Čas čítania textu: 2 minúty
Hoci na špeciálnej prokuratúre aj na Špecializovanom trestnom súde už 6. júla 2021 vedeli, že budú musieť troch obvinených v kauze takáčovci z väzby prepustiť, sudkyňa Pamela Záleská (zastupovala predsedu senátu Jána Buvalu) vydala príkaz na prepustenie Mariána Gáala, Patrika Vidašiča a Juraja Almášiho na slobodu až 22. júla 2021. Vo väzbe boli 16 dní nezákonne. Pred bránou väznice v Leopoldove však Patrika Vidašiča opätovne zadržali a Pavol Ďurka, ktorý bol v tom čase vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ho obvinil v ďalšom prípade. Desať rokov bolo trestné stíhanie prerušené. O podpálení herne v Petržalke pritom jeden svedok vypovedal už v lete 2020, teda rok pred „otočkou“, vo výpovedi spomenul, že pokyn na podpálenie dal Patrik Vidašič. V marci 2021 o tejto herni vypovedal do spisu takáčovcov ďalší svedok.
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) ešte 4. júla obvinil Pavla Ďurku z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa uznesenia o obvinení mal úmyselne zabrániť Patrikovi Vidašičovi v užívaní práva na osobnú slobodu garantovanú Ústavou SR. Uznesenie sa odvoláva aj na nahrávky z kancelárii NAKA získané na základe príkazu súdu. Zo zvukových záznamov vyplýva, že policajti aj dozorvý prokurátor Michal Šúrek vedeli, že trojica obvinených je vo väzbe nezákonne a budú prepustení. „...prej..ala sa lehota väzby...,“ hovoril Pavol Ďurka kolegom, spomenul tiež, že sa to dozvedel o prokurátora Michala Šúreka, ktorý mu skoro ráno volal. V ďalšej debate uviedol, že „...treba vyrobiť skutok...“
Po podaní obžaloby, tak ako to bolo v tomto prípade, o prepustení z väzby môže rozhodnúť iba sudca. Sudcovia, ktorým obžaloba kauzy takáčovcov napadla, sú tak podozriví, že orgánom činným v trestnom konaní vytvorili priestor, aby si mohli pripraviť ďalšie obvinenia, dotyčných následne opätovne zadržať a žiadať pre nich novú väzbu. Podarilo sa im to však iba u Patrika Vidašiča. Na Mariána Gaála Juraja Almášiho „nič nenašli“. Viac o prípade si môžete prečítať tu, tu, tu a tu.
Opatrenie policajného prezidenta
Podozrenia z trestného činu ohýbania práva voči sudcom pôvodne preverovali na NAKA odbor Bratislava. Policajný prezident Ľubomír Solák však rozhodol, že po zániku NAKA, prípad neostane na novom útvare – Úrade boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), ale majú ho riešiť na bratislavskom krajskom riaditeľstve. Podľa vyjadrenia z policajného prezídia sa tak stalo ešte 2. septembra „na základe opatrenia prezidenta PZ o určení vecnej príslušnosti“.
„Vec bola pridelená vyšetrovateľovi odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave, ktorý po naštudovaní vyšetrovacieho spisu bude postupovať v zmysle ustanovení Trestného poriadku. Z uvedeného dôvodu sa v súčasnosti nebudeme k veci bližšie vyjadrovať,“ uviedla pre môj blog hovorkyňa bratislavského krajského riaditeľstva Silvia Šimková.
Trestný čin ohýbania práva je v Trestnom zákone účinný od januára 2021 vďaka novele Márie Kolíkovej. Skutková podstata znie takto: „Kto ako sudca, prísediaci sudca alebo rozhodca rozhodcovského súdu pri rozhodovaní svojvoľne uplatní právo a iného tým poškodí alebo zvýhodní, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.“ Tri roky až osem rokov hrozí páchateľovi, ak sa činu dopustil na chránenej osobe alebo z osobitného motívu. Nie je však vylúčené, že v prípade dotyčných sudcov môže ísť o iný trestný čin, napríklad zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Prokurátora riešia na okrese
Podozrenia voči prokurátorovi Michalovi Šúrekovi preverujú zase na Okresnom policajnom riaditeľstve v Pezinku. V inom prípade pritom na inšpekcii riešili a aj obvinili prokurátora. Súvisiacu vec nerozdelili na niekoľko samostatný častí odstúpením na iné útvary, tak ako to zjavne urobili v opisovanej kauze „otočky“, známej tiež ako kauza „je treba vyrobiť skutok“. Prečo inšpekcia takto postupuje nie je známe.