Nalodil sa vo francúzskom prístave Bordeaux a do New Yorku doplával 6. septembra 1919. Toto mala byť už jeho druhá cesta do USA, čo mal dokazovať aj mnou stratený dokument a dokazuje to aj záznam amerických imigračných úradov z newyorského prístavu, kde pradedo uviedol, že navštevuje svojho brata a v USA už bol v rokoch 1915 - 1918.
Tak pátranie môže pokračovať a možno sa dozviem aj niečo viac.
foto:zdroj:http://www.ellisisland.org/, internet