Mafiánskeho bossa Kýbla mohol navštíviť vo väzbe Lexov siskár

Aj keď sa policajné vrchnosti chvália zatknutím bossa sýkorovcov s prezývkou Kýbel, dolapiť ho nikdy nechceli. Taja, že ho chytili iba vďaka náhode. Za mreže sa za ním dostal zrejme Lexov siskár.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Róberta Lališa alias Kýbla senát Špecializovaného trestného súdu pod vedením Jozefa Šutku odsúdil na doživotie trikrát. Rozsudok na Najvyššom súde senát na čele so Štefanom Harabinom už dvakrát zrušili. O treťom odvolaní bude teraz rozhodovať senát zložený z predsedu Pavla Farkaša a členov Štefana Harabina a Dany Wänkeovej. Verejné zasadnutie je naplánované na utorok a stredu.

Body obžaloby

  •  Založenie zločineckej skupiny
  • Vražda Miloša Piliara z jari 1998
  • Vražda Eduarda Diniča z mája 1998
  • Vražda Alojza Házyho z júna 1998
  • Vražda Róberta Diniča z októbra 1998
  • Vražda Dalera Hlavačku z mája 1999
  • Vražda Romana Deáka z októbra 1999
  • lízingový podvod
  • bitka taxikára v Pezinku

O Kýblovi,ako bossovi gangu,policajti vedeli celé roky. Minimálne v novembri 2008 začali stíhanie vo veci pre založenie zločineckej skupiny. V uznesení ho spomínajú ako najvyššie postaveného člena. K obvineniu však vtedy nedošlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kýbel mal blízkok Slovenskej informačnej službe v čase keď ju viedol Ivana Lexa. Jedno zo stretnutí s Dušanom Keménym, ktorý šéfoval odboru zameraného na kompromitovanie opozície a novinárov, opisiuje vo svojej knihe Komando 52 aj bývalý novinár a príslušník tajnej služby Peter Tóth. Kontakty so siskármi udržiaval Lališ aj neskôr. Za vlád Mikuláša Dzurindu, Roberta Fica, Ivety Radičovej a opäť Fica.

O spojení s ľuďmi z informačnej služby hovoria viacerí sýkorovci, potvrdzujú to aj poznatky zo zaistených mobilných telefónov členov tohto gangu.

„Raz keď sa Kýbel dostal do problémov s políciou, jeden človek z tajnej služby musel priletieť z Londýna, aby mu v Bratislave ťažkosti rýchlo pomohol vyriešiť,“ opísal človek blízky bezpečnostným zložkám udalosti približne z rokov 2010 -2011.

SkryťVypnúť reklamu

Kýbel sa začal skrývať na prelome rokov 2011 a 2012. Keď dostal echo, že po ňom idú, ušiel. Prvýkrát ho obvinili až v lete 2012 a obvinenia postupne pribúdali. Kýbel mal však na polícii stále svojich ľudí. Do dolapenia sa tak veľmi nehrnuli.

Kamaráti policajti

 „Je zrejmé, že obžalovaný Lališ disponoval informáciami z prostredia polície,“ napísali sa v prvom rozsudku Špecializovaného trestného súdu. Predseda senátu uvádza, že „Lališ okrem iného vedel o trestnom stíhaní, ktoré bolo začiatkom roka 2010 pripravované voči Martinovi Biharimu.“ Ide o jedného z obžalovaných v kauze, šéf seneckej vetvy, ktorý bol tiež dlohodobo na úteku. Senát sa v rozsudku odvoláva aj na výpoveď svedka, ktorý vypovedal, že „Lališ opustil Slovensko, keď sa dozvedel o hrozbe trestného stíhania, pričom ešte aj zo skrýši, vydával pokyny napríklad na zničenie dôkazov - zbraní a výbušnín.“

SkryťVypnúť reklamu

V skrýšach ho pravidelne navštevovali jeho spojky a on aj prostredníctvom internetu a médií sledoval čo sa v prípade sýkorovcov deje.

Inšpekcia ministerstva vnútra sa tvári, že o ničom nevie. Nepodarilo sa im vraj získať žiadny dôkaz ani informáciu, na základe ktorej by sa dalo pracovať a vec ďalej riešiť v zmysle trestného poriadku. „Osoby, ktoré sú zainteresované do prípadu, nemajú žiadnu vedomosť a nevedia sa vyjadriť či a od koho mohli takéto informácie uniknúť,“ odpovedali z inšpekcie.

Kýbel tiež požiadal členov svojho gangu počas skrývania sa, aby zistili informácie o prokurátorovi a policajtoch, ktorí na prípadoch sýkoriek pracovaliDokonca aj plánoval vraždu prokurátora.

SkryťVypnúť reklamu
Róbert Lališ a jeho bývalý ochrankár Juraj Billy alias Čapatý
Róbert Lališ a jeho bývalý ochrankár Juraj Billy alias Čapatý (zdroj: archív pir)

Lališa napokon dolapili v Kolíne nad Rýnom v Nemecku až v októbri 2015. Informoval o tom vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar. Predchádzalo tomu zatknutie súkmeňovca Bihariho v dedine neďaleko Znojma v Českej republike. Od 90- tych rokov minulého storočia mal Kýbel svoju základňu práve na Morave. Istý čas tam podnikal a so svojimi kumpánmi trávil aj voľný čas, žije tam aj jeho bývala družka a syn.

Nemecké média Lališovi nevenovali veľkú pozornosť. Z dostupných zdrojov je známy iba tento článok z Köln Expess z 26. októbra 2015. Redaktora na prípad upozornila jeho známa, ktorá pochádza zo Slovenska.

Gašpar vyhlásil, že Lališa vypátrali príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v spolupráci s kolegami cieľového pátrania Národnej ústredne INTERPOL Bratislava, policajtmi cieľového pátrania krajinského kriminálneho úradu Severné Porýnie–Vestfálsko v Düsseldorfe a českou políciou.

 „Kolegovia z Národnej kriminálnej agentúry získali dlhodobou cielenou činnosťou informácie, ktoré boli v jednom balíku, k predpokladanému pobytu Martina Biháriho a aj Róberta Lališa. Bihári bol zatknutý na Morave, „dopátravanie“ druhej osoby ešte nejaký čas trvalo,“ opísal po dolapení Kýbla pre Aktuálne.sk vtedajší riaditeľ Nárdnej protizločineckej jedontky Martin Smiško.

Zásluhy na dolapení

Pravda o zatknutí Lališa je však úplne iná. Chytili ho iba vďaka náhode. „Na jeseň 2015 českí policajti robili akciu v spolupráci s jedným so slovenských krajských policajných riaditeľstiev. Česi náhodou narazili na automobil so slovenským evidenčným číslom, ktorý používal Bihari,“ povedali pre môj blog až tri zdroje blízke polícii.

Už spomínaný Bihari bol Kýblov pobočník pre región Senca a bol na neho vydaný medzinárodný zatykač. Bihariho tak na základe informácií čekých policajtov zadržali. Ukrýval sa v malej dedine na Morave. Pravidelne tam navštevoval miestne pohostinstvo, dedinský futbal aj obecné akcie.

Bihari vyzradil, že Kýbel mu dal falošné doklady, v skrýši ho pravidelne navštevoval a mesačne mu posielal 1500 eur. A to nie je všetko. „Policajtom povedal aj to, kde sa Kýbel skrýva a práve na základe týchto informácii ho zadržali,“ doplnili zhodne moje tri zdroje blízke polícii.

Lexov človek 

Pri zisťovaní podrobností o Kýblovom pobyte v Nemecku a získavaní informácií o rozhodovaní tamojšej prokuratúry a súdov v súvislosti s vydávacím konaním, som sa dozvedela, že za Lališom sa tam do väzenia dostala zvláštna osoba. Ide o človeka pôvodom zo Slovenska, ktorý v 90 –tych rokoch minulého storočia podľa môjho zdroja spolupracoval so Slovenskou informačnou službou pod vedením Ivana Lexu. Rozvádzať, čo mohlo byť dôvodom, by bola iba špekulácia. Meno dotyčného mám k dispozícii, rozhodla som sa však ho nezverejniť.

Každopádne však Kýbel pri návrate z Nemecka stratil okuliare. Od súdu žiadal odročenie pojednávania. Dobre totiž nevidel a nemohol si naštudovať spis. Súd tak vytýčil nový termín a Kýbel vymenil obhajcu. Pôvodného advokáta Ondreja Mularčíka nahradil Marek Para, ktorý v kauze zastupoval aj Mareka Trajtera. Práve Trajter si mal podľa obžaloby v roku 1999 u Lališa objednať vraždu Romana Deáka. Trestné stíhanie však z dôvodu premlčania voči nemu zastavili. Para obhajuje aj Ivana Lexu v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho.

Päťdesiatštyri ročný Kýbel sedí v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici a čaká ako rozhodne Najvyšší súd. Zatiaľ mlčí. Definitívny rozsudok je tak pre veľmi veľa ľudí veľmi dôležitý.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 642x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu