Ako fungovali takáčovci? Šéfovia mali najviac informácií aj peňazí

Dvaja obvinení advokáti, traja obvinení býval policajti, telefón v alobale a sedem mužov na úteku. Čo hovorí polícia o obvineniach takáčovcov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Z uznesení Najvyššieho súdu, ktorý rozhodoval o väzbe pre obvinených takáčovcov vyplýva, čo im vyšetrovateľ kladie za vinu a ako vidí fungovanie skupiny. Uznesenia som získala na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Odkladali si peniaze

Svedkovia popísali, že skupina si pre svoju činnosť zabezpečovala beztrestnosť nielen informovanosťou o zásahoch proti nej z radov príslušníkov polície, ale prípadné zákroky eliminovala nielen najímaním právnych služieb advokátov, prípadne i uplácaním prokurátorov i sudcov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z výpovede svedkov vyplýva, že časť príjmov pochádzajúcich z násilnej, drogovej a ekonomickej trestnej činnosti, ktorá mala páchaná, sa má odkladať a používať v prípade trestného stíhania jej členov, či osôb pre ňu činných.

Tiež na úhradu nákladov spojených so zabezpečením obhajcov, prípadne na úhradu nákladov na ich skrývanie sa, na úplatky alebo ako finančná podpora poskytovaná počas väzby obvineným, ich príbuzným a blízkym osobám.

V prípade figurujú štyria kľúčoví svedkovia a policajti sa opierajú aj o výpovede jedného z poškodených.

Po smrti Takáča

 „Od doposiaľ presne nezisteného obdobia, minimálne však od 90-tych rokov dvadsiateho storočia až doposiaľ pôsobí prevažne na území Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja, ako aj na ďalších doposiaľ nestotožnených miestach na území Slovenskej republiky zločinecká skupina, ktorej členovia sa v rámci svojho pôsobenia označujú ako takáčovci,“ zadefinoval fungovanie skupiny vyšetrovateľ , na čo sa následne odvoláva súd.

SkryťVypnúť reklamu

Na najvyššej riadiacej úrovni pôsobí Ľubomír Kudlička, ktorý sa po vražde Jána Takáča, ktorá sa stala v júli 2003 a ďalších popredných členov zločineckej skupiny - Róberta Pála a Jozefa Surovčíka, postavil do čela vedenia skupiny.

Kudličku sa policajtom pôvodne nepodarilo zadržať, prihlásil sa sám.

Podľa vyšetrovateľa rozdelil členov zločineckej skupiny dovtedy zoskupených minimálne v jednej zo súkromných bezpečnostných služieb do viacerých vetiev v záujme zachovania bezproblémového fungovania a existencie skupiny.

„Urobil tak z dôvodu sťaženého mapovania, objasňovania a dokazovania trestnej činnosti páchanej členmi jednotlivých vetiev skupiny, na čele ktorých sa nachádzajú osoby na prvom stupni riadenia zločineckej skupiny. Tie riadi, koordinuje a priamo mu podliehajú a plnia jeho pokyny ohľadom páchania trestnej činnosti,“ konštatuje vyšetrovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

 Známe tváre

Obvinený Marián Gáal riadi takzvaný čierny výjazd prostredníctvom dvoch ďalších mužov má dvoch ochrankárov. „Čierny výjazd" tvoria zatiaľ nestotožnené osoby. Patrik Vidašič má tiež dvoch ochrankárov riadi skupinu najmä v Trnavskom kraji prostredníctvom ďalších zatiaľ nestotožnených osôb. Vidašič je na úteku.

Gáal a Vidišiš sú pre verejnosť známi, čelili obžalobe z mafiánskych vrážd, súd ich oslobodil. Pár dní pred raziou podali na svedka z tejto kauzy trestné oznámenie. (Viac o prípade si môžete prečítať tu.)

Partia mala svoju vetvu aj na Záhorí. Pre jej šéfa, prokurátor ani väzbu nežiadal.

