Hor sa do boja za jazykovú čistotu

Vrcholní predstavitelia koaličnej najnárodnejšej strany na Slovensku sú presvedčení, že naša prekrásna slovenčina je permanentne ohrozovaná nadmerným preberaním cudzojazyčných výrazových prostriedkov, pričom najnebezpečnejšie sú najmä anglicizmy a amerikanizmy. Zrazu vyvíjajú svoju národnú agendu, lebo akosi za posledné štyri roky na to nejako nebolo času. Pár mesiacov pred voľbami zatrúbili na útok a pokúsia sa novelou zákona o štátnom jazyku, toto prznenie jazyka zastaviť. Ak by boli vo svojich legislatívnych aktivitách úspešní, stali by sme sa svedkami veľkého premenovávania nápisov a názvov v predajniach, na športoviskách, v reštauračných zariadeniach, na uliciach, pri cestách, na letiskách, autobusových a železničných staniciach či vo vozidlách verejnej dopravy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

No celkom zaujímavý plán a ešte zaujímavejšia predstava. Ináč takéto pokusy nie sú v Európe ničím výnimočným, niečo podobné sa realizovalo aj vo Francúzsku ako prirodzená obrana francúzštiny proti amerikanizmom. Ešte dôraznejšie zabojovali Islanďania, ktorí sa s čistotou jazyka začali zaoberať ešte v 19. storočí, keď tzv. puristické hnutie odstránilo z jazyka všetky dánske a nemecké slová a odvtedy sa v tejto tradícii na Islande pokračuje. Tak aj nové výrazy, vrátane medzinárodnej terminológie vznikajú prekladom a dokonca tvorením nových slov asi na spôsob nášho Hviezdoslava. Niekde som čítal, že Islanďania v skutočnosti prevzali naozaj len pár slov možno spočítateľných na prstoch jednej ruky a sú schopní vytvoriť novotvar z kmeňových islandských slov na také pojmy ako: telefón, Big Bang (Veľký tresk), atóm, žirafa, nikotín, AIDS, fotografia, chémia, computer, televízia, internet atď. Ak si dali Islanďania tú prácu, aby vytvárali slová, ktoré pokojne používa v rôznych obmenách celý globalizovaný svet, určite u nich nenájdete nezmyselné pomenovania pochádzajúce napríklad z anglofónneho jazykového prostredia, tak ako sa objavujú u nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premena slovenského jazyka nie je určite za posledných 20 rokov zdravým procesom. Veď aj napriek tomu, že máme aj slovenský ekvivalent slova, nakupujeme v marketoch, shopoch a butikoch, staviame towery, pijeme v puboch a cluboch, na bilbordoch vnímame celebrity zo šoubiznisu a politických lídrov, cestujeme do zaujímavých destinácií, závidíme bohatým biznismenom, budujeme si imidž, sme majoritami alebo minoritami žijúcimi v komunitách, v médiách sledujeme rôzne kauzy, za ktorými často stoja lobistické skupiny ovplyvňujúce tendre. Veľa tovarov kupujeme na leasing, ale len tam, kde je dobrý manažment a marketing. Ak si práve hľadáme džob pripravíme si curriculum vitae a vyrazíme na casting, ak nás príjmu máme svojich bossov a priamych nadriadených teamleadrov, ktorí nás budú unavovať na pracovných meetingoch. Preto je lepšie živiť sa biznisom a nie sedieť niekde v klimatizovanom office. Pracovať však musíme s rozumom, aby sa z nás nestali časom workoholici. Treba vedieť vypnúť, navštíviť svojho vizážistu, zájsť na film do multiplexu, kupiť si chipsy, hotdog, steak a popcorn. Jedlá z fast foodov sú však nezdravé a preto je nutné prejsť na racionálnu výživu doplnenú cereáliami. A takto by sa dalo pokračovať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek tomu, že islandské riešenia sú mi celkom sympatické, návrhu národniarov na Slovensku moc nedôverujem. Neverím ich motivácii, čoho príčinou môžu byť aj reálne skúsenosti s ich doterajšou politikou. No a ďalej si myslím, že ich agenda všeobecne patrí skôr do 19. storočia, presne tam, kde vznikla aj tá islandská puristická jazyková cesta.

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu