Južná vetva
V máji 2016 elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry udreli na zločineckú skupinu takáčovci, na takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Padli obvinenia zo založenie zločineckej skupiny a ďalších trestných činov. Trinásť mužov vzal sudca Špecializovaného trestného súdu do kolúznej (ovplyvňovanie svedkov) a preventívnej (pokračovanie v trestnej činnosti) väzby. Henrich Szűcs policajtom ušiel a je na neho vydaný zatykač.
Richard Benčič s prezývkou Kofola si podal žiadosť o prepustenie z väzby. Za mrežami je od mája minulého roka pre obvinenia v kauze takáčovcov. Ide o prípad takzvanej južnej vetvy. Špecializovaný trestný súd ho prepustil na slobodu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal sťažnosť. Prípad sa tak dostal na Najvyšší súd.
"Sťažnosť prokurátora bola zamietnutá 14. marca . Rozhodnutie ešte nie je vypracované," uviedol pre môj blog hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík.
Výpalné od Kaliňáka
Práve Benčič sa mal podľa prokurátora spoločne s obvineným Hentichom Szűcsom zaoberať vyberaním výpalného z podnikov Steam & Coffe a Harley v Bratislave, pričom táto činnosť nebola časovo ohraničená. Tvrdí to prokurátor.
Stotožnil sa s tým aj Najvyšší súd, ktorý 22. novembra 2016 pôvodne predĺžil väzbu pre obvinených do júla 2017. Medzi nimi bol vtedy aj Benčič. (Celé anonymizované rozhodnutie si môžete prečítať tu.)
Minister vnútra Robert Kaliňák, ktorému podnik Steam & Coffe patrí pre môj blog vlani v decembri uviedol, že Benčiča nepozná. "Nikdy sme s takouto vecou neboli konfrontovaní. A neviem o tom, žeby ktokoľvek z mojich spolupracovníkov bol s týmto konfrontovaný," vyhlásil v súvislosti s platením výpalného.
Podobne reagoval aj jeho spoločník bývalý dvojnásobný minister Ján Počiatek."Úplný nezmysel," napísal v SMS. Ďalší spoločník Róbert Pintér, ktorý je v súčasnosti policajt a pôsobí na ministerstve vnútra ako generálny riaditeľ Sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku sa nevyjadril.
Z väzby idú na slobodu
Z väzby sa dostali aj ďalší obvinení. Mário Rosíval alias Roso sa vlani na jeseň sa priznal a začal vypovedať o trestnej činnosti. Rovnako ho najskôr pustil Špecializovaný trestný súd, prokurátor podal sťažnosť, ale po čase si to rozmyslel a sťažnosť stiahol. Rosíval sa tak vo februári dostal na slobodu. (Celé anonymizované rozhodnutie si môžete prečítať tu.)
Bývalý policajt z Úradu boja proti organizovanej kriminalite Vladimír Kollár s prezývkou Dedo, ktorý je medzi obvinenými sa tiež dostal spoza mreží.
Na slobodu prepustili aj Rastislava Majorského. Postup bol rovnaký. Špecializovaný trestný súd vyhovel ich žiadostiam, prokurátor podal sťažnosť a Najvyšší súd ju zamietol. (Celé anonymizované rozhodnutie si môžete prečítať tu.)
Vo februári sa na slobodu dostal aj obvinený Leonard Daniš. Definitívne tiež rozhodol Najvyšší súd, ktorý potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. (Celé anonymizované rozhodnutie si môžete prečítať tu.)
Obvinený Jozef Walzer alias Tatranka začal vlani v októbri usvedčovať bývalých kumpánov. Práve on vypovedá vyberaní výpalného a vo výpovediach tiež spomína, že takáčovci mali dávať úplatky prokurátorom aj sudcom. Z väzby ho prepustil vlani v decembri pár dni pred Vianocami prokurátor. Walzer dostal policajnú ochranu.
Vladimíra Mošovského s prezývkou Viking spoza mreží sa dostal minulý rok v októbri. Rozhodol Najvyšší súd. Zaujímavosťou je, že ho zastupuje ho advokát, ktorého otca - prokurátora podozrievajú z korupcie v súvislosti s iným prípadom takáčovcov.
Aj Ján Moronga alias Janči sa na slobodu dostal vlani v októbri, rovnako rozhodol Najvyšší súd.
Vladimíra Jakuba, ktorého volajú Nezdravý prepustili z väzby minulý rok v auguste. (Celé anonymizované rozhodnutie so môžete prečítať tu.)
Na slobodu sa tak dostalo už deväť z trinástich obvinených, ktorí boli stíhaní vo väzbe.