Svedok usvedčoval veľké ryby. Teraz sedí na lavici obžalovaných za vraždu

Na Špecializovanom trestnom súde začnú pojednávať zamotanú kauzu výbuchu z augusta 2009. Obžalovaní sú Viliam Mišenka a Ján Krajčík, ktorý bol v prípade pôvodne svedkom. Z ďalšieho pôvodne obvineného sa stal zase svedok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vo februári 2011 sa Viliam Mišenka skrýval, vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu úkladnej vraždy i za nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. Tiež obvinil Milana Pavloviča a Milana Dziana.

Ide o prípad výbuchu v topoľčianskej firme z augusta 2009. Pri explózii vtedy zomrel muž, ktorý do spoločnosti nálož doniesol a viacerí ľudia boli vážne zranení, vrátane Mišenkovej švagrinej - Zuzany.

Priamy prenos

Mišenku zatkli v januári 2013 vo Venezuele a po pár týždňoch doviezli na Slovensko. Jeho príchod na bratislavské letisko v sprievode strážcov zákona vysielala na živo televízia TA3. Policajný prezident Tibor Gašpar mal ihneď tlačovku. Chválil sa „dolapením roky hľadaného zločinca“. V tom čase bol Mišenka totiž obvinený v prípade piatych vrážd a čelil aj obvineniam z ďalších trestných činov. Polícia pracovala na jeho usvedčení s kľúčovým svedkom Jánom Krajíčom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pavlovič a Mišenka podľa vtedajších vyjadrení polície prostredníctvom Krajčíka zabezpečili nástražný výbušný systém, ním nechali vyhodiť do vzduchu firmu, ktorej majiteľkou bola Zuzana Mišenková. Práve ju mali chcieť usmrtiť. Motívom výbuchu v topoľčianskej firme mali byť dlhodobé rôzne osobné aj pracovné nezhody.

Vyšetrovateľ v tom čase uvádzal, že Pavlovič do firmy poslal Petra Hertla s kufríkom, v ktorom bola nálož a na diaľku ju odpálil. Hertl nevedel, čo je v kufríku.

Krajčíkovi dočasne odložil vznesenie obvinenia. Stal sa z neho kľúčový svedok a dostal sa do programu na ochranu svedkov. V prípade ochotne vypovedal proti Mišenkovi aj Pavlovičovi. (Dziana, ktorý výbušninu zostrojil a pripravil na použitie, už odsúdili a päťročný trest si aj odsedel. - pozn. autorky.)

SkryťVypnúť reklamu

V marci 2014 sa však stal Krajčíka obvinený. Vyšetrovateľ začal pracovať s novou verziou a o pár mesiacov sa zasa z pôvodne obvineného Pavloviča stal svedok a vypovedá proti Mišenkovi...

Kauzy okolo Mišenku

Oslobodený: V prípade vraždy synovca Jozefa z júla 2010 Mišenku súd v januári 2013 osolobodil. Utajeným svedkom bol v prípade Ján Krajčík.

Oslobodený: V prípade krádeže peňazí z nitrianskej VÚB z januára 1996 Mišenku súd oslobodil v júni 2013.

Zrušené obvinenie: V decembri 2013 Mišenku a spol. zbavili obvinenia v kauze vraždy bossa Petra Čongrádyho zo septembra 2004. Ukázala sa, že Čongrádyho zabili iní. Kľúčovým svedkom bol Ján Krajčík.

Zrušené obvinenie: V januári 2014 zrušil trestné stíhanie proti Mišenkovi aj v prípade vraždy Jána Krišku z jesene 2001. Kľúčovým svedkom bol Ján Krajčík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prerušené trestné stíhanie: V prípade vraždy Františka Marka z októbra 1996 polícia prerušila trestné stíhanie Mišenku. Kľúčovým svedkom bol Ján Krajčík.

Zastavené trestné stíhanie: Prokurátor trestné stíhanie voči Mišenkovi v apríli 2014 v prípade lúpeže z januára 1996 zastavil, lebo skutok je premlčaný. Kľúčovým svedkom bol Ján Krajčík.

Oslobodený: Súd oslobodil Mišenku v prípade vraždy Jozefa Gudábu z marca 2003. Kľúčový svedkom bol Ján Krajčík.

Čo teraz o výbuchu tvrdí prokurátor ?

„Viliam Mišenka si objednal pri osobnom stretnutí na ranči v obci Bojná za sumu 20 tisíc eur v prítomnosti Milana Pavloviča vraždu Zuzany Mišenkovej u Jána Krajčíka,“ napísal prokurátor v obžalobe. Krajčík mal následne kúpiť výbušninu u Jána Dziana v Partizánskom.

Obžaloba uvádza, že Krajčík oslovil Petra Hertla a poslal ho do firmy Zuzany Mišenkovej a keď sa telefonicky uistil, že je tam, výbušninu na diaľku odpálil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prokurátora výbuch súvisí už spomenutým prípadom vraždy Jozefa Mišenku - synovca Viliama Mišenku. Za tento čin už odsúdili Milana Pavlovič, Ronalda Mišecha, Róberta Trajkova a Ivana Skalického. Ako som už spomenula,Viliama Mišenku oslobodili.

Prokurátor sa v obžalobe v kauze výbuchu odvoláva aj na prípad vraždy Jozefa Gudábu, pri ktorej mal byť Jozef Mišenka. Viliama Mišenku v prípade tiež oslobodili. (Viac o prípade si môžete prečítať tu.) Prokurátor si myslí, že ak by Jozef žil, mohol vraj proti nemu vypovedať a dôkazná situácia by bola iná.

Obžaloba spomína aj to, že Zuzana Mišenková vyvíjala aktivity, aby jej syn - Jozef Mišenka bol prepustený z väzby. Vraj zvažoval spoluprácu s políciou o to mohlo byť pre Vilama Mišenku riziko.

SkryťVypnúť reklamu

„Výcbuch v firme bolo vyslanie signálu Jozefovi Mišenkovi,“ tvrdí prokurátor v obžalobe.

Kauza explózie v topoľčianskej firme je poslednou, kde čelí Viliam Mišenka obvineniu.

Spoluobžalovaný je svedok klamár

Ján Krajčík vypovedal nie lem proti Viliamovi Mišenkovi, ale usvedčoval aj Karola Mella, Štefana Borku, Ľuboša Ferusa, Rolanda Zdichavského či Slavomíra Selického. Títo muži už majú všeličo na rováši.

Jeho svedectvá sa však začali rúcať. Vyrobil totiž falošné nahrávky, ktoré mali bezúhonného exprokurátora na penzii usvedčiť z korupcie. Na falošných zvukových záznamoch sa spomínal aj Viliam Mišenka, sudca z nitrianskeho krajského súdu i topoľčiansky podnikateľ. Policajti bývalého prokurátora obvinili z korupcie bez toho, aby si dali urobiť expertízu hlasu na nahrávkach. Keď už mali znalecký posudok, obvinenie mu zrušili, na záznamoch nebol jeho hlas. Krajčíka odsúdili za marenie spravodlivosti, dostal deväť rokov. (Viac o škandále, ktorý nemá obdobu si môže prečítať tu.)

Ján Krajčík
Ján Krajčík (zdroj: archív pir)

Krajčík neprehovoril o všetkých skutkoch naraz, ale „odhaľoval" ich postupne. Vo februári2011 vypovedal o výbuchu v topoľčianskej firme, o mesiac neskôr k vražde Jozefa Gudábu. V auguste 2011 k vražde Jána Krišku, v decembri 2011 k vražde Františka Marka. A v máji 2012 prehovoril o vražde Petra Čongrádyho.

Policajtom porozprával také veci, ktoré sa zakladali na pravdivých skutočnostiach, pričom ich nemal odkiaľ vedieť. Napríklad v kauze „vyrobené nahrávky" identifikoval vo fotoalbume exprokurátora, ktorý však vypovedal, že Krajčíka nikdy nevidel.

Ukázalo sa, že policajt z jedného bratislavského oddelenia krátko predtým lustroval bývalého prokurátora v databáze. Tvrdil, že ho nelustroval a prečo sa niekto iný prihlásil pod jeho heslom do systému, vysvetliť nevedel. Jeho heslo bolo zrejme zneužité.

Na zvukových záznamoch odzneli informácie z vyšetrovacie spisu daňovej trestnej činnosti, ku ktorý sa za normálnych okolností nemal ako dostať. Krajíček dokonca vedel, akou zbraňou bol zastrelený Čongrády.

Pre lži, ktoré Krajčík ako svedok povedal policajtom pri výpovediach vo viacerých spomínaných prípadoch proti Mišenkovi a iným čelí ďalšiemu obvineniu pre krivú výpoveď. (O podrobnostiach si môžete prečítať tu.)

Inšpekcia manipuláciu nevidí

Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra začala vyšetrovanie vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa pre podozrenie, že elitní policajti z Národnej protizločineckej jednotky expozitúra - Západ nahovárali svedka Krajčíka a ďalšie osoby na svedecké výpovede proti Mišenkovi a iným.

„Vyšetrovaním sa tieto skutočnosti nepotvrdili, preto bolo trestné stíhanie v máji 2015 zastavené. Uznesenie nadobudlo právoplatnosť o mesiac neskôr,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Svedok zamotal policajtov. Qui bono?

Inšpekcia však neskúmala, či Krajčíka nemanipulovali príslušníci iných útvarov polície, napríklad tí utajení z kriminálneho spravodajstva, alebo niekto mimo políciu, z iných bezpečnostných zložiek.

Ak policajti, ktorí s Krajčíkom pracovali naozaj nič nemanipulovali, nechali sa poriadne oklamať. Nechali sa obalamútiť mužom s kriminálnou minulosťou, Krajčík bol totiž viackrát trestaný. Prípadne ich zaviedli tí, ktorí im tohto super svedka „dohodili“. A to by sa takej policajnej elite stávať nemalo. Príslušníci Národnej protizločineckej jednotky by mali vedieť takéto veci odhaliť. Netreba zabúdať, že je tu aj prokurátor, ktorý dohliada nad dodržiavaním zákonnosti.

Vedenie polície sa uspokojilo s tým, že Krajčík za klamstvá dostal deväťročný trest a za ďalšie lži je obvinený a čoskoro sa postaví pred súd. Viac ich nezaujíma. A to tiež nie je celkom v poriadku.

Elitní strážcovia zákona a aj ich nadriadení sú tak na posmech. Okrem toho vytvorili aj nebezpečný precedens. Pri takýchto postupoch môžu policajti neprávom obviniť hocikoho, nie len osoby považované vo všeobecnosti za zločincov. A to iba tak, bez následkov, úplne beztrestne. Veď prípadne odškodné pre krivo obvinených zaplatí štát.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  534
  •  | 
  • Páči sa:  2 646x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu