Boss Ľudovít Sátor na úteku chytal ryby s Dobroslavom Trnkom

Po bossovi Ľudovítovi Sátorovi roky pátrala polícia. Na úteku sa stretol s vtedajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Sátora zavraždili, jeho telo však nenašli. Trnka schôdzku priznáva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pátranie po Ľudovítovi Sátorovi vyhlásili v januári 2000. Prokuratúra mu pripisovala, že si v marci 1999 objednal vraždu desiatich ľudí v bare Fontána v Dunajskej Strede. Do podniku vtedy vtrhli maskovaní muži a strelci vyšli na poschodie, kde sedeli členovia pápayovského gangu. Polícia po Sátorovi pátrala od januára 2000 a bol na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Sátor v tom čase staval rodinný dom v obci Dolný Chotár (okres Galanta). S výstavbou mu pomáhali aj jeho kumpáni. Raz tam dobehli kukláči všetci sme zaľahli na zem, Sátor nezaľahol vbehol do auta a odišiel na ňom preč,“ vypovedal na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v kauze sátorovcov obžalovaný Andór Márik. Sátorovcov súdia za založenie zločineckej skupiny, vraždy a ďalšie trestné činy. Pojednávať sa začalo minulý týždeň.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na bossa si vzali bager

Jeden z bodov obžaloby je aj vražda bossa Ľudovíta Sártora. Prokurátor uvádza, že Kristián Kádár s Františkom Zákalom mali pre Lehela Horvátha (v prípade vystupuje ako svedok – pozn. autorky) zabezpečiť žltý bager, aby vykopal jamu na tajný hrob. Kádár mal zohnať aj zbrane, pôvodne mal byť strelcom, z úkrytu v garáži však 2. decembra 2010 nevyšiel. Na Sátora tak vystreli Horváth, potom vykopal bagrom tajný hrob a spoločne tam uložili telo.

V marci 2011 sa však Kádár, Zakál aj Horváth báli, že by tajný hrob mohli nájsť policajti, telo tak vykopali a previezli na pozemok v Číčove (okres Komárno), ktorý využíval Zakál. V máji 2016 miesto prehľadali policajti, ale žiadne ľudské pozostatky nenašli.

Skryť Vypnúť reklamu

Falošné doklady aj preukaz tajnej služby

“V čase keď bola na Sátora podaná obžaloba za desaťnásobnú vraždu v bare Fontána, akože sa skrýval, ale pritom sa pohyboval po celom Slovensku, avšak v Dunajskej Strede sa neukázal. Nebál sa, že ho polícia chytí, pretože mal preukaz SIS aj falošný pas, občiansky preukaz a vodičský preukaz. Doklady som videl na vlastné oči,“ uviedol obžalovaný Zsolt Nagy alias Čonty, ktorý bol Sátorovou pravou rukou. Čonty urobil vyhlásenie o vine a priznáva sa ku skutkom, ktoré mu pripisuje obžaloba.

Sátor na úteku jazdil na Škode Superb. Žil v Bratislave aj v Dunajskej Lužnej (okres Senec). Mal chatu na Králikoch pri Banskej Bystrici. V supermarkete tam stratil falošný preukaz príslušníka tajnej služby a preverovala to aj polícia. Čonty bol so Sátorom v pravidelnom kontakte a zabezpečoval mu stretnutia s jeho deťmi. Chodili spolu aj spolu na dovolenky. Sátor naposledy býval v dome v Hamuliakove (okres Senec).

Skryť Vypnúť reklamu

Sátor má dieťa aj s Juditou Csörgőovou, ktorá bola šéfka miestneho klubu Most – Híd v Gabčíkove. V rodnom liste je však zapísaný Čonty. Po smrti Sátora s ňou aj žil. Csörgőová bola tiež medzi obvinenými v kauze sátorovci, ale tento rok v marci zomrela.

Rybačka s Trnkom

 „Viem, že aj sa Sátor stretol s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom asi v roku 2007. Desať násobnú vraždu v bare Fontána v Dunajskej Strede chcel hodiť na Volodimira Jegorova ako vykonávateľa a na Tomáša Vidu, že si ju objednal. Sátor sa chcel sa vrátiť domov,“ povedal obžalovaný Kristián Kadár tento týždeň v stredu na pojednávaní.

Získala som informácie že, Kadár vypovedal o stretnutí s Trnkom už počas vyšetrovania prípadu na polícii. Vyšetrovateľ vypočul aj bývalého generálneho prokurátora. Trnka schôdzku so Sátorom pri výsluchu priznal. Uviedol, že Sátor ho vyhľadal sám. Stretli sa na rybačke.

Skryť Vypnúť reklamu

Trnka je teraz radový prokurátor na Generálnej prokuratúre. Ešte v stredu som ho oslovila e-mailom s otázkami, otázky som mu poslala aj prostredníctvom hovorkyne generálnej prokuratúry. Odpovede neprišli.

Stretnutie s policajným funkcionárom

Čonty aj Kadár na pojednávaní tiež tvrdili, že Sátor sa v roku 2010 stretol s Milanom Lučasnkým, ktorý bol v tom čase bol policajným funkcionárom na Úrade boja proti organizovanej kriminalite. Teraz je šéf inšpekcie ministerstva vnútra.

„Zorganizoval som to ja,“ vyhlásil Kadár. Dôvod bol ten istý, Sátor už nechcel žiť na úteku a chcel sa vrátiť domov. „Stretli sa v Maďarsku na jar 2010. Dohodili sa, že to budú riešiť, celé to ale stroskotalo,“ doplnil.

Čonty na pojednávaní povedal, že keď bol Sátor na úteku chcel sa vrátiť domov. Chcel hovoriť s policajtmi. „Nebol som pri tom, ale viezol som ho tam a tam som strážil okolie. Bolo to v Maďarsku v Komárome. Bol tam ešte jeden, Erik Müller, on bol na slovenskej strane mosta. Bolo to po zmene vlády, keď prišla vláda Ivety Radičovej. Lučanského potom odvolali,” povedal.

Lučanský o tom, že sa stretol s mužom, ktorý vystupoval ako Sátor hovoril aj sám. Schôdzku opísal ešte v októbri 2017 v relácii RTVS o podsvetí – Súmrak bossov.

Sátorovci

Skupina mala pôsobiť od presne nezistenej doby, minimálne od roku 1999 do konca roku 2010 na rôznych miestach, najmä v Dunajskej Strede a okolí a v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenskej republiky a Maďarska.

Sátorovci sa mali zaoberať páchaním rôznej ekonomickej a majetkovej trestnej činnosti, najmä neoprávneným uplatňovaním nárokov na vrátenie DPH, podvodov a nedovolenou výrobou cigariet, tiež páchaním násilnej trestnej činnosti, najmä vrážd z rôzneho motívu, najmä z dôvodu likvidácie osôb, ktoré mali patriť do konkurenčnej skupiny pápayovci, likvidácie takzvaných „bielych koní“ , potencionálnych svedkov, ktorí by mohli vypovedať najmä o ekonomickej trestnej činnosti, likvidácie ľudí, ktorí by mohli prezradiť pohyb a miesta úkrytov Sátora, vrážd osôb na objednávku aj z rozmaru ako aj z dôvodu likvidácie svojich členov v rámci zločineckej skupiny, ktorí sa jej mali nejakým spôsobom spreneveriť.

Viac mojich článkom z pojednávania so sátorovcami si môžete prečítať na webe TVKRIMI.SK tu, tu, tu, tutu. Krátke správy zo súdu môžete sledovať na mojom Facebooku.

(Pojednávanie v kauze sátorovci som z novinárov sledovala iba ja a Pramater.sk. Pokračovať bude 27. júna vo väznci v Banskej Bystrici.)

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  320
  •  | 
  • Páči sa:  160x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu