AKTUALIZOVANÉ o vyjadrenie polície 20.10. 2016
Tento týždeň uplynie rok odkedy sa podarilo dolapiť mafiánskeho bossa Róberta Lališa alias Kýbla v Kolíne nad Rýnom v Nemecku. Za pomoci policajtov a vplyvných ľudí ušiel na prelome rokov 2011 a 2012.V marci ho neprávoplatne odsúdili na doživotie za založenie zločineckej skupiny a šesť vrážd. Obvinený je však ešte v ďalších prípadoch. Prinášam informácie o kauze, o ktorej sa doteraz v súvislosti bossom sýkorovcov verejne nevedelo.
Osudný omyl
Policajti ihneď po streľbe, ktorá sa odohrala na bratislavskej Kolibe neďaleko hotelu West v noci z 13. na 14. novembra 1999, zadržali bratov pôvodom z Kaukazu. Tí aj s ďalšou osobou išli za autom vtedajšieho riaditeľa vydavateľstva TV Tip Ľubomíra Belfiho vo vozidle Alfa Romeo. Už na druhý deň však policajti tušili, že Belfi nebol pôvodný terč. Denník SME 15. októbra 1999 citoval vtedajšieho riaditeľa Krajského úradu vyšetrovania v Bratislave Roberta Matloňa. Ten sa vyjadril, „že, streľba na Belfiho auto mohla byť dielom zámeny.“
Strelci mali na cestu hodiť strom, aby auto muselo zastavilo. Belfiho, zasiahli do nohy. Spolu s ním bola v aute Opel Vectra aj zástupkyňa šéfredaktora časopisu Markíza, ktorá nebola zranená.
„V prípade streľby na Belfiho vyšetrovateľ ešte vlani obvinil bossa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla, Jozefa Roháča a Martina Bihariho,“ povedal pre môj blog zdroj blízky polícii.
Stalo sa tak potom ako vyšetrovanie prípadu obnovili.
"Môžeme potvrdiť, že došlo k vzneseniu obvinenia voči trom osobám v súvislosti s pokusom o usmrtenie zo dňa 13. októbra 1999," napísali z tlačového oddelenia policajného prezídia pre môj blog, s tým, že viac k veci nebudú uvádzať.
Ľubomír Belfi bol riaditeľom vydavateľstva TV Tip, ktoré vydávalo časopis Markíza, neskôr šéfoval televízii TA3 a viedol aj bratislavský dopravný podnik.
„Ocitol som sa v tom náhodou, to je ako keď vám meteorit padne na hlavu. Nepripomínajte mi to, nechcem sa k tomu vyjadrovať,,“ uviedol Belfi pre môj blog.
Podľa informácií, ktoré som získala zo zdroja blízkeho polícii, sýkorovci sledovali spomínaných Ukrajincov, ktorých plánovali zavraždiť aj z okolia chatky neďaleko hotela na bratislavskej Kolibe.

Zaujímavosťou je, že v nehnuteľnosti v tom čase žil podnikateľ Ladislav Bašternák. Mal ju totiž v dlhodobom prenájme.
Kto je Bašternák?
Je podnikateľ, ktorého aktivity sa spájajú s viacerými slovenskými politikmi. Jeho firmy sa venujú okrem iného aj obchodu s realitami. Jedna z jeho spoločností vlastní bratislavský obytný komplex Bonaparte, v ktorom si prenajíma byt aj premiér Robert Fico. Bašternák figuruje v medializovanej kauze DPH. O Bašternákovom živote v chatke na bratislavskej Kolibe písal aj týždenník Plus 7 DNÍ.
„Zachytil som pred rokmi v médiách, že sa tam niečo také odohralo, ale nemám o tom žiadne informácie. My sme tam v tom čase trvalo bývali a nezaregistroval, že by sa tam okolo niekto pohyboval. Nič také som si nevšimol. Ja sýkorovcov nepoznám, neprišiel som s nimi do kontaktu,“ vyjadril sa pre môj blog Ladislav Bašternák.
Doplnil, že na polícii v tejto súvislosti ešte vypovedať nebol.
Čapatý opísal čakanie na Ukrajincov
„Štyri týždne po sebe som bol strčený v lese na Kolibe a čakal som kedy dôjdu Ukrajinci na diskotéku. Oni síce došli na diskotéku vo štvrtok, aj z nej odchádzali, ale predbehlo ich druhé auto, a vtedy Roháč s Fejerom rozstrieľali druhé auto, ale človek to prežil akože, dostal to len do nôh,“ opísal Juraj Billik alias Čapatý ešte vlani v januári 2015 na verejnom pojednávaní so sýkorovcami.

Čapatý bol trinásť rokov Kýblov sluha a potom sa podľa jeho slov na neho vykašľali a chcel zmeniť život, tak začal usvedčovať kumpánom. Ako svedok vypovedal na súde aj v prípade vraždy Romana Deáka, ktorá sa stala 20. októbra 1999 v bratislavskej Dúbravke.

„Pred vraždou Romana Deáka bol plánovaný útok na tých Ukrajincov, konkrétne na ‚nosatého Alana‘, všetko bolo pripravené na to, ale potom nás Kýbel odvolal," pokračoval Čapatý na súde a pokračoval, že dostali echo , kde je Deák, tak „išli robiť jeho“.
Čapatý spomenul tiež, že o tom vie aj ďalší sýkorovec Martin Kováč alias Rybička. „Ja som vtedy bežal dolu z Koliby na Železnú studienku, to je asi dva kilometre cez les a on ma tam čakal v aute, takže on ma odtiaľ odvážal, takže on vie, o čom hovorím,“ skonštatoval.
O sledovaní Dlhonosého Alana hovoril ešte v máji 2013 aj ďalší sýkorovec Juraj Harvan s prezývkou Zlatinko, keď sudca rozhodoval o jeho väzbe. Živil sa sledovaním ľudí, ktorých sýkorovci potom vraždili.
„Práve výpoveď Juraja Billika a ďalších sýkorovcov odštartovali nové vyšetrovanie,“ doplnil môj zdroj.
Obnovené vyšetrovanie
- október 1999: Neznámy páchateľ omylom postrelili Ľubomíra Belfiho.
- máj 2000: Vyšetrovateľ prerušil trestné stíhanie vo veci, nakoľko sa nepodarilo zistiť páchateľa.
- október 2014: Prípadom sa policajti, tentokrát už na NAKA, začali znovu zaoberať.
- november 2015: Vyšetrovateľ obvinil trojicu mafiánov vrátane Róberta Lališa alias Kýbla. Potvrdilo sa, že Belfiho postrelili omylom.
Čo všetko ďalšie sa v kauze okolo sýkorovského bossa Kýbla od jeho zatknutia odohralo a aj ďalšie nové podrobnosti o mafiánskom bossovi si môžete prečítať už čoskoro na mojom blogu.