Róbert Lališ alias Kýbel, ktorého pre jeho krutosť volali aj Gestapák dostal echo od policajtov a na prelome rokov 2011 a 2012 ušiel. Dolapili ho v Nemecku v októbri 2015. Za založenie zločineckej skupiny, sedem ľudských životov a ďalšie trestné činy ho trikrát odsúdili na doživotie. Rozsudok však stále nie je právoplatný.
Verdikt dvakrát zrušili, naposledy vlani v júli. Rozhodoval senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina. Dôvodom bola zaujatosť senátu Špecializovaného trestného súdu , ktorému predsedá Jozef Šutka.
Následne sa prípad dostal na Krajský súd v Banskej Bystrici. Na návrh prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na odňatie a prikázanie veci však senát Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klimenta rozhodol, že prípad má opäť pojednávať Špecializovaný trestný súd a senát Jozefa Šutku. Minulý rok v novembri bolo pojednávanie, Lališa odsúdili opäť na doživotie. Kýbel však podal odvolanie.
"Trestná vec napadla na Najvyšší súd do senátu 4T,“ uviedla pre môj blog hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.
O osude Lališa tak bude opäť rozhodovať senát pod vedením Štefana Harabina.Termín verejného, či neverejného zasadnutia ešte nie je známy. Dá sa predpokladať, že Harabin svoj právny názor zrejme nezmení.
Pol roka prieťahov podľa viacerých skorších rozhodnutí súdov totiž znamená, že ide o porušenie práv obvineného stíhaného vo väzbe a následne jeho prepustenie na slobodu. Či sa tak stane aj v tomto prípade ukážu najbližšie týždne.
Kýbla medzi tým obvinili v prípade prípravy vraždy Sylvie Volzovej, ktorú si mal podľa polície v októbri a novembri 1997 objednať Pavol Rusko. Na Lališa podali aj obžalobu na Okresný súd Bratislava 1 pre vraždu Vladimíra Cabadaja prezývaného Capko z júla 1997. Jeho telo však nenašli. Ukončili tiež vyšetrovanie v prípadoch ďalších vrážd. Polícia a prokuratúra sa tak snažia o to, aby Kýbel ostal za mrežami.