Takto policajt pripravil na výsluch svedka. Pozrite si priznanie

Šofér mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka sa domáha obnovy konania. Odsúdili ho za vraždu, ktorú nespáchal?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V poslednom období sa hovorí o tom, ako policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) manipulujú spolupracujúcich obvinených, tak aby vypovedali podľa ich potrieb. A tiež o tom, ako si vymýšľajú celé skutky. Do prípadu vstúpila aj Slovenská informačná služba, začal ho riešiť Úrad inšpekčnej služby a padli aj obvinenia. Vojna v bezpečnostných zložkách nabrala politický rozmer.

Takéto praktiky na elitnom útvare sa pritom spomínajú celé roky. No kauzy sa týkajú klasických zločineckých skupín – hrubokrkej mafie a ostávajú tak bez povšimnutia politikov, médií i verejnosti, v duchu „ je jedno, či sú vinní alebo nevinní, je jedno, či sú odsúdení zákonne či nezákonne, hlavne, že nie sú v uliciach“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Známe sú viaceré prípady. Napríklad kauza piešťanských piťovcov, v ktorom si svedkovia ladili výpovede cez listy z basy do basy či prostredníctvom telefonátov z väzenia cez príbuzných. A aj prípad takáčovcov - operatívec ukazoval na stretnutí na čerpacej stanici jednej osobe zápisnicu z výsluchu druhej osobe, aby ju pripravil na výpovede. Medializované boli aj tri prípady, v ktorých figurovali ako poškodení policajti z elitného útvaru, ktorých vraj zločinci plánovali zavraždiť.  Ani v jednom prípade sa tieto podozrenia nepotvrdili. Nie je známe, že by niekoho stíhali za krivú výpoveď a krivú prísahu či krivé obvinenie.

SkryťVypnúť reklamu

Proti Černákovi

No manipulácie a nahovárania svedkov na výpoveď sa zjavne diali už oveľa dávnejšie. A to aj v súvislosti s vyšetrovaním prípadov okolo mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. Príkladom je svedok Alexander Horváth, ktorý po zákonnom poučení pred vyšetrovateľom uviedol, že na výpoveď v prípade vraždy Petra Klešča zo septembra 1997 ho pripravoval policajt Stanislav Rada z Úradu boja proti organizovanej kriminalite (predchodca NAKA), ktorý mu dokonca ukazoval aj znalecké posudky. Horváth sa priznal k tomu, že krivo obvinil nevinných.

Zaujímavosťou je, že spomínaný policajt Rada skončil neskôr sám vo väzení. S manipuláciou trestného konania to však nemalo nič spoločné. Keď odišiel do civilu, pracoval v súkromnej detektívnej službe a prepadol banku v objekte oproti jeho kancelárii. Dokonca mal v tejto pobočke aj vedené účty a tak ho pracovníčka banky pri lúpeži spoznala a oslovila menom. Následne si dal Rada dolu kuklu a ušiel...

SkryťVypnúť reklamu

Horváth je na invalidnom vozíku. Pol roka po vražde Klešča sa totiž stal obeťou streľby aj on. Neznámy útočník ho postrelil pred barom v Prešove a v snahe zachrániť si život začal spolupracovať s políciou. V base sedí od roku 2006. Odsúdili ho za spomínanú vraždu Klešča a Jána Kromku a 23 ročný trest si odpykáva v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.

Bossov šofér

Ako sa to začalo? Slavomír Surový bol blízky spolupracovník bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka. Neskôr voči nemu svedčil v procese za vraždy siedmich ľudí. Vystupoval ako kľúčový svedok. No následne Surového (a aj ďalších) policajti na základe výpovede spomínaného Horvátha obvinili za to, že ešte v septembri 1997  dávkou zo samopalu zavraždili Petra Klešča, ktorý bol v byte na Kustrovej ulici v Košiciach u Jozefa Holuba. Práve ten mal byť pôvodne zavraždený, no podarilo sa mu ujsť cez okno. Išlo o brata východoslovenského mafiána Róberta Holuba.

SkryťVypnúť reklamu

Okresný súd v Prešove v októbri 2006 oslobodil spod obžaloby z Kleščovej vraždy Černáka, Badóa aj Surového. Krajský súd v Prešove súd však rozsudok zrušil a vec vrátil späť na okresný súd. Následne v apríli 2011 Krajský súd v Prešove potvrdil rozsudok prvostupňového súdu, ktorým Surového odsúdil na trest odňatia slobody na 15 rokov. V rozsudkoch sa odvolávali na to, že výpovede Horvátha potvrdzujú závery znaleckých posudkov o stopách z miesta miesta činu. Rozsudok si môžete prečítať tu.

Surový sa po rozsudku skrýval sa na neznámom mieste. Okresný súd v Prešove na neho v júni vydal Európsky zatýkací rozkaz a v polovici júna 2011 vyhlásila polícia po ňom pátranie.  O tri mesiace na to, získali policajti informácie o mieste a čase, kde sa bude a môže Surový nachádzať. Bola to informácia o pripravovanej oslave jeho 40-tich narodenín. Zadržali  ho v hoteli Gerlach Milana Reichela v Poprade. Je potrebné spomenúť, že ide o hotel, v ktorom v marci 1997 v miestnosti pre personál, v pivnici, zavraždili bývalého policajta Gustáva Slivenského a Surový vypovedal proti Černákovi aj v tomto prípade.

Surového po zatknutí dodali do výkonu trestu. Už vtedy aj samotní policajti, ktorí pracovali na prípadoch okolo Černáka vedeli, že Surový vraždu  Klešča nespáchal a radili mu, aby prostredníctvom advokátky podal návrh na dovolanie - mimoriadny opravný prostriedok pre porušenie zákona. Úspešný však nebol.

Po celý čas tvrdil, že je nevinný. Opakovane žiada obnovu konania – mimoriadny opravný prostriedok, ktorý sa používa ak vyjde najavo nová skutočnosť, ktorá nebola skôr známa. Surového tento rok v marci ho po 11 rokoch podmienečne prepustili na slobodu. Poskytol rozhovor pre denník Plus JEDEN DEŇ, v ktorom sa vyjadroval aj k okolnostiam ohľadom odsúdenia.

Vojna v podsvetí

  • Pokus o vraždu brata mafiánskeho bossa Jozefa Holuba sa stal 2. októbra 1997 na Kustrovej ulici v Košiciach. Zomrel pri ňom jeho ochrankár Peter Klešč. Jozefovi Holubovi sa podarilo ujsť cez okno.

  • Na jeho brata, šéfa  podsvetia východného Slovenska Róberta Holuba, poľoval Mikuláš Černák spolu so sýkorovcami na čele s čele s Róbertom Lališom alias Kýblom.  

  • Brata Alojza Kromku – Jána zavraždili deň na to, ako sa strieľali na Róberta Holuba na košickom sídlisku KVP. 

  • On si myslel, že je za tým Alojz Kromka a jeho kumpáni uniesli jeho Kromkovho brata Jána, vylákal ho Peter Klešč, pretože sa s ním poznal.

  • Jána Kromku odviezli domu vo Vajkovciach, ktorý patril Holubovi a tam ho mučili, keď už bol dobitý na smrť, odviezli ho autom do katastra obce Ličartovce, zastrelili a telo podpálili. 

  • Deň po vražde Jána Kromku v bratislavskom hoteli Danube postrelili Róberta Holuba, ktorý skončil v bezvedomí na jednotke ARO nemocnice na bratislavských Kramároch a zastrelili jeho ochrankára Štefana Fabiána.

V roku 2004 sa o prípade vraždy Petra Klešča vypovedal Alexander Horváth, ktorý sa pohyboval pri Holubovi, potom prešiel na druhú stranu. Priznal sa, že pri vražde pomáhal, svedčil proti Černákovi, ktorý nariadil vraždu Holubovho brata. Karol Kolárik údajne vraždu plánoval, Karol Szatmáry zabezpečil zbrane. Na Klešča podľa Horvátha vraj strieľal Surový a Ladislav Badó údajne strážil bytovku.

Horváth však menil výpovede a neskôr svoju účasť na vraždách poprel, vraj sa o nej dozvedel iba z počutia. Súdy však napokon uverili jeho prvým výpovediam, v ktorých sa priznával. V rozsudkoch sa odvolávali na to, že jeho výpovede potvrdzujú závery znaleckých posudkov o stopách z miesta mieste činu.

„V trestnej veci vraždy Petra Klešča a pokusu o vraždu Jozefa Holuba som bol ja právoplatne odsúdený na základe môjho nepravdivého priznania a krivo som obvinil Mikuláša Černáka, Slavomíra Surového, Ladislava Badoa a Karla Szatmáriho,“ vypovedal po piatich rokoch od rozsudku, ešte v roku 2016 pri výsluchu k inému prípadu.

Opísal, ako ho pripravoval policajt

Surový podal na Horvátha trestné oznámenie a pri výsluchu v marci 2018 uviedol, že ho krivo obvinil vo veci jeho účasti na vražde Petra Klešča a pokusu vraždy Jozefa Holuba. Popísal okolnosti za akých sa rozhodol vypovedať v neprospech  Surového, Černáka, Bada, Szatmáryho a Dušana Borženského.

Tvrdil, že keď mu v roku 2005 doniesli policajti predvolanie na výsluch, bál sa a prišiel za ním policajt Stanislav Rada. „ Povedal mi, že keď tak neurobím, tak ten diabol, teda Mikuláš Černák sa môže dostať na slobodu a zavraždiť ma.“ Ďalej mu mal uviesť, že sa nemusí báť, že budú vypovedať dvaja a ten druhý je utajený svedok. Keďže sa Černáka bál, tak sa rozhodol, že sa prizná a bude vypovedať. Rada mu sľúbil, že platí dohoda, že nebude stíhaný. O vražde Klešča sa vraj dozvedel iba z počutia od Karola Kolárika. „Rada vedel, že vo svojich výpovediach klamem, preto mi aj značným spôsobom pomáhal dopĺňať výpovede právnymi faktami z pitevných správ zavraždeného Klešča a iných kvázi operatívnych poznatkov,“ uviedol Horváth.

O Radovi nevypovedal ani neskôr. Vedel totiž, že Rada udržiava dobré vzťahy s ľuďmi okolo Branislava Adamča, ktorí boli podľa jeho vnímania najbrutálnejšia a najnebezpečnejšia mafiánska skupina. Priznal, že v roku 2005 bol ako svedok vo vražde Klešča v policajnej ochrane, skrývali ho v byte  a Rada ho tam navštívil. Mal mu povedať, že ak nebude vypovedať na Černáka, Surového, Badóa, Karola Szatmáryho a Dušana Borženského, on osobne sa postará, aby ho zavraždili. Krivo vypovedal, lebo sa bál, že ho zabijú.

Celú výpoveď si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Po štyroch mesiacoch ho vyšetrovateľ obvinil z krivého obvinenia. Horváth využil svoje právo a odmietol vypovedať, aj s poukazom na svoj zdravotný stav. Súčasne sa odmietol podrobiť nariadenému vyšetreniu duševného stavu. Vyšetrovateľ Radu, ktoré spomínal Horváth ani len nevypočul. Pritom je  povinný stíhať každý trestný čin o ktorom sa dozvie. Prokurátor následne uznesenie o obvinení Horvátha zrušil.

Uznesenie o vznesení obvinenia Horváthovi si môžete pozrieť vo fotogalérii.

„Pre nejakého policajta skorumpovaného kriminálnika som prišiel o 10 rokov života a oni boli väčšia mafia, ja viem ako zneužívali štátne prostriedky na tieto nekalé praktiky vyšetrovania za tichého súhlasu Kaliňáka,“ povedal pre môj blog Surový. Podotkol, že policajti dostali odmeny za špinavo a nespravodlivo vyriešený prípad, on musel sedieť v najťažšom väzení.

Obnovu konania žiada aj Bado

V prospech Surového vypovedal aj samotný boss Mikuláš Černák. Svedok Alojz Kromka bol vypočutý v prípravnom konaní, ako aj na hlavnom pojednávaní a tvrdil, že sa v čase pokusu o vraždu Jozefa Holuba zdržiaval  v Čechách. No vo svojej výpovedi v roku 2018 otočil ,zmenil svoje tvrdenie a k činu sa priznal.

Obnovu konania žiada aj Ladislav Badó, ktorý sa odvoláva aj na výpoveď adamčovca Nikolu Pajdiča ešte z roku 2012. Ten vtedy tvrdil, že do vraždy bol ako šofér zapojený Erik Adamčo – brat  Branislava Adamča, strieľať mal spomínaný Alojz Kromka, Karol Szatmáry a Albert Sisák. Surový ani Bado pri skutku podľa jeho slov neboli. O Badovom návrhu rozhoduje súd v Prešove a verejné zasadnutie bude aj túto stredu. Surový na termín ešte čaká.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu