Čas čítania textu: 17 minút
„Podnik Casey som aj so spoločníkom založil v roku 1993, o dva roky neskôr na Silvestra nám ho pod tlakom udalostí rozbil dnes už nebohý Edo Dinič,“ opísal Jozef Melicher začiatky kauzy, ktorá sa ťahá už 19 rokov. Diskotéku v Karlovej Vsi v Bratislave potom prenajali a v roku 2001 ju za dramatických okolností získali späť. „Museli sme zaplatiť, aby sme podnik mohli opäť prevádzkovať,“ spomenul. Ochranu podniku vraj zdedili po bývalých nájomníkoch a zabezpečovala ju SBS-ka PEBER, ktorá je spájaná s údajnou zločineckou skupinou takáčovcov a spočívala v napojený podniku na centrálny pult ochrany a služieb biletárov.
Keď opäť prevzali prevádzku, kontaktovali ich Boris Kaiser prezývaný Indián, dôvodom bolo práve napojenie na pult centrálnej ochrany. „Platili sme normálne oficiálne faktúry. Výpalné som platil od roku 2001 až do ukončenia, zavreli sme v roku 2012 alebo 2013. Raz za mesiac chodili po peniaze, suma bola nastavená na 25-tisíc slovenských korún (829,85 eur), keď už boli eurá, bola to tisícka,“ spomenul, s tým že úlohou údajných takáčovcov bolo chrániť podnik pred inými zločineckými skupinami. No každý piatok do podniku chodila sanitka.
„S takáčovcami som sa nekamarátil a nebol som z nich nadšený,“ povedal. Vie o tom, že v roku 2005 Boris Kaiser a Matej Zeman alias Zemák dobili policajta, ktorý chodieval k nemu do iného podniku v Petržalke. O dva roky neskôr zbili ďalšieho muža. „Najhorší z nich bol Pavol Kmeťo, na vlastné oči som videl ako na parkete dorezal na chrbte jedného zákazníka. Viem aj o tom, že Pavol Kmeťo znásilnil minimálne dve barmanky,“ tvrdil.
Kto je kto?
Mateja Zemana s prezývkou Zemák na konci októbra 2019 obvinili zo založenia zločineckej skupiny a ďalších trestných činov, začal spolupracovať s políciou a vypovedá voči mnohým ľuďom aj na základe jeho výpovede obvinili niekdajšieho šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa a odsúdili bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Vyšetrovateľ v uznesení o vznesení obvinenia uvádza, že patril do riadiaco – výkonnej zložky od presne nezisteného obdobia, minimálne od roku 2003, od smrti Róberta Pála a najmenej do roku 2007 zastupoval Borisa Kaisera prezývaného Indián a následne Petra Kaňúcha s prezývkou Jakuzza a taktiež riadil, koordinoval a vydával pokyny členom skupiny, zaradeným do výkonnej zložky vo výjazde.
Okrem toho Matej Zenam od leta 2021 čelí obvineniu aj z krivej výpovede a vyšetrovateľ inšpekcie ho obvinil aj vlani v decembri v prípade spolu s operatívcami Róbertom Magulom a Branislavom Dunčkom, ktorí patria k policajtom známym ako čurillovci.
Boris Kaiser alias Indián v rámci zločineckej skupiny zo svojho postavenia vydával pokyny výkonnej zložke vo výjazde. Obvinili ho vo viacerých prípadoch. Spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní a usvedčuje mnohých ľudí.
Pavol Kmeťo podľa vlastných vyjadrení vstúpil do partie takáčovcov v roku 2004, o dva roky neskôr sa zaradil do výkonnej zložky a zastával pozíciu biletára, to znamená, že chránil podniky patriace údajnej skupine, alebo také, ktoré mala na starosti a v roku 2006 už pôsobil vo výjazde. Mesačne dostával odmenu a v prípade úspešného splnenia úlohy aj osobitnú prémiu. V kauze mafiánskej skupiny údajných takáčovcov vystupuje ako spolupracujúci svedok. Čurillovci ho medzi sebou volajú mozgový makač.
V júni/júli 2019 sa rozhodol, že bude spolupracovať, jemu odložili vznesenie obvinenia. Začal vypovedať aj o prípade v bratislavskom podniku Casey z marca 2006. Nikdy nebol vo väzbe, iba v cele policajného zaistenia a to ešte v roku 2011.
Z odpočúvania kancelárií policajtov niekdajšej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na základe príkazu súdu vyplýva, že s ním komunikovali a koordinovali ho, čo má vypovedať. V septembri 2022 to uviedol jednému z obvinených, dokonca aj vypovedal ako svedok na inšpekcii, následne to však poprel a uviedol, že vedome klamal.
Viackrát tiež vypovedal, že iný kajúcnik od takáčovcov Kamil Haršány si u neho objednal dve vraždy a obete aj sledoval. Vypovedal aj o krádeži 10 kilogramov kokaínu a vydieraní pre dílera drog.
Miroslav Paluch bol člen zločineckej skupiny v pozícii člena výjazdu a ochrankára vyššie postaveného člena zločineckej skupiny, v decembri 2020 súd schválil dohodu o vine, ktorú uzavrel s prokurátorom a mu uložil trest odňatia slobody na 10 rokov za členstvo v zločineckej skupine, vydieranie, ublíženie na zdraví, poškodzovanie cudzej veci, nedovolené ozbrojovanie.
Za krivú výpoveď odsúdili čašníka
Kauza známa ako bitka v Casey sa ťahá už od marca 2006. Najskôr obvinili Borisa Kaisera, Mateja Zemana, Miroslava Palucha a Pavla Kmeťa a aj majiteľa podniku Jozefa Melichara, ktorý údajných takáčovcov do krčmy zavolal ako výjazd.
Čašník Martin Matejička vypovedal, že ho zbili Boris Kaiser a spol., v marci 2007 výpoveď zmenil a tvrdil, že si to vymyslel. Obvinili ho tak z krivej výpovede a v októbri 2008 odsúdili na peňažný trest 20-tisíc slovenských korún (663 eur). Paradoxne až potom tomto odsúdení čašníka rozhodoval súd o údajných takáčovcov a majiteľovi podniku. V júni 2009 ich oslobodil.
„Nové“ svedectvá
V lete aj v novembri 2019 však Pavol Kmeťo, vypovedal, že všetko bolo inak a čašníka skutočne dobili na príkaz majiteľa podniku.
Z prvotných výpovedí Borisa Kaisera a aj Mateja Zemana, ktorí v lete a na jeseň 2020, keď boli vo väzbe, začali spolupracovať s čurillovcami, vyplývalo, že Boris Kaiser dostal ponuku, že ak zaplatí milión slovenských korún (33 193,92 eur), tak čašník nebude proti nemu vypovedať. Odmietol to a čašník proti nemu aj ostatným vypovedal. Neskôr sa dohodol Boris Kaiser s osobami zaradenými k piťovcom, že zaplatí 750- tisíc slovenských korún (33 193,92 eur) a na základe toho zmení čašník svoju výpoveď. A to sa aj v roku 2007 naozaj stalo.
Poškodený čašník vypovedal v novembri 2019 na NAKA a neskôr v marci 2020 pred súdom v rámci rozhodovania o povolení obnovy konania, že ho v Casey zbili. Boris Kaiser, najskôr v marci 2020 vinu odmietal a o pár mesiacov neskôr, v júli 2020 sa už k zbitiu čašníka priznal. Aj na základe týchto výpovedí súd v júli 2020 obnovu konania povolil a prípad sa dostal späť do prípravného konania.
Vyšetrovateľka z protimafiánskeho útvaru Katarína Krajčovičová tak vo februári 2021 štvoricu údajných takáčovcov aj majiteľa podniku obvinila.
KONTEXT: V júni 2021 vyšetrovateľka Katarína Krajčovičová obvinila aj advokátov Alexandra Fila a Martina Ribára. Za zmenou výpovede čašníka mali podľa uznesenia o obvinení stáť spomínaní advokáti.
Alexander Filo sa priznal a na súde urobil vyhlásenie o vine. Súd mu uložil trest tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky aj peňažný trest 10 – tisíc eur.
Martin Ribár vinu popiera a na Mestskom súde Bratislava I nedávno začalo hlavné pojednávanie vo veci zmeny výpovede čašníka Matejičku.
Ako svedok v prípade vypovedal Alexander Filo, ktorý uviedol, že počas vyšetrovania na neho robili nátlak, zaistili mu majetok podľa zákona, ktorý v tom čase už neplatil (neskôr prokurátor zaistenie majetku zrušil – pozn. autorky) a priznal sa iba kvôli rodine, lebo v čase obvinenia "bola taká doba". Uviedol že Martin Ribár nemá nič spoločné so zmenou výpovede čašníka. Čašník podľa jeho slov zmenu výpovede zobchodoval za peniaze s osobami radenými k inej zločineckej skupine
Alexander Filo opakovane tvrdil, že na jeho osobou robili na NAKA nátlak, aby sa priznal a najmä usvedčoval advokáta Martina Ribára ale aj iné osoby z justičného prostredia. Uviedol tiež, že čašník Martin Matejička ešte z nemocnice cez svojho známeho oslovil niekoho od piťovcov a ten zariadil tú ponuku pre Borisa Kaisera, že za milión slovenských korún (33 193,92 eur) nebude proti nemu a ostatným vypovedať.
Celú výpoveď svedka Alexandra Fila si môžete vypočuť tu:
Preukázateľne však čašník po bitke nepodal trestné oznámenie, až o mesiac neskôr ho podal jeho otec. Aj ďalšie osoby sa vyjadrili, že čašník dostal za zmenu výpovede peniaze.
Na súd predvolali aj Mateja Zemana, vyhlásil, že nebude vypovedať, lebo v pojednávacej miestnosti sú prítomní príslušníci inšpekcie a mal z toho obavy. Žiadal o vylúčenie verejnosti. Samosudca Juraj Kapinaj mu vyhovel a verejnosť vylúčil, následne už vypovedal.
Zaujímavosť je, že pár dní pred výpoveďou na súde sa ku kauze nebál verejne vyjadriť pre portál 360-tka. Po jeho výpovedi mu policajti z inšpekcie doručili uznesenie o vznesení obvinenia ešte z decembra 2024, ktoré si neprevzal, lebo bol v zahraničí a aj predvolanie na výsluch v postavení svedka.
Na pojednávanie s Martinom Ribárom predvolali ako svedka aj majiteľa podniku Casey Jozefa Melichara, odmietol však vypovedať, keďže sám je stíhaný a jeho vec nie je právoplatne skončená, tiež však podobne ako Alexander Filo povedal, že počas vyšetrovania boli na NAKA tlaky na jeho osobu zo strany vyšetrovateľky Krajčovičovej.
Z nahrávok z kancelárií NAKA:
Pavol Ďurka (vyšetrovateľ prípadu takáčovci): „Ten Melicher, že bol na stretnutí, kde ho doniesol Ribár za tým Vidašičom (Patrikom – obvineným v kaze takáčovci – pozn. autorky).“ Katarína Krajčovičová (vyšetrovateľka prípadu bitky v Casey): „To som ja tam zámerne dala preč, pretože tam sa to nezhoduje, to čo hovoril Kaiser (Boris) so Zemanom, že mal Melicher vyplatiť nejaké tie peniaze a oni hovoria, že to nie je pravda, to som tam zámerne dala, lebo on (Melichar) tvrdí, že dával, oni (Kaiser a Zeman) hovoria, že nie, tak aby nebola nejaká nezhoda, lebo vo výpovediach sa to prieči, keď som porovnala výpoveď, preto som to dala preč.“Kajúcnikom stíhanie prerušili, na majiteľa podniku podali obžalobu
Následne boli údajní takáčovci vylúčení na samostatné konanie. V prípade ostal obvinený iba majiteľ Jozef Melichar a oni proti nemu vypovedali ako svedkovia.
Napokon vyšetrovateľka najskôr v období od februári 2022 do mája postupne všetkým kajúcnikom trestné stíhanie v prípade bitky v Casey a aj za iné skutky prerušila. V apríli 2023 síce vydala uznesenie o zapokračovaní stíhania voči Borisovi Kaiserovi, no iba z dôvodu, aby mohla spojiť všetky jeho obvinenia do jednej veci, potom mu opäť trestné stíhanie podľa všetkého prerušili.
Na jeseň 2021 prokurátor Michal Šúrek podal na Jozefa Melichara obžalobu za obzvlášť závažný zločin vydierania spáchaný formou účastníctva. Navrhoval mu uložiť trest odňatia slobody na 12 rokov v maximálnom stupni stráženia.
Podľa obžaloby Jozef Melicher v jedno marcové dopoludnie v roku 2006 zatelefonoval Borisovi Kaiserovi. Údajná skupina takáčovcov poskytovala podniku poskytovala takzvanú ochranu. Z krčmy totiž zmizla tržba 70- tisíc slovenských korún (2 323, 57 eur). Majiteľ podniku mal uviesť, že potrebuje pomoc pri hľadaní páchateľa a do podniku prišiel Boris Kaiser spolu s Matejom Zemanom a začali od prítomných zamestnancov zisťovať informácie. Zavolali si aj čašníka Martina Matejičku, práve jeho totiž označili podozrivého.
“V miestnosti Boris Kaiser a Matej Zeman, na základe požiadavky majiteľa podniku, aby čašníka prinútili priznať sa ku krádeži finančnej hotovosti a jej vráteniu, začali poškodeného biť palicou, rukami a nohami po celom tele, najmä do oblasti hlavy, hrudníka a vysokou intenzitou do oblasti brucha a žiadali od neho priznanie, pričom počas bitky Boris Kaiser zavolal Pavla Kmeťa a Miroslava Palucha a títo sa pripojili k fyzickým útokom na poškodeného údermi a fackami do tvárovej časti, pričom neustále od poškodeného požadovali priznanie a vrátenie zmiznutej tržby,” uvádza prokurátor Michal Šúrek v obžalobe.
Prokurátor poukázal na to, že Jozef Melichar mal prehľad o tom, čo sa v danej miestnosti deje, nakoľko sa viackrát prišiel informovať, či sa už poškodený priznal, a keď dostal zápornú odpoveď uviedol, aby pokračovali v jeho bití, a to aj potom, čo sa opakovane poškodený na výzvu Jozefa Melichara chodil umyť od krvi a nevládal sa hýbať.
Čašník mal vážne zranenia, pretrhnutie sleziny, ktorú mu museli odstrániť, krvácanie do brucha, otras mozgu, početné odreniny a pomliaždenia tváre, nosa a vlasatej časti hlavy, zlomené rebrá , ruky a mnoho modrín. Práceneschopný ostal päť mesiacov.
Chcel, aby skontrolovali čidlá
Obžalovaný Jozef Melicher na hlavnom pojednávaní vypovedal, že nikdy nebol členom zločineckej skupiny takáčovci a z tohto dôvodu nemohol dávať žiadne príkazy čiernemu výjazdu. “Nikdy som nežiadal nikoho o nejaké vydieranie,” povedal.
V osudný deň mu volala jeho priateľka, teraz už manželka a povedala mu, že z podniku zmizla tržba. Požiadal ju, aby zavolala políciu a volal spoločníkovi, stretli sa pred podnikom a už tam bol polícia.
Policajný technik, ktorý tam bol, zbadal, že majú v podniku čidlá pohybu, pýtal sa, či sú napojení na centrálny pult ochrany, že by bolo dobré preveriť, či bol objekt v noci narušený. Technik mal povedať, že čidlá nie sú narušené a zrejme došlo ku krádeži z vnútra.
Volal tak Borisovi Kaiserovi, ktorý bol kontaktnou osobou za centrálny pult ochrany a oznámil mu čo sa stalo. Povedal, že to príde skontrolovať, prikázal zavolať personál. Boris Kaiser s Matejom Zemanom a čašníci a stáli v polkruhu a Boris Kaiser sa ich pýtal, kto čo robil pred krádežou. Neskôr počul z miestnosti, kde bol Boris Kaiser a Matejičkom hlasné nadávky, neboli to však žiadne výkriky bolesti. Nevidel na čašníkovi žiadny fyzický útok.
O zraneniach sa dozvedel až asi po dvoch až troch dňoch, potom asi o týždeň, ho vyhľadali členovia zločineckej skupiny, že majú pre neho odkaz od druhej zločineckej skupiny, aby zaplatil 300- tisíc slovenských korún (9 958,18 eur) za bitku čašníka. Uviedol im, že nikoho zbiť nedal a nič nezaplatí.
Zbitého zamestnanca po skutku nevyhľadával, ani mu neponúkal žiadne peniaze. Nikoho nenavádzal, aby ho zbili, ani aby ho vydierali. Ochranu v podniku mu nanútili. Ich spoločnosť mala podpísanú zmluvu ohľadne pultu centrálnej ochrany so spoločnosťou PEBER a mesačne platili faktúry. Za túto firmu vystupoval Boris Kaiser.
Pokiaľ ide o odcudzenú tržbu, zmizla tržba okolo 70- tisíc slovenských korún (2 323,57 eur). Keď do podniku prišiel, bol nervózny, ale videl vylomené okno, tak nemohol nikomu nič vyčítať, ohľadne zmiznutia peňazí, až neskôr sa od technika dozvedel, že okno malo byť vylomené zvnútra.
Nátlak na NAKA
Počas vyšetrovania pred vyšetrovateľkou vtedajšej NAKA Katarínou Krajčovičovou uviedol, že Boris Kaiser vyzval čašníka so slovami: “poď, my sa ideme spolu porozprávať do vedľajšej miestnosti”, potom prechádzal cez miestnosť, kde boli a kričali na čašníka a povedal, aby pokračovali. Spýtal sa Borisa Kaisera, že či niečo jeho zamestnanec povedal a priznal k tej krádeži tržby, dostal odpoveď, že nie.
Pred vyšetrovateľkou tiež vypovedal, že Boris Kaiser, Matej Zeman a neskôr Pavol Kmeťo a Miroslav Palúch bili čašníka on im to ale nekázal. Kričal na Borisa Kaisera, že kde boli v noci, keď im ukradli celú tržbu. Tušil ako to idú s čašníkom vybaviť, že ho budú asi biť, ale až takto to naozaj nevedel a ani nechcel.
K výpovediam na hlavnom pojednávaní vypovedal, že tieto slová sám nikdy nepovedal, sedel pred vyšetrovateľkou a chcela, aby to takto vypovedal. Keď to odmietol, rozkričala sa, povedala, že žiadna dohoda nebude a pôjde do basy. Vyšetrovateľka mu povedala, aby išiel von z miestnosti s obhajcom Richardom Biročákom a na chodbe sa dohodli. Advokát mu na chodbe povedal, aby to do výsluchu uviedol a budem mať pokoj. Po tomto výsluchu sa Ricahrd Biročák vzdal jeho obhajoby. Neskôr ho začal obhajovať Peter Kubina, ktorý v súčasnosti zastupuje aj čurillovci. Doviedol ho k nemu práve Richard Biročák. Keďže nemal dobré skúsenosti ani s Petrom Kubinom, ich cesty sa rozišli.
Jozef Melicher na súde žiadal zabezpečiť kamerový záznam z NAKA, kde by malo byť vidieť, ako je na chodbe s právnikom. Z policajného prezídia však súdu napísali, že záznamy už nemajú.
Kto volal výjazd, nevie
Čašník Martin Matejička vypovedal, že majiteľ podniku hovoril o biletároch. Mal uviesť, že "to budú riešiť inak". Asi po 15-20 minútach prišli dvaja biletári, jeden z nich ho zobral do vedľajšej miestnosti, kde si sadli a pýtal sa ho, či to bol on. Odpovedal, že nie. Prišiel aj druhý biletár a obaja ho začali biť. Ako dlho ho bili si už nepamätá.
Uviedol, že následne prišiel Jozef Melichar a povedal mu, že vie, že to bol on, či sa nechce priznať a keď vráti peniaze, môže u neho robiť ďalej. Odvetil mu, že nie, že nič neurobil. Na to prišli ďalší dvaja biletári, majiteľ povedal nech pokračujú a dostal ďalšiu bitku, nevie ako dlho ho bili. Keď už bol v koncoch, tak aj sľúbil, že si môže nechať jeho auto. Už bol tak zbitý, že ani nevidel a keď ho prestali biť, tak ešte prišla čašníčka priniesla mu Redbull odišiel preč. Keď bol pri dome, zavolal spolubývajúcemu, aby zišiel dole a zavolal mu sanitku. Z biletárov poznal Borisa Kaisera a jedného čo sa volal Miňo. Slúžili ako ochrana podniku, ako výjazd. Kto ich volal, aby prišli, nevie.
Keď bol vypovedať na polícii, začal sa kolotoč. Spojili sa s ním a chceli od neho, aby zmenil svoju výpoveď. Donieslo sa mu aj to, že údajne Jozef Melicher mu sľúbil 100- tisíc slovenských korún (3 319,39 eur) za to, aby v tej veci nevypovedal. Priznal, že v tejto súvislosti bol odsúdený za krivú výpoveď. Dvakrát vypovedal pravdivo a potom pod nátlakom zmenil pôvodnú výpoveď. Vypovedal, že peňažný trest uhradil, ale nie zo svojho, tieto peniaze mu priniesol jeho vtedajší obhajca Alexander Filo.
Priznali sa k bitke
Boris Kaiser na súde uviedol, že obžalovaného pozná dlhé roky z obdobia kedy pracoval v podniku ako biletár. Neskôr, keď sa prepracoval na riadiacu funkciu, tak v súvislosti s týmto podnikom biletárov riešili.
V ten deň mu zavolal Jozef Melichar, že ukradli tržbu a už volal políciu a ozve sa mu až policajti odídu. Keď prišli aj s Matejom Zemanom na miesto, začali to riešiť s čašníkom, aby sa priznal, bili ho, dostal facky, vie že tam bola taká palica od metly. Bil ho aj po rukách, nohách, tele, pričom od neho žiadal, aby sa priznal, Metej Zeman ho bil rukami. Prišli Pavol Kmeťo a Miroslav Palúch, vysvetlili im situáciu a povedali im, aby pokračovali, teda aby donútili čašníka k priznaniu a vráteniu peňazí.
Svedok Matej Zeman na pojednávaní tvrdil, že obžalovaného pozná, zabezpečovali ochranu, biletárov v jeho podniku, robili tam akcie. Do Casey išiel najskôr on s Borisom Kaiserom a neskôr tam prišiel Miroslav Palúch a Pavol Kmeťo. Rozprávali sa s čašníkom a povedali mu, nech sa prizná a peniaze vráti, odmietol a dali tak mu tak zopár faciek. Boris Kaiser našiel nejakú palicu a začal ňou čašníka biť. Keď prišiel Pavol Kmeťo s Miroslavom Palúchom najskôr mu dohovárali, aby sa priznal a nedostal veľkú bitku. Následne ho Pavol Kmeťo a Miroslav Palúch strašne zbili.
Svedok Pavol Kmeťo na súde povedal, že keď prišli do podniku, tak Boris Kaiser a Matej Zemák mučili nejakého čašníka, majiteľ podniku mu hovoril, že zmizla tržba a treba ho prinútiť, aby sa priznal a vrátil peniaze. Matej Zeman alebo Boris Kaiser povedali, že už nevládzu, chceli, aby sa prehodili a v bitke pokračovali oni.
Čašníka najskôr začal biť Miroslav Palúch, on do neho asi dva-trikrát kopol a počas toho sa tam chodil do miestnosti pozerať Jozef Melichar ako pokračujú. S čašníkom to bolo vážne, jemu to pripadalo, akoby poškodený zomrel a povedal, že ak by peniaze zobral, tak by sa priznal. S bitkou skončili.
Svedok Miroslav Paluch na hlavnom pojednávaní vypovedal, že do podniku prišli spolu s Pavlom Kmeťom a tam už bol Boris Kaiser, Matej Zeman a Jozef Melichar. Oboznámili ich so situáciou. Boris Kaiser s Matejom Zemanom stáli nad poškodeným, jeden z nich mal v ruke palicu, keď on pristúpil k čašníkovi videl, že už bol dobitý. Povedal mu, že ak niečo ukradol, aby sa priznal. Čašník odpovedal, že to nespravil. Dal mu pár faciek.
Majiteľ baru, Boris Kaiser aj Marej Zeman odišli a Pavol Kmeťo ho začal mlátiť. Tiež vypovedal, že Jozef Melichar nebol v pozícii, aby mu mohol rozkazovať a jeho nadriadený bol Boris Kaiser.
Benefity v súlade so zákonom
“Z týchto svedeckých výpovedí jednoznačne vyplýva, že bitie poškodeného bolo na základe objednávky a pokynu obžalovaného, ktorý inicioval použitie násilia voči poškodenému za účelom, aby sa tento priznal ku krádeži peňazí. Bol fyzicky prítomný pri tejto bitke, aj keď sám priamo do bitky nezasiahol,” uviedol v rozsudku samosudca Mestského súdu Bratislava 4 Ivan Alman.
Poukázal na to, že svedkovia konali na pokyn obžalovaného, sami nemali žiadny vzťah k poškodenému a nemali žiadny iný objektívny dôvod riešiť odcudzenie peňazí v podniku, ktorý patril obžalovanému.
V rozsudku uviedol, že z oboznámených listinných dôkazov vyplýva, že hoci svedkom, ktorí boli súčasťou zločineckej skupiny zvanej takáčovciv boli poskytnuté benefity a v tomto aj v iných konaniach spolupracovali pri objasňovaní trestnej činnosti skupiny, poskytnuté benefity nie sú poskytnuté v rozpore so zákonom.
“Nemožno obsah ich svedeckých výpovedí negovať s poukazom na to, že by títo vypovedali nepravdivo voči obžalovanému len, aby ho nepravdivo usvedčili a tým získali nejaký nezákonný benefit v ich prebiehajúcom trestnom stíhaní. Títo svedkovia vypovedali po zákonnom poučení o trestných následkoch krivej výpovede a krivého obvinenia a pravdivosť ich výpovedí potvrdzuje aj samotný poškodený, ktorý popísal priebeh skutku zhodne s ich tvrdeniami,” uviedol samosudca v rozsudku.
Druhú skupinu dôkazov tvoria svedecké výpovede členov personálu a spolumajiteľa podniku, ktoré samosudca nepovažoval za dôveryhodné.
Samosudca odmietol návrhy obhajoby na vypočutie advokáta Richarda Biročáka, ktorý bol prítomný pri výsluchu na NAKA, spomínaného advokáta Martina Ribára a aj Ľubomíra Kudličku, ktorého považujú orgány činné v trestnom konaní za šéfa skupiny takáčovcov.
Minulý rok v apríli vyhlásil rozsudok. Jozefa Melichara uznal za vinného a uložil mu trest odňatia slobody päť rokov ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia a ochranný dohľad na jeden rok.
“Plynutie času od skutku znižuje záujem spoločnosti na trestaní páchateľa, najmä na ukladaní represívnych trestov, najmä, ak páchateľ trestného činu od jeho spáchania žije riadnym životom. V tomto smere represia stráca význam,” napísal do rozsudku a poukázal aj na judikatúru ESĽP a rozhodovaciu prax slovenských súdov. Znížil tak spodnú hranicu trestnej sadzby u obžalovaného, pričom však bol viazaný minimálnou spodnou hranicou sadzby, ktorá je päť rokov trestu odňatia slobody. (Celý rozsudok si môžete prečítať tu.)
Odvolanie
„Je smutné, že súd uveril takáčovcom, ktorí sa roky živili násilnou trestnou činnosťou. Sám poškodený povedal, že má strach z nich a nie zo mňa. Ostatní personál a môj spoločník boli pre súd nedôveryhodný,“ povedal na margo rozsudku Jozef Melicher, ktorý medzičasom vážne ochorel a je onkologický pacient.
Vyhlásil, že ľutuje, že Kaisera a spol., vôbec zavolal. „Nezavolal som ich, aby niekoho zbili, ale aby sme preverili pult centrálnej ochrany, za ktorý sme platili,“ doplnil Jozef Melicher.
Proti rozsudku podal odvolanie prokurátor aj obžalovaný. Senát Krajského súdu Bratislava o nich rozhodne v pondelok 17. februára.
Poznámka:
Dnes je veľmi ťažké hodnotiť výpovede štyroch kajúcnikov z radov údajných takáčovcov proti majiteľovi podniku Jozefovi Melicharovi, oni by mali byť v tej veci potrestaní, no dodnes neboli. A práve oni usvedčujú obžalovaného. Aký paradox. Údajní takáčovci, ktorí čašníka dobili skoro na smrť, sú svedkovia a majú prerušené trestné stíhania. Dostali od orgánov činných v trestnom konaní (čurillovcov a už zrušenej špeciálnej prokuratúry) benefity.
Sporná je aj výpoveď samotného čašníka Matejičku. Opakovanie menil výpovede, tiež tvrdil, že s advokátmi sa stretol až po tom, ako sa s niekým iným dohodol na zmene výpovede.
Alexandre Filo na súde v prípade Martina Ribára uviedol, že čašník zobchodoval zmenu svojej výpovede, zo strany čurillovcov však nebol stíhaný za krivú výpoveď z marca 2009, ktorej sa dopustil už po svojom odsúdení na jeseň 2008 (za zmenu výpovede na polícii).
Dokonca Alexander Filo povedal, že čašník si vzal peniaze dvakrát za zmenu výpovede, 400- tisíc slovenských korún (13 277,57 eur) od Jozefa Melichara ešte v máji či júni 2006 a potom minimálne 500 - tisíc slovenských korún (16 596,96 eur) po zmene výpovede na polícii.
A aj čurillovci mali informácie, že si vzal peniaze za zmenu výpovede. Keďže ho nestíhali, dostal benefit.
Všetky osoby, ktoré vypovedajú proti Jozefovi Melicharovi, tak majú nejaký osobný záujem na jeho odsúdení.
Naopak, od roku 2006 vypovedajú iní čašníci, ktorí boli v podniku v čase bitky, uvádzajú, že majiteľ nedal pokyn na bitku a vydieranie Martina Matejičku. A aj na nich vyvíjali nátlak na NAKA, vypovedali to na súde pod prísahou po zákonom poučení.
V prospech Jozefa Melichara vypovedajú aj ďalší svedkovia.