
Slovenské dvojslovné názvy sa skladajú z rodového a druhového mena, napríklad vlk obyčajný. Vedecké názvy sa pridávajú do zátvorky. K vedeckému pomenovaniu sa pridáva aj meno vedca, ktorý vedecké pomenovanie navrhol a rok publikovania. Náš vlk sa teda kompletne volá vlk obyčajný (Canis lupus Linné, 1758). Teda volal sa, až do doby, keď slovenskí vedci prehlásili slovo obyčajný za bohemizmus a vyhlásili proti nemu v slovenských atlasoch a publikáciách džihád. Odvtedy už nie je náš obyčajný vlk obyčajný, ale dravý.
Možnože tak, ako mal rád Linné anglického Róberta, mal rád Riedel istého Uminského, keď pomenoval jeden druh hada ako Spinophallus uminskii (Riedel 1960). Ostnatý a pichľavý Uminského penis. Zaujímavé je, že tohto hada môžete stretnúť v bulharskej jaskyni Птича дупка – Vtáčí zadoček.
Tí, čo tlačia telefónne zoznamy alebo katalógy firiem vedia, že ak chce niekto biť do očí, snaží sa byť v zoznamoch prvý alebo prinajhoršom posledný. Rekordérom v biologických zoznamoch vyzerá byť chrobák Aaata (Semenov, 1906) a hmyz z radu blanokrídlovcov Zyzzyx (Pate, 1937).
Zato vták lyžičiar (taký ružový príbuzný bociana) musel asi Linnému stúpiť na nohu, keď ho nazval Ajaia ajaja (Linnaeus, 1758). Vedec, ktorý vytvoril pomenovanie pre skupinu hmyzu Ninini, bol zase pravdepodobne nesmierne roznežnený.
Zaujať sa dá aj extrémne dlhým názvom. Napríklad v škole by som nechcel memorovať chrobáka Brachyta interrogationis interrogationis var. Nigrohumeralisscutellohumeroconjuncta (Plavltstshikov, 1936), ktorého sa dĺžkou názvov v rokoch 1926-27 snažil predbehnúť Dymbowski menami ako Cancelloidokytodermogammarus (Loveninsuskytodermogammarus) loveni, Gammaracanthuskytodermogammarus loricatobaicalensis a Rhodophthalmokytodermogammarus cinnamomeus.
Aha ha (Menke, 1977) nie je výsledok súťaže o najkratší názov vedecký názov, ale poznávacia značka auta austrálskeho vedca, podľa ktorej pomenoval ním objavený druh hmyzu. Zato kratšie vedecké meno ako má netopier Ia io asi skutočne neexistuje.
Viem, že väčšina vedcov je dosť ješitná, ale baktéria Afipia felis (Brenner, Hollis, Moss, English, Hall, Vincent, Radosevic, Birkness, Bibb, Quinn, Swaminathan, Weaver, Reeves, O'Connor, Hayes, Tenover, Steigerwalt, Perkins, Daneshvar, Hill, Washington, Woods, Hunter, Hadfield, Ajello, Kaufmann, Wear and Wenger 1992) si toto nezaslúžila.
Verhoeff nemá typicky americké meno, ale oslávil americký hnedý sladký nápoj v mene hmyzu Oxybelus cocacolae (Verhoeff, 1968). To teda Weber so svojou tequilou v názve agávy Agave tequilana (Weber) mi je podstatne sympatickejší. Zatiaľ som sa ale nedozvedel, prečo je po tomto nápoji pomenovaná aj mexická rybička Zoogonecticus tequila.
Svojich obdivovateľov medzi vedcami majú aj známe osobnosti. Motýľ Leonardo davincii (Blezynski, 1965) pomenovaný na počesť slávneho polyhistora bol prekonaný osičkou Mozartella beethoveni (Girault, 1926) oslavujúcou súčasne dvoch hudobníkov. Rochlingia hitleri (Guthörl, 1934) je obrovský hmyz. Našťastie už nežijúci, rovnako ako jeho menovec.
Že aj spôsob krátenia voľného času môže ovplyvniť vedecké názvoslovie dokazujú priaznivci ázijských bojových umení Löbl, Kurbatov a Nomura, ktorí splodili v roku 1998 celú sériu názvov, ktoré nezaprú ich záľubu. Bryaxis samurai, Bryaxis katana, Bryaxis naginata, Bryaxis tanto, Bryaxis karate, Bryaxis yari, Bryaxis bushido a Bryaxis sumo.
Bystruška Pericompsus bilbo (Erwin, 1974) alebo nosáčikovité Macrostyphlus frodo (Morrone, 1994) a Macrostyphlus gandalf (Morrone, 1994) sú viditeľným vedeckým pomníkom Tolkienovi.
Svoj pomník môže mať aj špionážna organizácia. Pangolinisis cia (Alderslade, 1998), medúza, ktorú objavili prisatú k austrálskemu podmorskému telefónnemu káblu, ale pravdepodobne neodpočúvala hovory tak, ako jej menovkyňa, americká C.I.A.
No a na záver je tu fenomén dnešnej doby. Google. Entomológ Brian Fisher objavil na Madagaskare nový druh mravca živiaceho sa výlučne vajíčkami pavúkov. Fisher bol taký nadšený pomocou vyhľadávača Google, ktorý mu dovolil u neho prevádzkovať vlastný program, že tohto nového mravca nazval Proceratium google (Fisher, 2005).
Len my Slováci akosi nemáme žiadneho súčasného významného človeka, trebárs politika, medzi hrdinami vedeckého názvoslovia. Ale možno že táto chyba bude čoskoro napravená. Kamarát Jozef objavil v Tatranskom národnom parku, v Tichej doline, v potoku nad pováľanými, kalamitnými smrekmi pravdepodobne nový druh podenky. Keďže lieta nad kalamitou a v skupinkách, hneď ma napadlo vedecké pomenovanie.
Dzurindae scupincasis (Lukáč, 2006).
Už ho aj idem registrovať na príslušnú webovú stránku.