Ako sa na Slovensku kradne drevo

Chcete ľahko a hlavne rýchlo zbohatnúť? Potrebujete nové, silné a drahé terénne auto s ôsmimi reflektormi na streche? Žiada sa vám adrenalínovej jazdy džípom po chránených územiach? Zamerajte sa na ťažbu a predaj dreva. Rozhodne sa ale pri tom neinšpirujte silne medializovanými Rómami v Slovenskom raji. Sú to úbohí amatéri bez Mitsubishi Pajero, nákladných áut, lesných kolesových traktorov a logistickej podpory v štátnych a politických organizáciách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)
Bukový peň narýchlo zahádzaný lístim, kvôli tomu, aby biela rezná plocha nesvietila do diaľky
Bukový peň narýchlo zahádzaný lístim, kvôli tomu, aby biela rezná plocha nesvietila do diaľky (zdroj: Juraj Lukáč)

Na Slovensku sa v priemere ťaží okolo 5 až 6 miliónov m3 dreva ročne. Teda okrem roku 2005, v ktorom ťažba stúpla na dvojnásobok. Podľa názorov ľudí pracujúcich v lesohospodárskom priemysle je nutné k tejto ťažbe pripočítať ešte okolo 20% až 30% objemu ročnej ťažby, t.j. milión kubíkov, ktoré sa vyťaží a predá načierno. Niekto tak urobí s drevom z vlastného lesa, niekto z cudzieho. Milión kubíkov dreva je aspoň miliarda slovenských korún čistého čierneho zisku ročne alebo v prípade dreva z vlastného lesa aspoň zisku nezdaneného. To už stojí za hriech.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je to možné?

Slovenské lesy predstavujú ohromný sklad, v ktorom je tovar - drevo - v celkovom objeme aspoň 440 miliónov m3, čo pri cene 1300 korún za jeden m3 je približne 600 miliárd korún. A to už je pekná suma.

Problém je v tom, že tento sklad nemá v poriadku skladové karty. Rozdiel medzi zásobami v lese oficiálne deklarovanými Ministerstvom pôdohospodárstva a skutočnými zásobami v lese je možno práve tridsať percent. Podľa správy „Čiastkový monitorovací systém - lesné ekosystémy“, ktorú vypracoval kolektív autorov z Lesoprojektu Zvolen, bola v roku 1994 zásoba dreva v slovenských lesoch 499 miliónov m3. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva bolo v tomto roku v našich lesoch len 371 miliónov m3, t.j. o 26 percent menej!

SkryťVypnúť reklamu

A teraz prichádza pointa.

Ak je to totiž tak, potom z ľubovoľného lesa môžem zobrať 20% až 30% a v lese bude stále zásoba podľa oficiálnej evidencie. Ak stihnem stromy rýchle zrezať a rýchle spracovať, už mi nik nikdy nič nedokáže.

Chabou ochranou je lesnícka legislatíva, ktorá prikazuje každú pripravovanú ťažbu označiť a každé zrezané kmene „ociachovať“. Nemali by ste v lese stretnúť drevorubačov, ktorí legálne režú neoznačené stromy a nemalo by vás na lesnej ceste obchádzať auto s kmeňmi stromov, ktoré nie sú označené ciachou odborného lesného hospodára. Ak chcete ale tieto skutočnosti kontrolovať, musíte byť v lese.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednej dobe sa to dozvedelo akosi veľa ľudí. Množili sa podania na neoznačené ťažby od Bratislavy až po Sninu a množstvo šoférov nevedelo vysvetliť zvedavým laikom, prečo majú na korbe neoznačené drevo. Dvadsať až tridsať percent neevidovaných skladových zásob začalo byť ohrozovaných.

Ak by som chcel tento problém riešiť ja, zakážem proste vstup do lesa piatim miliónom občanom a povolím ho len vybranej skupine zainteresovaných ľudí. Inými slovami, zabránim verejnej kontrole. Drevo sa totiž najlepšie kradne bez svedkov.

Pevne verím, že tento dôvod nemali ľudia, ktorí navrhli v lesnom a poľovnom zákone možnosť zakázať obyčajnej slovenskej verejnosti vstup do lesa.

SkryťVypnúť reklamu

Pevne verím, že tento dôvod nemal Obvodný lesný úrad v Brezne, ktorý prvý využil znenie nového lesného zákona a nariadil zákaz vstupu do lesov v okrese Brezno v čase od 20.1. do 30.4. 2006.

A verím, že tento dôvod nebudú mať ani ostatné obvodné lesné úrady, ktoré budú postupne zakazovať vstup piatim miliónom občanov do slovenských lesov v záujme záchrany nášho národného bohatstva.

 A na záver verím, že Rómovia vezúci svojich dvanásť kubíkov dreva v svetle reflektorov všetkých médií netvoria dymovú clonu pre buldozéry, motorové píly a poľovnícke zbrane bačujúce legálne so stovkami miliárd majetku nachádzajúcom sa v našich lesoch.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu