Kauza gangu sátorovcov: Advokát Križiak nespáchal trestný čin, rozhodol súd. Od štátu bude žiadať náhradu škody

Prípad súvisel s mafiánom Zsoltom Nagym alias Čontym zo skupiny sátorovcov. Skončil sa po piatich rokoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Okresný súd v Trenčíne 3. februára rozhodol v prípade advokáta Viktora Križiaka, ktorý čelil obžalobe za prečin marenia úradného rozhodnutia. Vyplýva to z uznesenia, ktoré mám k dispozícii.  

Advokáta v januári 2017 obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Štefan Mašín v súvislosti s prípadom zločineckej skupiny sátorovcov. Kauzu vyšetroval aj s kolegyňou Adrianou Sivokovou a kolegom Ľubomírom Daňkom, ktorý sa nedávno stal riaditeľom NAKA.

Križiak zastupoval vtedy obvineného Zsolta Nagyho prezývaného Čonty, ktorého medzi časom už právoplatne odsúdili za iné trestné činy v rámci gangu sátorovcov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chceli ho dať aj do väzby

Na obvinení Križiaka výlučne podieľali iba tí vyšetrovatelia a operatívci, ktorí vtedy vyšetrovali gang sátorovcov a Križiak obhajoval Čontyho a  v rámci jeho obhajoby kritizoval a namietal niektoré postupy práve tohto vyšetrovacieho tímu.

Prokurátor dokonca pre Križiaka žiadal väzbu. Sudkyňa Okresného súdu v Trenčíne Križiaka​ prepustila zo zadržania a väzbu nahradila dohľadom probačného úradníka. Obvinenému advokátovi zakázala stýkať sa so šiestimi osobami, medzi ktorými bol aj jeho klient Nagy. Prokurátor sťažnosť nepodal. Následne Križiak vypovedal klientovi plnú moc. Následne začal Čonty s OČTK spolupracovať, čo sa odrazilo aj na výške trestu vo výmera 22 rokov za obzvlášť závažné zločiny, ako sú viaceré vraždy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa obžaloby prokurátora Ondreja Kováčika, ktorý je synom bývalého špeciálneho prokurátora z Okresnej prokuratúry v Trenčíne, keď Čontyho vzali v auguste 2016 do väzby spolu s advokátom Križiakom zasielali korešpondenciu osobám na slobode a naopak. Čonty mal odovzdať štyri listy Križiakovi a Križiak ich potom dal ďalším osobám a tieto osoby cez advokáta potom posielali listy Čontymu.

Križiak od počiatku vinu popieral. Tvrdil, že skutok opísaný v uznesení o vznesení obvinenia a neskôr v obžalobe sa vôbec nikdy nestal, že by takýto skutok bol trestný čin a že by ho spáchal on.

Senát zložený z predsedu Michala Frátrika a prísediacich Ivana Mesároša a Romana Pavlíka jednomyseľne rozhodol, že vec postupuje Slovenskej advokátskej komore, nakoľko nezistil, že ide o trestný čin, ale mohlo by ísť o disciplinárne previnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie je právoplatné, prokurátor Ondrej Kováčik sa vzdal práva podať sťažnosť, keďže sám takýto postup súdu navrhol.

Bude žiadať náhradu škody od štátu

„Po piatich rokoch nedôvodného trestného stíhania, potom čo si za ten čas vyšetrovatelia Daňko, Mašín a Sivoková "vybudovali" na prípade klienta Zsolta Nagya i na mojom mene kariéru, je táto vec fakticky ukončená. Od samého začiatku som poukazoval na nezákonnosť a účelovosť obvinenia proti mne a som presvedčený že v tom čase došlo k zločinnému spolčeniu vyšetrovateľov na NAKA s cieľom eliminovať obhajcu v trestných veciach, ktoré vyšetrujú títo takzvaní elitní vyšetrovatelia, .,“ povedal pre môj blog Križiak.

SkryťVypnúť reklamu

Myslí si, že takéto nezákonné konania NAKA proti obhajcom vystupujúcich v trestných veciach zločineckých skupín sa za ten čas ešte zdokonalili. Poukázal na väzobné stíhanie kolegov napríklad doktora Ribára  a magistra Stanka.

„Na takýchto postupoch má NAKA založený šablónovitý modus operandi, ako odstaviť nepohodlných advokátov. Je smutné, že náhrada škody ktorú budem od štátu požadovať,  sa priamo nezosobní práve takýmto vyšetrovateľom, ktorí takéto nezákonnosti spôsobujú,“ doplnil Križiak.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu