Po pradedových amerických stopách (pátranie po predkovi)

Pamätal som si príbeh o mojom pradedovi, ktorý sa vydal za zárobkom do krajiny, kde sa vraj plnia sny. Niečo som o tom započul ešte ako chlapec od svojho starého otca, ale aj on sám mal iba veľmi chudobné informácie o zaoceánskej ceste svojho otca. Mal na to objektívne príčiny, pretože jeho otec Amerikán zomrel tesne po jeho narodení a krátko po návrate z USA. Raz som však v dome starých rodičov, v starej skrini s rodinnými dokumentmi a fotografiami vykutral skutočný dôkaz o pradedovej návšteve USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Ten dokument sa volal Declaration of intention, dlho som ho opatroval, prenášal som ho z prenájmu do prenájmu s cieľom, že raz, keď budem majiteľom vlastnej obývačky, dám ho zarámovať, slávnostne si ho povesím na stenu a práve od tohto dokumentu začnem pátranie po predkoch. Opatroval som ho ako oko v hlave, dokonca až tak, že som ho stratil. Stratil som ho kvôli mojej hlúpej praxi zakladať takéto papierové spomienky do kníh v mojej knižnici a spoliehanie sa na pamäť a moje asociácie. Používam nasledovný postup: „dokument o pradedovi v USA" vkladám do knihy „Alexis de Tocqueville - Demokracia v Amerike" strana 19, lebo som sa narodil devätnásteho. Samozrejme, že zožltnutý hárok papiera som v tejto knihe nenašiel. Asociácia ma sklamala a ja som si vedomý, že pokojne som mohol ako knižný trezor použiť aj Kafkovu Ameriku, alebo autoatlas Európy. Stále verím, že dokument sa úplne nestratil a vynorí sa raz, keď to budem najmenej čakať. Ináč ten dokument vyzeral presne takto:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Pátrať však chcem aj bez niečoho hmotného v rukách. Začínam preto na stránke www.ellisisland.org , ktorá je databázou ľudí, ktorí navštívili USA a tvorili obrovskú masu prisťahovalcov. V tejto databáze je možné zistiť meno pasažierov a dokonca aj meno lode, na ktorej sa prisťahovalec plavil. No a keďže som si istý, že pradedova noha vstúpila na americkú zem, zadávam jeho meno do vyhľadávania. A skutočne možno nachádzam meno svojho o tri generácie staršieho príbuzného. Môžem nahliadnuť do akéhosi prístavného záznamu imigračných úradov a dokonca si tento dokument aj stiahnuť za strašné doláre. Vzhľadom na to, že som z východnej Európy urobím si radšej Print Screen.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zisťujem, že menovaný do New Yorku doplával na lodi Chicago, ktorá patrila do služieb francúzskeho námorníctva. Na stránke sa ďalej dozvedám aj informácii o samotnej lodi, napríklad, že loď Chicago bola zhotovená v roku 1908 vo Francúzsku, poháňali ju tri parné motory a dve lodné skrutky, bola 508 stôp dlhá, 57 stôp široká a dosahovala prevádzkovú rýchlosť 16 uzlov. Údaje ešte uvádzajú, že jej kapacita prepravy bola 1 608 osôb (358 cestujúcich prvej triedy, 1250 tretej triedy). V roku 1928 bola premenovaná na Guadeloupe a v roku 1936 bola vo Francúzsku zošrotovaná. Takže na tejto lodi pravdepodobne dorazil môj pradedo do USA.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Nalodil sa vo francúzskom prístave Bordeaux a do New Yorku doplával 6. septembra 1919. Toto mala byť už jeho druhá cesta do USA, čo mal dokazovať aj mnou stratený dokument a dokazuje to aj záznam amerických imigračných úradov z newyorského prístavu, kde pradedo uviedol, že navštevuje svojho brata a v USA už bol v rokoch 1915 - 1918.

Tak pátranie môže pokračovať a možno sa dozviem aj niečo viac.

foto:zdroj:http://www.ellisisland.org/, internet

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu