Takto vyzerali po vyčistení:

Začal som pátrať ešte dôkladnejšie, samozrejme na internete a zistil som ďalšie skutočnosti.
Takže, tá prvá je z bronzu a má tvar hviezdy.

Stredom štvorcípej hviezdy prechádzajú dva skrížené meče, na ktorých je položený dubový veniec. Horný cíp prekrýva kráľovská koruna a v dolnom cípe je vygravírovaný symbol vtedajšieho britského kráľa Georga V. (Juraja V.). Vojenské vyznamenanie s názvom „Star" bolo zavedené v roku 1918 a bolo prideľované tým, ktorí sa zúčastnili bojových operácií v období od 5.augusta 1914 do 31. decembra 1915.
Druhou je kruhová medaila s vyobrazením profilu hlavy kráľa Juraja V. a s latinským nápisom „GEORGIVS V BRITT: OMN: REX ET IND: IMP:" (Juraj V. kráľ Veľkej Británie a cisár (imperátor) Indie ).


Na druhej strana medaile je figurálny reliéf zobrazujúci svätého Juraja na koni. Jazdec drží v ľavej ruke opraty a v pravej meč. Kôň šľape po štíte s vyobrazením orla (symbolizuje centrálne mocnosti - Nemecko a Rakúsko-Uhorsko) a a po lebke so skríženými hnátmi. Túto medailu vydalo britské ministerstvo vojny v roku 1919 a udelili ju členom britských a imperiálnych síl, ktorí slúžili od 5.augusta 1914 do 11. novembra 1918. Táto medaila bola pripomienkou najkrutejších bojov 1. svetovej vojny a bola udeľovaná hlavne tým, ktorí prežili bitky pri Ypres a na rieke Somme.
Trojicu dopĺňa bronzová kruhová medaila „Victory" s okrídlenou postavou symbolizujúcu víťazstvo.


Druhej strane dominuje nápis „THE GREAT WAR FOR CIVILISATION 1914-1919". Išlo o spojeneckú medailu, ktorú vydalo až 13 spojeneckých armád a celkovo ich malo byť až 5,725,000. Briti ju udeľovali od 1. septembra 1919 všetkým, ktorí bojovali v čase od 5.augusta 1914 a 11. novembra 1918.
Z každého vyznamenania sa dá zistiť aj číslo jednotky a meno nositeľa. Na týchto je na každej uvedené 126 19 * PTE D.C. Brown * NORF.R. Vôbec netuším aký osud postretol majiteľa týchto medailí po vojne, či sa dožil vysokého veku, či mal deti, či mal komu rozprávať svoje zážitky z týchto pohnutých čias? Ak však mal nejakých potomkov, nechápem ako mohli dopustiť, aby sa takáto hmotná pripomienka ich predka dostala do second handu niekde v strednej Európe.
Takže, kým o živote nositeľa týchto vojenských vyznamenaní neviem vôbec nič, s určitosťou môžem povedať, že ja by som toto svojmu starému otcovi nikdy neurobil. Sám uchovávam aj omnoho bežnejšie maličkosti zo života mojich predkov, ako sú vojenské vyznamenania za hrdinstvo.
No a tu sú krásky pekne spolu:
