Naši chlapci z policajného prezídia chceli odstaviť advokáta. Štát sa mu za stíhanie po rokoch ospravedlnil

Vyšetrovateľ NAKA Čurilla obvinil advokáta Timára. Súd rozhodol, že generálna prokuratúra sa mu má za to ospravedlniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

BRATISLAVA - Advokáta Tibora Timára stíhali nezákonne v súvislosti s kauzou piťovci, spravodlivosti sa dočkal po viac ako piatich rokoch, generálna prokuratúra sa mu ospravedlnila. Obvinil ho  vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurilla zo skupiny našich chlapcov so správnym morálnym kompasom, ktorý teraz sám čelí obvineniu a za väzbu, v ktorej bol dva týždne sa domáha odškodnenia. Medzi tým sa dočkal v práci povýšenia. Zastupuje ho advokát Peter Kubina, ktorý háji aj práva Jaroslava Haščáka, aj finančník tiež požaduje ospravedlnenia za nezákonné stíhanie aj pobyt za mrežami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte koncom mája 2014 na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku po rozsudkoch v kauze piťovci NAKA zadržala advokáta Tibora Timára, ktorý zastupoval štyroch klientov, dvoch súdy právoplatne oslobodili.

„Osoba čelí obvineniu pre zločin marenia spravodlivosti a zločin krivej výpovede a krivej prísahy," uviedla vtedy hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Obvinenie voči Timárovi vzniesol vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla. V cele policajného zaistenia na policajnom prezídiu ho dali na niekoľko hodín do malej klietky bosého iba v spodnej bielizni a košeli. Timár spomína, že sa tam na neho chodili pozerať a usmievať elitní policajti, potom ho zobrali na chodbu pred kanceláriu vyšetrovateľa a priviazali ho putami o stenu a následne zobrali na výsluch.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor Michal Šúrek, ktorý v tom čase pôsobil na Krajskej prokuratúre v Bratislave a dnes je už na Úrade špeciálnej prokuratúry, vtedy podal aj návrh na väzbu. Sudca Zdenko Čaniga Okresného súdu Bratislava 3 advokáta aj vzal do kolúznej väzby. Timár však dal sťažnosť a senát  Krajského súdu Bratislava v zložení z predsedu Jaroslava Mikuša a členiek senátu Marcely Kosovej a Ľudmily Králikovej  ho po dvoch týždňoch prepustil na slobodu.

Následne v októbri 2014 na základe návrhu podľa dnes už verejnosti známeho paragrafu 363 a nasl. Trestného poriadku generálny prokurátor zrušil uznesenie  vyšetrovateľa NAKA Čurillu i unesenie prokurátora Šúreka o zamietnutí sťažnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Generálny prokurátor v uvedenom rozhodnutí jednoznačne z viacerých hmotnoprávnych a procesných dôvodov konštatoval záver, že k vzneseniu obvinenia vôbec nemalo dôjsť, resp. malo byť obvinenie na základe sťažnosti alebo v rámci dozoru zrušené. Neskôr celé stíhanie aj zastavili.

Viac o prípade sa dozviete v tomto článku.

Timár podľa zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci podal v septembri 2017 žalobu na súd. Domáhal sa náhrady nemajetkovej ujmy titulom nezákonného rozhodnutia a nesprávneho úradného postupu v zmysle zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.

SkryťVypnúť reklamu

 Advokát tvrdil, že trestné stíhanie zasiahlo do jeho osobnostných práv, negatívne následky nezákonného trestného stíhania pociťoval veľmi intenzívne, do pozornosti dal skutočnosť, že ako obvinený bol zadržaný priamo pri výkone svojho povolania, v čase výkonu obhajoby v trestnej veci, pričom jeho zadržanie vnímali všetky prítomné osoby, v neposlednom rade uviedol, že mu nezákonné trestné stíhanie a nezákonná väzba spôsobili neprimeraný stres, extrémnu psychickú záťaž, citovú úzkosť a obavy o jeho rodinu, či ďalšiu existenciu.

 Žiadal náhradu nemajetkovej ujmy v sume deväťtisíc eur a ospravedlnenie v profesijnom časopise Bulletin slovenskej advokácie, v médiách televízia Markíza a televízia JOJ. Generálna prokuratúra SR so žalobou najprv nesúhlasila, žiadala ju zamietnuť.

V priebehu konania Timár navrhol generálnej prokuratúre možnosť zmierneho vybavenia veci formou zverejnenia ospravedlnenia len v profesijnom časopise Bulletin slovenskej advokácie.

Napokon v marci 2020  generálna prokuratúra súhlasila s vybavením veci formou zmieru, v rámci ktorého by bola žalovaná zaviazaná k zabezpečeniu zverejnenia ospravedlnenia v Bulletine advokácie, zároveň by Timár ustúpil od akýchkoľvek ďalších požiadaviek súvisiacich s predmetom žaloby, najmä od ospravedlnenia v televízii Markíza a televízii JOJ, náhrady nemajetkovej ujmy deväťtisíc eur a náhrady trov konania.

No a v júli 2020 súd schválil zmier. Generálna prokuratúra SR sa zaviazala ospravedlniť sa Tiborovi Timárovi  zverejnením ospravedlnenia v časopise Bulletin slovenskej advokácie, ktorý vydáva Slovenská advokátska komora.

O tomto ospravedlnení rozhodol súd.
O tomto ospravedlnení rozhodol súd. (zdroj: SAK)

Timár zároveň vyhlásil, že v prípade schválenia zmieru a zverejnenia ospravedlnenia žalovanou nebude trvať na zverejnení ospravedlnenia v inom televíznom, rozhlasovom alebo printovom médiu a nebude od žalovanej požadovať náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch, ani náhradu trov civilného či trestného konania. Celé uznesenie súdu si môžete prečítať tu.

 Obvinený Čurilla

O takmer sedem rokov neskôr, minulý rok v polovici septembra ako obvinený skončil aj vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla a aj jeho traja kolegovia. V rámci kauzy vojny v bezpečnostných zložkách si vyslúžili prívlastok naši chlapci so správnym morálnym kompasom. Obvinenie vzniesli aj voči dočasnému šéfovi Úradu inšpekčnej služby.

 Ide o skutky za marenie spravodlivosti a zneužitie právomoci verejného činiteľa.  Prípad sa týka toho, že existuje podozrenie na manipulácie vyšetrovanie káuz a tiež toho, že si mali vymyslieť a vykonštruovať skutok na inšpekčný tím Oblúk, ktorý vyšetroval spomínané manipulácie.

 Čurilla a spol. boli aj dva týždne vo väzbe, na Okresnom súde Bratislava 3 rozhodoval sudca Juraj Kapinaj. Senát Krajský súd v Bratislave v zložení z

predsedníčky Magdalény Blažovej  a členiek Danice Veselovskej a Márie Šimkovej ich prepustil na slobodu, v uznesení vyslovil názor, že trestné stíhanie je neopodstatné. Stíhaní tak sú na slobode.

 Oni chcú odškodné

 Čurilla aj ďalší však žiadajú o odškodnenie za dva týždne vo väzbe. Na Ministerstvo spravodlivosti SR  poslali žiadosť o predbežné prerokovanie svojho nároku na náhradu majetkovej aj nemajetkovej ujmy spôsobenej nezákonným súdnym rozhodnutím. Čurilla žiada náhradu 40-tisíc eur. Informoval denník N vlani v polovici decembra.

 Žiadajú náhradu škody, ktorá im vznikla tým, že nemohli vykonávať svoju prácu, pričom za toto obdobie nemali nárok na služobný plat. Nemajetková ujma im vznikla tým, že pobyt vo väzbe závažne zasiahol do ich rodinného a pracovného života a do ich dobrej povesti. Zastupuje ich Peter Kubina. V advokátskej kancelárii, ktorej pôsobí, pracoval aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) Čurillu povýšil do hodnosti plukovníka a stal sa z neho zástupca riaditeľa odboru NAKA  Bratislava. Generálna prokuratúra SR ich sťažnosti voči uzneseniu o vznesení obvinenia z časti zamietla.

Iné prípady

 Aj jeho stíhali naši chlapci, podá žalobu

Predčasom súd definitívne oslobodil advokáta Viktora Križika. Prípad súvisel s mafiánom Zsoltom Nagym alias Čontym zo skupiny sátorovcov. Skončil sa po piatich rokoch.

Križiaka  v januári 2017 obvinil vyšetrovateľ NAKA Štefan Mašín, ktorý teraz čelí obvineniu spolu s Čurillom.  Kauzu vyšetroval aj s kolegyňou Adrianou Sivokovou a kolegom Ľubomírom Daňkom, ktorý sa stal riaditeľom NAKA. Aj križiak podá žalobu a bude požadovať náhradu škodu.

 Je presvedčený, že v súvislosti s jeho prípadom došlo zločinnému spolčeniu vyšetrovateľov na NAKA s cieľom eliminovať obhajcu v trestných veciach, ktoré vyšetrujú títo takzvaní elitní vyšetrovatelia.

 „Na takýchto postupoch má NAKA založený šablónovitý modus operandi, ako odstaviť nepohodlných advokátov. Je smutné, že náhrada škody ktorú budem od štátu požadovať,  sa priamo nezosobní práve takýmto vyšetrovateľom, ktorí takéto nezákonnosti spôsobujú,“ doplnil Križiak a poukázal aj na prípady ďalších kolegov. Napríklad Martina Ribára.

 Spája ich Kubina

No a ospravedlnenie za väzbu aj obvinenie chce aj Jaroslav Haščak. Ak ho nedosiahne, bude sa súdiť o desiatky miliónov eur.   Začiatkom januára o tom informoval o tom denník N

 Haščáka, rovnako ako našich chlapcov so správnym morálnym kompasom zastupuje v tomto prípade advokát Peter Kubina, ktorý sa vyjadril, že ak sa ministerstvo spravodlivosti a generálna prokuratúra neospravedlnia, príde na rad súdna žaloba.

V decembri 2020 sa Jaroslav Haščák dostal do kolúznej väzby, rozhodla o tom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, po mesiaci ho  pustili na slobodu. Haščáka pôvodne zadržali a obvinili z korupcie a prania špinavých peňazí. Uznesenie o obvinení zrušila generálna prokuratúra.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu