Petra Košča alias pána X poznajú funkcionári polície, biznismeni, novinári a aj politici. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana je kľúčovou postavou vojny v bezpečnostných zložkách. Na jednej strane stoja naši chlapci so správnym morálnym kompasom bojujúci s temnými silami z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry, na druhej strane je Slovenská informačná služby (SIS), Krajská prokuratúra Bratislava, Generálna prokuratúra SR a Národný bezpečnostný úrad.
Pán X však ušiel pred trestným stíhaním v korupčnej kauze. Čelí obžalobe spolu s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Tento rok v januári na verejnom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde vyšlo najavo, že mal podpísanú zmluvu o spolupráci so SIS.
Vlani v novembri na súde tiež prečítali zápisnicu z domovej prehliadky v jeho dome v Pezinku. Policajti z NAKA v marci 2021 našli u Košča zbrane v legálnej držbe, hotovosť vo výške 31-tisíc eur, pár tisíc dolárov a indické rupie, zlaté mince, zlaté tehličky, podkrovnú počítačovú miestnosť, USB kľúče a mobilné telefóny.
Vyšetrovacie spisy aj dokumenty SIS
Keďže obsah telefónov a USB kľúčov zatiaľ nie je známy, doposiaľ najzaujímavejšie sú zaistené listiny. Napríklad, dokumenty z vyšetrovania mafiánskej skupiny sýkorovcov v roku 2015, spomína sa v nich aj bývaly riaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností (ÚZPČ) Jozef Rehák, ktorý v súčasnosti čelí obžalobe aj za to, že vynášal informácie práve sýkorovcom.
Našli aj vyšetrovací spis z pozemkovej kauzy, do ktorej bol zapletený sám Košč. Vyšetrovala ju finančná jednotka NAKA, konkrétne vyšetrovateľ Roman Stahl. Je to kamarát Bernarda Slobodníka, ktorý tejto jednotke šéfoval a dnes je najznámejší kajúcník. V januári 2019 zo Stahla vtedajšie vedenie polície a NAKA urobilo šéfa tímu Novinár. Oba prípady dozorovali prokurátori zo špeciálnej prokuratúry. Prvý, Peter Kysel a potom Blanka Godžová. Druhý mal v dozore Alexander Biró.
Policajti v dome pána X zaistili aj utajované dokumenty o spolupracovníkoch SIS. Týkali sa aj samotného Košča a obsahujú informácie o jeho spolupráci za úradovania riaditeľov Jozefa Magalu, Antona Šafárika aj Vladimíra Pčolinského. Našli aj rôzne iné listiny zo spravodajskej služby.
Uvedené písomnosti zo SIS mal Peter Košč nelegálne. Aj keď bol spolupracovník SIS, určite ich nemohol mať doma iba tak, aj keby hneď mal k nim legálny a legitímny prístup. No je však ťažké si predstaviť z akého dôvodu, by mal oprávnenie s takýmito písomnosťami nakladať.
Na mieste by teda bolo, aby sa SIS zaoberala tým, či z ich držaním a zaobstaraním nespáchal trestný čin alebo priestupok. Zaujímať by sa mali aj o to, kto zo služby, ako, kedy a prečo ich Koščovi poskytol. Mala by to riešiť interne ich „inšpekcia“.
To by však SIS musela o tom, že ich dokumenty sa našli pri domovej prehliadke, vedieť a musela by aj existovať vôľa, vec riešiť. Koščov brat je riaditeľ personálnej sekcie a samotný pán X má s bývalými šéfmi spravodajskej služby a sj tým súčasným veľmi priateľské vzťahy.
Ako sa nájdené vyšetrovacie spisy z polície alebo prokuratúry dostali ku Koščovi, by mal zase zistiť ÚIS, ktorý je príslušný vyšetrovať trestnú činnosť policajtov. Prípadne by sa tým mala zaoberať samotná NAKA, ak sa však dá jednoznačne vylúčiť, že k úniku nedošlo z policajných radov, no vyniesol ich niekto zo špeciálnej prokuratúry.
Čo robí prokurátor?
Podľa Trestného poriadku dozor nad dodržiavaním v prípravnom konaní vykonáva prokurátor a orgány činné v trestnom konaní majú konať z úradnej povinnosti. Korupčný prípad Košča dozoruje prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek. Na čele úradu stojí Daniel Lipšic, ktorý sa s Petrom Koščom stýkal a dokonca ho navštevoval u neho doma. Schôdzky zorganizoval v tom čase budúci riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský, ktorého neskôr tiež obvinil vyšetrovateľ NAKA a aj jeho prípad dozoruje špeciálna prokuratúra. V súvislosti so spomínanými zaistenými listinami pri domovej prehliadke u Petra Košča sa tak vynárajú viaceré otázky:
Požiadali OČTK v súvislosti so zaistenými listinami o súčinnosť SIS?
Odstúpil prokurátor ÚŠP alebo vyšetrovateľ NAKA informácie o zaistených vyšetrovacích spisoch na ÚIS pre podozrenie, že mohlo dôjsť k únikom aj z polície?
Dá sa vylúčiť, že k úniku mohlo dôjsť zo strany špeciálnej prokuratúry?
Koná v tejto veci sám prokurátor alebo sám vyšetrovateľ NAKA?
Začal prokurátor alebo vyšetrovateľ NAKA nejaké trestné stíhanie vo veci?
„Všetky relevantné skutočnosti, ktoré odznejú počas súdneho pojednávania (z výsluchov obvinených, svedkov, poškodených a znalcov), respektíve vyplynú z iných dôkazov (listiny a podobne) sú orgánmi činnými v trestnom konaní riadne preverované. Ku konkrétnym skutočnostiam, ktoré odzneli v dotknutej trestnej veci sa vyjadrovať Úrad špeciálnej prokuratúry nebude,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.
Spravodajská služba nič nevie
Vzhľadom na takúto odpoveď z prokuratúry je však stanovisko SIS prekvapivé. „Slovenská informačná služba sa vo všeobecnosti nevyjadruje k informáciám o úkonoch orgánov činných v trestnom konaní a v danej veci ani nebola požiadaná týmito orgánmi o akúkoľvek formu procesnej súčinnosti,“ povedala hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.´
Nuž, napríklad, v prípade sátorovcov, nemal prokurátor zo špeciálnej prokuratúry problém a v auguste 2016 požiadal SIS o súčinnosť. Pri domovej prehliadke u jednej obvinenej (medzi časom zomrela) policajti našli preukaz príslušníčky spravodajskej služby s jej fotografiou. Prokurátor pre ňu preto žiadal väzbu, SIS sa pre prokuratúru vyjadrila, že preukaz je falošný. (Vyplýva to z uznesenia súdu, ktorý rozhodoval o väzbe.)
Inšpekcia mlčí
Keďže v Koščom dome našli aj dokumenty, ktoré pochádzali z prostredia polície alebo prokuratúry, mali by o tom vedieť aj na ÚIS.
Má ÚIS vôbec vedomosť o tom, že u Košča boli pri domovej prehliadke zaistené vyšetrovacie spisy?
„Úrad inšpekčnej služby sa nebude k danej veci momentálne vyjadrovať,“ odpovedali z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Okrem spomínaných uniknutých dokumentov sú však určite zaujímavé aj zaistené takzvané kompro materiály. A možno práve tento úlovok mnohé vysvetľuje. Napríklad, nezáujem a ticho zo strany orgánov činných v trestnom konaní či SIS. A aj niektorých médií, respektíve konkrétnych novinárov, ktorí tiež vo vojne v bezpečnostných zložkách zohrávajú svoju úlohu.