Vlastnú vetvu mal aj advokát

Medzi obinenými sú aj dvaja advokáti. Obaja sú na úteku. Jeden z nich je obvinený až v sedemnástich bodoch. "Zabezpečoval právne služby a rady, ovplyvňuje konania pred súdmi a orgánmi činnými v trestnom konaní a využíval pritom služby aj druhého advokáta," uvádza sa v obvinení.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho využíva na činnosť vetvy aj olympionika Milana Jagnešáka a bývalých policajtov Ivana Cvetkoviča, Branislava Bakoša, ktorý až do konca minulého roka pôsobil na Národnej kriminálnej agentúre ako funkcionár a Václava Kincla, ktorý je známy ako spisovateľ pod menom Václav Neuer.

Policajný funkcionár dostával paušál

Dnes už bývalý zástupca riaditeľa Jednotky operatívneho nasadenia Národnej kriminálnej agentúry Bakoš s prezývkou Baki podľa svedkov Jozefa Walzera alias Tatranku, Matúša Šelestika a Róberta Bíleho mal dostávať mesačný paušál tisíc eur.

V uznesení Najvyššieho súdu s odvodlaní na výpovede spomínaných svedkov sa píše, že Bakoša mali vyplácať takáčovci za poskytovanie informácie z prostredia polície, zabezpečovať ich ochranu a ovplyvňovať trestné konania, ktoré sa ich týkali. Mal tak konať až do roku 2013.

„Práve z tohto konkrétneho konania, z ktorého je tento obvinený dôvodne podozrivý, plynie aj podľa senátu dôvodná obava, že hoci už nie je policajtom, využije svoje znalosti a kontakty, aby zmaril objasnenie skutočností závažných pre jeho trestné stíhanie,“ uvádza sa v uznesení Najvyššieho súdu, ktorý pre neho potvrdil väzbu.

Bakoš obvinený aj z nátlaku a podvodu v súvislosti s prípadom Tomáša Matoviča, syna uneseného trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča. Práve prípadu poškodeného Matoviča sa týka väčšina bodov obvinení.

Šéfovi najbližší mali najviac informácií

Marián Gáal, Igor Smolen a Peter Kaňuch mali byť podľa svedkov po obvinenom Kudličkovi najvyššie postavení členovia zločineckej skupiny, mali z tohto titulu mať aj najbližší prístup k dôležitým informáciám proti skupine a o skupine, mali mať z tohto postavenia aj možnosť nakladať s finančnými ziskami skupiny a teda možnosť ovplyvňovať trestné konanie. Vyplynulo to z výpovedí svedkov. Najvyšší súd preto rozhodol o ich väzobnom stíhaní.

Gáala zadržali na strednom Slovensku neďaleko jeho chalupy v aute, pri sebe mal hotovosť 1650 eur a mobilný telefón mal zabalený v alobale, aby sa nedal lokaizovať. Jeho tvrdeniu, že išiel kúpiť bežecký páe a telefón zabalil, aby sa mu nevybila batéria, súd neuveril. Súd to vyhodnotil tak, že bol na úteku.

Radoví členovia skupiny, takzvaní ochrankári takúto možnosť nemali. Podľa svedkov nepatrili k riadiacim členom a nemali v podstatnej miere rozhodovať o jej činnosti, skôr mali participovať na výkone. Z týchto dôvodov senát Najvyššieho súdu nezistil u nich žiadne väzobné dôvody a to najmä vzhľadom na uplynutie dlhého času od kedy sa mohli preukázateľne na činnosti skupiny podieľať.

Vo väzbe je šesť mužov

V prípade je spolu obvinených 21 mužov. Šesť je za mrežami, sedem obvinených súdy do väzby neposlali, pre jedného prokurátor väzbu ani nežiadal. Sedem mužov policajtom uniká.

  • Ľubomír Kudlička je vo väzbe.

  • Branislav Bakoš je vo väzbe.

  • Tomáš Gabalec je vo väzbe. 

  • Marián Gaál je vo väzbe.

  • Igor Smolen je vo väzbe. 

  • Peter Kaňuch je vo väzbe. 

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu