Bývalý riaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností (ÚZPČ) Jozef Rehák s prezývkou Dodo, čelí obžalobe z korupcie týkajúcej sa prípadov okolo dnes už nebohého Františka Böhma z obdobia rokov 2014 až 2015 a od augusta 2018 až decembra 2019 a tiež za spoluprácu so zločineckou skupinou sýkorovcov v rokoch 2000 až 2011.
Obvinila ho Národná kriminálna agentúra (NAKA) v decembri 2020 v rámci akcie Judáš a pre pochybenie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Petra Kysela sa v apríli 2021dostal na slobodu.
Kariéru začínal ako radový policajt, do čela útvaru, ktorý sa zaberá odpočúvaním a sledovaním ho dosadil v októbri 2010 vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic (dnes špeciálny prokurátor). Prvým policajným viceprezidentom bol v tom čase Ján Vaľo, práve on bol jeho Rehákov nadriadený. Zo špecializovaného útvaru prvý raz odišiel na konci roka 2011. Späť sa vrátil v apríli 2013. Do civilu opäť odišiel na konci júna 2020. Pôsobil aj v Slovenskej informačnej službe (SIS).
Podozrenia, že vynáša mafii, vyšetrovala protizločinecká jednotka už v roku 2015. Prípad vtedy dozoroval Peter Kysel. Prebrala ho však policajná inšpekcia a kauza išla v roku 2016 do stratena. Za toto „upratanie“ je na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika podaná obžaloba, údajne za to vzal 50-tisíc eur od Petra Košča alias pána X, ktorý sa pohybuje v bezpečnostných zložkách.
Hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde s obžalovaným Jozefom Rehákom začalo vlani v januári. Sledovala som celý priebeh konania. Kauza sa blíži ku koncu a čoskoro sa dajú očakávať záverečné reči a rozsudok. Prinášam prvú časť zhrnutia kauzy, týka spolupráce so zločineckou skupinou sýkorovci.
Čo vypovedal obžalovaný?
Čo vypovedali svedkovia?
·Unesie prokurátor dôkazné bremeno?
Obžalovaný Jozef Rehák
·Popiera spáchanie skutku.
Obvinenie považuje za diskreditáciu.
„Asi v marci 2010 ma zavolal pán Vaľo do hotela Gate One, na stretnutí bol aj exriaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite (poznámka autorky - predchodca NAKA) Krajíček. Vaľo na stretnutí povedal, že ak vyjdú voľby v júni 2010, či by som bol ochotný nastúpiť, na post riaditeľa ÚZČP a nastúpil som v októbri,“ opísal na súde ako sa dostal prvý raz do funkcie.
Svoju obhajobu postavil na tvrdení, že jeho obvinenie súvisí s diskreditačnou kampaňou, ktorú vraj proti nemu v roku 2015 spustil vtedajší vedúci pre vyšetrovanie na Národnej protizločineckej jednotke odbor Bratislava NAKA Pavol Jahodník. Podľa Reháka tomu predchádzal spor medzi ním a prokurátorom Petrom Kyselom. Išlo o nasadenie odposluchov v roku 2011. Policajti z NAKA vtedy chceli odpočúvať jedného zo sýkorovcov skôr, ako sudca vydal príkaz. Od prokurátora Kysela sa Rehák vraj dozvedel, že policajt aj s príkazom je už na ceste, v skutočnosti však v tom čase ešte sedel na súde a iba naň čakal. „Odvtedy ma nemá rád,“ povedal Rehák. Pred súdom opisoval, že sa šírilo chodbami policajného prezídia, že „Jahodník vykrikuje, že ho nechá zavrieť.“
Krátka odbočka:
Následne bol na políciu a prokuratúru doručený anonym, ktorý opisoval údajné konanie Jahodníka, voči ktorému kvôli tomu začali viesť disciplinárne konanie. Nikto z jeho kolegov však informácie z anonymu nepotvrdil. Disciplinárne konanie zastavili a Jahodník neskôr z polície odišiel, ďalej pôsobil v bezpečnostných zložkách a od januára tohto roka je vo výsluhovom dôchodku.Rehák však na súde potvrdil, že niektorých členov skupiny poznal. Uviedol, že pri práci policajta, ktorý rieši organizovaný zločin, je to prirodzené. Niekdajší člen seneckej vetvy skupiny Peter Havasi bol jeho informátorom, vtedy pôsobil ešte ako operatívec. Havasiho zavraždili v roku 2004. Vďaka nemu spoznal aj Martina Biháriho, Jurija Fejera či Martina Kováča.
Poznal sa aj s bossom skupiny Róbertom Lališom. „S Lališom som sa stretol asi dva až trikrát, vždy za života Havasiho a podľa mňa Lališovi povedali, kto som, podľa mňa by neriskovali to, že by Lališovi nepovedali, že som policajt — operatívec,“ dodal.
Boss sýkorovcov Kýbel
Obžalovaného poznal len pod prezývkou Dodo, priezvisko nevedel.
Poprel, že by ho platil za to, že mu odovzdával informácie z prostredia polície.
Bývalý šéf gangu sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel si odpykáva doživotný trest. Popiera, že by založil zločineckú skupinu, plánoval vraždy a páchal trestnú činnosť.
Je trochu paradoxné, že nebol vypočutý v prípravnom konaní, keďže sa v obvinení spomínal ako osoba, ktorá mala poskytovať peniaze na úplatky. Obhajoba to žiadala, úspešná nebola. Lališa tiež uviedli v obžalobe a napokon ho vypočuli ho až na súdeaj to na návrh Reháka.
Poprel, že Rehák vynášal z polície informácie. Odmietol, že by mu za to platili. Poznamenal, že pod týmto priezviskom ho ani nepozná. „Bol mi predstavený ako Dodo,“ dodal. O koho ide, mu vysvetlil telefonicky až jeho obhajca Marek Para pred výsluchom na súde.
Krátko po smrti Miroslava Sýkoru v roku 1998 si vraj Lališ chodil opravovať dávať autá do Podunajských Biskupíc k istému Tónovi a tam sa zoznámil s Dodom. Vypovedal, že po narodení syna v roku 2001 sa zdržiaval v Českej republike a na Slovensko chodil len za svojou najbližšou rodinou. „Možno až v roku alebo 2009 som stretol znovu pána Reháka na obchodnom stretnutí s pánom Mácom — podnikateľom (Juraj Mác, poznámka autorky) a myslím, že tam bol aj pán Rehák prítomný,“ dodal Kýbel.
Sýkorovec Martin Bihári
·Vie, že Kýbel si nahral Jozefa Reháka, aby ho mohol nútiť k spolupráci.
Tvrdí, že do roku 2002 alebo 2003 do roku 2008 alebo 2009 odovzdával Rehákovi peniaze.
Nevie, aké konkrétne informácie Rehák sýkorovcom poskytol.
Uvádza, že bol na stretnutí, keď si Kýbel nahral. Záznam, nikdy nepočul.
Obžalovaného Jozefa Reháka pozná od roku 1998 alebo 1999, kto ich zoznámil si už nespomína. Na stretnutí boli aj Róbert Lališ a Peter Havasi. „Jedno zo stretnutí s obžalovaným, aj s jeho kolegom, ktorého meno neviem, sa konalo aj v nočnom podniku Mustang Pub Senec v pivničných priestoroch kultúrneho domu. Na tomto stretnutí bol Lališ, Havasi, aj pán Rehák a jeho kolega. Toto stretnutie si Lališ nahrával a chcel to použiť neskôr v prípade, keď pán Rehák nebude spolupracovať so skupinou sýkorovci,“ opísal. O nahrávaní mal vraj tušenie aj Rehák, lebo neskôr sa ho pýtal, či si ho nahrali.
Podnik mu patril a preto vie, že v miestnosti bolo vopred nainštalované nahrávacie zariadenie, dokonca v jeho prítomnosti. „Touto nahrávkou disponuje Lališ a on mi niekoľkokrát povedal, že ju má schovanú v trezore,“ dodal. Zvukový záznam však nikdy nepočul.
Od Lališa a Havasiho vraj vie, že zhruba od roku 1999 mal Rehák aj so svojím kolegom dostávať mesačne výplatu po 20- tisíc korún.
„Túto sumu som zhruba od roku 2002 alebo 2003 osobne odovzdával pánovi Rehákovi a to na stretnutiach buď v Senci pred Tureckým domom, alebo pred bufetom na Slnečných jazerách Juh a aj v meste Šaľa pre veľkými potravinami,“ vypovedal. Peniaze od Lališa on dostával buď v hotovosti alebo v obálke a následne ich sám odovzdával Rehákovi. „Pokiaľ si spomínam, tak zagumičkované v rolke, možno aj v obálke a ja som tomu všetkému nepripisoval nejakú veľkú váhu, takže toto už upresniť,“ doplnil.
Po roku 2009 mu Lališ prestal dávať peniaze pre obžalovaného. Peniaze mali byť za poskytovanie informácií v prípade, že niekto mal byt' rozrábaný políciou, alebo zadržaný políciou.
„Už si nespomínam na to, že by mne obžalovaný konkrétne rozprával o tom, že bude nejaká akcia. Išlo o informácie typu, ”dávaj si pozor, lebo máš odpočúvaný telefón”, tiež „povedz Lacovi Bališovi, že má odpočúvaný telefón”. Ja som takúto informáciu posunul Lališovi. Nespomeniem si teraz na to, že by mi pán Rehák rozprával niečo ku konkrétnemu zásahu, ktorý mal byt' vykonaný,“ spomenul.
Na úteku bol od februára 2010 do októbra 2015. „Mal som informáciu od Lališa, že bude vykonaná akcia na skupinu, ktorá operovala v Senci, povedal mi, že informáciu má od Petra Košča,“ opísal na súde, s tým že následne ušiel.
Počas úteku sa stretával s Lališom a priebežne ho informoval aj o tom, že bolo nasadené zariadenie, ktoré malo zachytávať' signál v okolí domu jeho manželky a to zariadenie sa malo volať Buldog, ale nevie, či to tak je. Lališ mu vysvetľoval, ako to funguje, aby ju nekontaktoval cez mobil. „Podľa mojich vedomostí, všetky tieto informácie Lališ od Petra Košča,“ pokračoval. Od Lališa má aj informáciu, že Rehák s Koščom boli kamaráti a tie pozície, ktoré Rehák zastával na polícii alebo SIS, mu zariadil Košč.
Po celú dobu obžalovaného nepoznal pod menom a priezviskom, ale len ako Doda zo Šale. Reháka opoznával v priebehu vyšetrovania podľa fotografií z fotoalbumu.
Sýkorovec Martin Kováč
Raz niesol Jozefovi Rehákovi obálku, no nevie, či v nej boli peniaze.
Konkrétnu informáciu od Reháka nikdy nedostal.
Informácie, ktoré dával Kýbel parťákom, prezentoval tak, že sú od Doda.
Počul o tom, že si Kýbel nahral Reháka, záznam však nepočul.
Obžalovaného pozná pod prezývkou Dodo asi od roku 2000. „Do skupiny ho priviedol Peter Havasi, ale nebral som ho ako člena, vnímal som ho tak, že nosil z polície informácie najskôr prostredníctvom Havasiho a neskôr cez Lališa. Informácie boli typu, keď sa diala nejaká akcia a podľa toho sa zariadilo všetko ostatné. Za to mal obžalovaný poberať mesačnú výplatu, myslím, že to bolo 30- tisíc korún,“ vypovedal.
Pamätá si, že jedenkrát mu bol odniesť výplatu. „Odniesol som obálku. Nepamätám si, či bola obálka zalepená alebo nezalepená. Fyzicky som peniaze v obálke nevidel. Lališ mi povedal, že mám zaniesť výplatu Dodovi,“ uviedol. Nepamätá si, že by mu pri odovzdaní dostal od neho nejaké informácie.
„Naposledy pred mojím zadržaním (september 2012- poznámka autorky) mi prostredníctvom aplikácie WhatsApp došla správa od Lališa, aby sme si dávali pozor a povedz aj malému. Ja som následne túto správu odoslal Fejerovi a podľa toho sme sa zariadili a týmto nám bolo dané najavo, aby sme sa stiahli a nič nerobili. Dlhé roky Lališ prezentoval, že má informácie od Doda,“ vyhlásil.
Vie aj o stretnutí, na ktorom si mali Reháka nahrať. Lališ tam doniesol kufrík, kde bolo nahrávacie zariadenie. „Kufrík som videl ešte pred stretnutím, bolo tam viacero vecí, nejaký mikrofón, diktafón a predlžovacia súprava,“ dodal, s tým že záznam však nikdy nepočul.
Sýkorovec Jurij Fejer
Z počutia vie, že Dodo bol na výplatnej páske sýkrovcov.
Raz bol s Kýblom na stretnutí s Dodom v Senci.
Odovzdávanie peňazí nikdy nevidel.
Vie, že Kýbel si tajne nahral Doda, nahrávku však nikdy nepočul.
Od Lališa síce dostal krátko pred zadržaním v septembri 2012 informáciu, že po sýkorovcoch ide polícia. Nevie však či ju získal do Doda. (Ten naviac v tom čase nebol ani príslušníkom polície.)
Jozefa Reháka spoznal pod prezývkou Dodo. Od Róberta Lališa vie, že bol na výplatnej páske skupiny sýkorovcov. Pravidelne mal dostávať peniaze každý mesiac. Na začiatku, keď žil Peter Havasi, tak obžalovanému peniaze nosil on, keď ho zabili, tak mu peniaze nosil Martin Bihári. Bolo to v období rokov 2000-2002, presne si to nepamätá, dialo sa a to až do jeho zadržania v septembri 2012.
„Ja viem tak, že osoba menom Dodo dostávala výplatu každý mesiac, lebo keď Kýbel rozdeľoval peniaze, tak povedal, že toto ide pre policajta Doda,“ vypovedal.
Tvrdil, že bol jediný raz na stretnutí Lališa s obžalovaným a to v Senci. Nevidel ani raz odovzdanie peňazí Havasim, alebo Bihárim či inou osobou obžalovanému. Iba veľakrát počul, že je to pre Doda.
Vie, že obžalovaný naposledy robil „tam, kde sa odpočúvali telefóny“, lebo Kýbel mal odtiaľ informácie. Keď niekoho z nich odpočúvali, tak im dal echo, aby si nevolali.
„Raz si pamätám, bolo to ešte za života Havasiho, tak v Senci, tam sa stretli Kýbel s Dodom a neviem, či ho aj Kýbel nahral aj na kameru, ale viem, že na diktafón Doda nahral, že keby náhodou niečo, tak by mal Kýbel na neho dôkaz, že mu nejaké informácie doniesol. Nebol som prítomný rozhovoru Lališa s obžalovaným. Ja tú nahrávku nemám a nepočul som ju,“ vypovedal.
„Keď bol zatykač na Martina Biháriho, tak Kýbel dostal informáciu o tomto od obžalovaného,“ uviedol na súde. Opisoval, že v čase pred zadržaním jeho samého mal od Lališa informáciu o tom, že sú odpočúvané má telefóny. Povedal, že to má od policajta, nepýtal sa či od Doda.
"Lališ poslal buď SMS, alebo správu cez Viber, aby sme si odložili mobily, že nás odpočúvajú, sledujú, čo sa dialo aj niekoľko mesiacov. Ja som chodil za Kýblom (poznámka autorky - v čase keď bol na úteku) aj s Martinom Kováčom, tak sme vtedy nemali pri sebe svoje telefóny a Kýbel nám povedal, že nás sledujú, odpočúvajú,“ dodal na súde.
Bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa
Podporuje tvrdenia, že sýkorovci na Jozefa Reháka vypovedali už skôr, no vec na inšpekcii „upratali“ po intervencii Petra Košča.
Ku konkrétnym skutkom obžaloby nevedel povedať nič. S Jozefom Rehákom sa stretával iba sporadicky pri pracovných príležitostiach. Videl však písomnosti, ktoré súvisia s podozreniami voči obžalovanému v súvislosti s údajnými aktivitami pre zločineckú skupinu. Niekedy na prelome rokov 2016 a 2017 mu mal Peter Košč na stretnutí v kaviarni v nákupnom centre Vivo (bývalý Polus) v Bratislave ukázať zápisnicu o výsluchu svedka, ktorým bol člen skupiny sýkorovcov a v nej vypovedal o podozreniach aj voči Rehákovi, okrem iných policajtov tam bola spomenutý aj Dodo, ktorý dostával mesačný paušál v tisícoch korún.
Tvrdil, že Košč mu vtedy povedal, že ide o Reháka a vybavil, aby sa vec dostala na inšpekciu, kde „to Milan upratal." „Myslel tým vtedajšieho riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Milana Lučanského," vypovedal Beňa. O Rehákovi mal Košč hovoriť ako o kamarátovi, ktorý mu vždy pomohol a on mu to chcel oplatiť.
Bývalý vedúci oddelenia vyšetrovania na NAKA expozitúra Bratislava Pavol Jahodník
Opísal, že na NAKA podozrenia voči Jozefovi Rehákovi vyšetrovali už v rokoch 2015 a 2016, následne im však celý spis vzala inšpekcia na základe rozhodnutia ministra vnútra.
Poprel, že by vykrikoval, že chce zavrieť Reháka, tak ako sa písalo v anonyme.
Obžalovaného Jozefa Reháka pozná z videnia z policajného prezídia, evidoval ho ako riaditeľa ÚZPČ. Bližšie ho nepozná, nikdy s ním neprišiel kontaktu. Od polovice apríla 2014 bol zástupca riaditeľa na expozitúra Bratislava na protizločineckej jednotke NAKA. Jeho výsluchu navrhla obhajoba.
Vie, že v roku 2015, niekedy v októbri bolo začaté trestné stíhanie vo veci, ktoré vyplynulo z výsluchov sýkorovcov, že nejaký policajt Dodo mal byť činný pre túto zločineckú skupinu. V tom čase nevedeli, o koho sa jedná. Neskôr, keď už vedeli o koho ide, v júni 2016 vyšetrovateľ spracoval návrh na určenie výberovej príslušnosti ministrovi vnútra. „O pár dní bol doručený anonym, v ktorom boli spísané totálne nezmysly, že mám sa pomstiť Rehákovi a mám vykrikovať na chodbe, že ho zatvorím, že mám vypočúvať svedkov,“ opísal. Podotkol, že anonym prišiel dva týždne po tom, ako spracovali návrh na určenie výberovej príslušnosti.
Následne na NAKA doručili rozhodnutie ministra vnútra, že trestnú vec nebude vyšetrovať NAKA ale Úrad inšpekčnej služby (ÚIS). „Bol to prvý prípad, ktorý sa stal, kde nám nebola podpísaná výberová príslušnosť, pričom v minulosti sme veľakrát stíhali policajtov, ktorí boli činní pre zločineckú skupinu,“ vysvetlil.
V ďalšom článku sa budem venovať skutkom, ktoré sa týkajú korupcie v súvislosti s prípadmi okolo Františka Böhma.