Sedem takáčovcov uniká. Priznali elitní policajti

Utekajú im hlavní obvinení z kauzách zločineckých skupín. Policajtom najskôr ušiel šéf sýkorovskej seneckej vetvy, potom aj boss celej skupiny zvaný Kýbel. Pri nedávnej akcii na takáčovov sa im nepodarilo zadržať až deväť mužov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

AKTUALIZOVANÉ 9.2.2017 o 13,12 hod. o posledný odsek, o 17,39 hod. o vyjadrenie hovorcu Najvyššieho súdu o väzbe B. Bakoša a infoblok na konci článku.

Elitní policajti urobili netradične v nedeľu 29. januára raziu s názvom Aladin. Zamerali sa na skupinu takáčovci. Zo založenia zločineckej skupiny a ďalších trestných činov obvinili 21 ľudí. Nezadržali však všetkých. Viacerí muži neboli v čase policajnej akcie doma. Ľubomír Kudlička s prezývkou Kudla, alebo Rabín sa na polícii prihlásil sám.

Na polícii sa podľa informácií, ktoré som získala z prostredia polície prihlásil aj ďalší obvinený- Martin Mikulec. Tento muž je považovaný za jedného z čelných predstaviteľov skupiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Špecializovanom trestnom súde vo štvrtok 9 . februára dopoludnia neevidovali návrh na jeho väzobné stíhanie.

"Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme v súčasnosti poskytovať k tejto trestnej veci podrobnejšie informácie," povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry JanaTökölyová.

Čo je s ostatnými obvinenými?

„Môžeme potvrdiť, že národná kriminálna agentúra vykonala akciu Aladin, v rámci ktorej zadržala 13 obvinených. Na ďalších sedem obvinených osôb bolo vyhlásené pátranie,“ uviedli pre môj blog z oddelenie komunikácie a prevencie policajného prezídia.

Doplnili, že vzhľadom k tomu, že v trestnej veci prebiehajú úkony, nebudeme sa k veci bližšie vyjadrovať.

Telefón v alobale je dôvod na väzbu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadal väzbu pre 13 obvinených. Sudca špecializovaného trestného súdu vzal do väzby šesť obvinených. Dvoch z dôvodu obavy, že by ovplyvňovali svedkov a pokračovali trestnej činnosti. Štyroch z dôvodu, že by ovplyvňovali svedkov. Sedem mužov zo zadržania prepustil. Prokurátor aj obvinení podali sťažnosti Rozhodoval tak senát Najvyššieho súdu.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok 7. februára zo siedmich prepustených zo zadržania štyroch nechal na slobode. Troch však poslal do väzby. Medzi nimi aj Mariána Gaála, z dôvodu obavy, že by ušiel a ovplyvňoval svedkov.

Policajti ho totiž pri razii nezastihli doma a zadržali ho až o pár hodín neskôr v aute na Strednom Slovensku. Mal pri sebe hotovosť 1650 eur a mobil zabalený v alobale. Podľa prokurátora telefón zabalil do alobalu, aby sa nedal lokalizovať. Gaáál tvrdí, že tak urobil , lebo si doma zabudol nabíjačku a a chcel , aby mu vydržala batéria. Peniaze mal na nákup bežiaceho pásu. Podľa senátu sú to však dôvody na takzvanú útekovú väzbu.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodná obava, že by ovplyvňoval svedkov podľa senátu vyplýva z toho , že Gaál bol v štruktúre skupiny takáčovcov na najvyšších priečkach a mal tak prístup k najväčšiemu množstvu informácií a aj prístup k peniazom a mal by tak možnosť ovplyvňovať trestné konanie.

Gaál je známy v prípadov mafiánskych vrážd. Spolu s ďalším obvineným v tomto prípade – Patrikom Viadašičom boli 11 rokov stíhaný, až ich súd napokon oslobodil

Podľa informácií, ktoré som získala sa Vidašiča nepodarilo zadržať a je na úteku. Kto sú ďalší unikajúci nie je známe. 

Pochváli sa iným úspechom

V čase keď policajti priznali, že im chýba až sedem obvinených zo závažných trestných činov, sa nezabudli pochváliť iným prípadom, kde boli úspešní pri zadržaní medzinárodne hľadanej osoby.

SkryťVypnúť reklamu

„Za účasti slovenskej polície zadržaný jeden z najdlhšie hľadaných českých zločincov. Na základe poznatkov slovenskej polície v maďarskej obci Rajka členovia jednotky cieľového pátrania maďarskej polície za asistencie tzv. kukláčov vnikli do rodinného domu, kde zatkli štyridsaťsedemročného Pavla V. z Českej republiky,“ informoval v tlačovej správe hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Doplnil, že na menovaného bol ešte v roku 2005 Krajským súdom v Českých Budějoviciach vydaný príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody.

Trest si mal podľa hovorcu odpykávať v trvaní až desať rokov za spáchanie závažnej ekonomickej trestnej činnosti, pri ktorej mal spôsobiť škodu vyše dvadsať miliónov českých korún (740 000 eur). V tejto veci bol na neho vydaný aj európsky zatýkací rozkaz.

Preveria?

Nemajú ani Plešatého

V prípade takáčovcov sa policajtom vlani v máji pri razii južnú vetvu takáčovcov okolo Tibora Füleho nepodoarilo zadržať Henricha Szűcsa. Je na neho vydaný zatykač.

Počet 21 obvinených je vysoký. Pri takýchto rozsiahlych raziách sa môžete stať, že sa nepodarí zadržať všetkých. Už netradičný čas akcie – v nedeľu ráno napovedá, že policajti sa zrejme snažili eliminovať toto riziko. Keďže väčšinou akého akcie podozriví očakávajú v iné dni.

Aj keď na druhej strane predpokladať, že v nedeľu, v čase lyžiarskej sezóny a polročných prázdnin budú všetci doma, je asi veľmi naivné. Deväť nedolapených je však ozaj vysoké číslo. (Ako som už spomenula, dvaja sa následne prihlásili sami.)

Ostávať len dúfať, že elitní policajti, ktorí pracujú na tomto prípade budú spoločne s inšpekciou preverovať či došlo k nejakému úniku a ak áno, odkiaľ. A tiež môžeme veriť, že v prípade potvrdenia únikov to neostane bez povšimnutia. Tak ako ostali bez záujmu preukázateľné úniky v prípade brutálneho vražedného gangu sýkorovcov.

Strážcovia zákona medzi obvinenými 

Medzi obvinenými v prípade takáčovcov sú aj bývalí policajti. Jeden z nich bol dokonca ešte pred pár týždňami funkcionárom Národnej kriminálnej agentúry. Branislav Bakoš s prezývkou Baki pôsobil ako zástupca riaditeľa Jednotky operatívneho nasadenia.

Napriek tomu, že roky sa na toho muža kopili podania na inšpekcii a jeho nadriadení aj kolegovia mali dlhodobé podozrenia o jeho nekalom konaní, nechali ho na svojom mieste.

V čase keď sa Bakiho podriadení a kolegovia z iných jednotiek podieľali na odhaľovaní závažných prípadov, on podľa obvinenia páchal závažnú trestnú činnosť. V tomto prípade nejde „iba“ o nejaké to vynášanie informácií o pripravovaných akciách, či nasadení odpočúvania, alebo sledovania.

Bakoša vzal sudca Špecializovaného trestného súdu do väzby. Podal si sťažnosť. Ako rozhodol Najvyšší súd nie je zatiaľ známe. Hovorca súdu prisľúbil, že o výsledku bude informovať v priebehu štvrtka - 9. februára.  Hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík uviedol, že senát sťažnosť zamietol. Bakoš tak ostáva vo väzbe.

Ušli aj bossovia sýkoriek. Pomohli im policajti

Vo februári 2010 sa konala razia na senecké sýkorky Martin Bihari alias Rus dostal echo a pár dní predtým ušiel. Napokon ho zatkli. Po viac ako štyroch rokoch v dedine neďaleko Znojma v Českej republike.

„Prvý mesiac som nemal žiadne doklady, iba vlastne svoje, a zhruba po mesiaci – 6 týždňoch mi Róbert Lališ dal vyrobiť občiansky preukaz. Predtým som mu odovzdal fotografiu s tým, že mi tvrdí, že to má od Mareka Trajtera a že on vie proste vyrobiť občianske preukazy, takže zhruba asi po takých 6 týždňoch mi doniesol občiansky preukaz na meno Martin Hersteg a s tým, že mi povedal, že to je nejaký pán, ktorý chodieva do posilňovne do Fiatu,“ vypovedall Bihari.

Bihari tiež opísal ako vo februári 2010 odišiel na základe toho, že mu Lališ oznámil, že bude zatknutý. Bolo to zhruba dva týždne predtým, ako malo k zatknutiu dôjsť. Spomenul ako ušiel do Egypta, odtiaľ do Nemecka, potom do Českej republiky, kde sa skrýval až do zadržania a kam mu mesačne Kýbel posielal peniaze.

Lališ má prezývku Kýbel a je považovaný za šéfa celej partie sýkorovského gangu. Keď v júli 2012 súd na neho vydal zatykač, skrýval sa už niekoľko mesiacov. Aj jeho však napokon v októbri 2015 chytili v Kolíne nad Rýnom v Nemecku.

„Kýbel mal informácie od policajtov, za nejakú audinu, tak ušiel, mal uznesenie dopredu. Dostal echo od policajtov. Začal sa schovávať v Čechách. Bolo to potom čo zavreli Zdichavského. Potom za pár mesiacov zavreli aj mňa," opísal na verejnom hlavnom pojednávaní jeden zo svedkov o úteku Kýbla. A nebol to jediný svedok, ďalšie informácie poskytli iní svedkovia, či obžalovaní.

Inšpekciu, šéfov Národnej protizločineckej jednotky ani prokuratúru toto však nejako veľmi nezaujíma.

 Inšpekcia Ministerstva vnútra sa vraj zaoberá informáciami v operatívnej rovine, nepodarilo sa jej však získať žiadny dôkaz ani informáciu, na základe ktorej by sa dalo pracovať a vec ďalej riešiť v zmysle trestného poriadku. „Osoby, ktoré sú zainteresované do prípadu, nemajú žiadnu vedomosť a nevedia sa vyjadriť či a od koho mohli takéto informácie uniknúť,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

A na záver počítanie

  • V prípade takáčovcov je spolu 21 obvinených.

  • Väzbu žiadali pre 13 mužov, vrátane bossa Ľubomíra Kudličku, ktorý sa však polícii prihlásil po razii sám. (Polícia ho však vo vyjadreniach pre média započítava medzi zadržaných.)

  • To znamená, že policajtom najskôr chýbalo až 9 ľudí.

  • Po Kudličkkovom prihlásení to bolo 8 osôb.

  • Dodatočne sa však prihlásil ďalší obvinený - Martin Mikulec.

  • Aktuálne tak strážcom zákona chýba 7 mužov.

Kto je vo väzbe a kto na slobode

  • Ľubomír Kudlička je vo väzbe.Najvyšší súd jeho sťažnosť proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý rozhodol o väzobnom stíhaní zamietol.
  • Branislav Bakoš je vo väzbe. Najvyšší súd jeho sťažnosť proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý rozhodol o väzobnom stíhaní zamietol.
  • Tomáš Gabalec je vo väzbe. Najvyšší súd jeho sťažnosť proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý rozhodol o väzobnom stíhaní zamietol.
  • Marián Gaál je vo väzbe. Najvyšší súd zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu o tom, že bude stíhaný na slobode a poslal ho za mreže.
  • Peter Kaňuch je vo väzbe. Najvyšší súd zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu o tom, že bude stíhaný na slobode a poslal ho za mreže.
  • Igor Smolen je vo väzbe. Najvyšší súd zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu o tom, že bude stíhaný na slobode a poslal ho za mreže.
  • Peter Borš je na slobode. Rozhodol Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd to potvrdil.
  • Peter Baran je na slobode. Rozhodol Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd to potvrdil.
  • Erik Kadera je na slobode. Rozhodol Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd to potvrdil.
  • Miloš Pelach je na slobode.Rozhodol Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd to potvrdil.
  • Ivan Cvetkovič je na slobode. Špecializovaný trestný súd ho poslal do väzby, Najvyšší súd rozhodnutie zrušil a prepustil ho na slobodu.
  • Milan Jagnešák je na slobode. Špecializovaný trestný súd ho poslal do väzby, Najvyšší súd rozhodnutie zrušil a prepustil ho na slobodu.
  • Imrich Butka je na slobode.Špecializovaný trestný súd ho poslal do väzby, Najvyšší súd rozhodnutie zrušil a prepustil ho na slobodu.

(Pozn. Informácie vyplývajú z verejného zasadnutia Najvyššieho súdu, ktoré sa konalo 7. februára a z tlačovej správy hovorcu súdu Borisa Urbančíka z 9. februára.)

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  533
  •  | 
  • Páči sa:  2 641x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu