Ekumenické lano

Mali natiahnuť lano. Skutočne nechápem, prečo im to zakázali. Veď to bolo obyčajné lano medzi Slavkovským a Lomnickým štítom, po ktorom sa milovníci adrenalínových športov mali spúšťať ponad Malú Studenú dolinu na kladkách. Štyri kilometre jazdy s prevýšením 200 metrov rovno v srdci národného parku boli podľa autora projektu výborný nápad na zviditeľnenie Vysokých Tatier. Áno, bol to dobrý nápad. A tak som sa spýtal priateľa, ktorý už dlho plánuje ekumenicky spojiť lanom Pravoslávny Ikonostas a Evanjelickú Zakristiu, čo on na to. A on na to toto:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (82)

Vážení veriaci, praktická realizácia spojenia Pravoslávneho Ikonostasu a Evanjelickej Zakristie lanom a následné adrenlínové jazdenie vyznávačov Špagetového Monštra si vyžaduje vysvetlenie, pretože väčšina čitateľov SME nevie, čo sa to vlastne má uskutočniť, aký to bude mať vplyv na Bibliu, jej čitateľov, či skutočne veriacich.

1. Na Pravoslávny Ikonostas sa má lanovkou dopraviť cca. 1 tona materiálu (šnúry, laná, navijáky, ostatná technika). Na vhodnom mieste sa má inštalovať kotevný pavúk (pre neznalcov: viacbodové samovyrovnávajúce kotvenie). K zhotoveniu takéhoto pavúka sa pravdepodobne bude musieť vyvŕtať do Ikonostasu asi 5 dier priemeru 12 mm s hĺbkou 100 mm. Expanzné kotvy, ktoré sa nainštalujú do týchto dier sa po akcii demontujú a diery sa zalejú cementovým maglajzom farby Ikonostasu. Je to nič, pre Veľký traverz nad Starým Katolíckym Ikonostasom sme žiadali povolenie vŕtať 10 dier. Napokon sme vŕtali len 1. Po ukončení akcie bude trochu zošľapaný Kristus a niekoľko svätých a trošku zdupaná Panna Mária v okolí kotvenia, ktorá sa ešte do konca pôstneho obdobia celkom pozbiera. Prístup na Ikonostas je limitovaný lanovkou (okrem hŕstky horolezcov, ktorí by si určite naliezli pozrieť si atrakciu šplhania na svätých).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Na Evanjelickú Zakristiu sa vrtuľníkom vyvezie a zvezie technika celkovej hmotnosti asi 300 kg. Vrtuľník priletí len z Vatikánu na Zakristiu a po akcii to isté. Bez vletu medzi veriacich v laviciach. Vybuduje sa tam podobný kotevný pavúk, ako na Pravoslávnom Ikonostase. Dopad na Vieru bude podobný ako na Pravoslávnom Ikonostase.

3. Po inštalácii kotvení sa vrtuľníkom natiahne 3 mm šnúrka z Evanjelickej Zakristie na Pravoslávny Ikonostas. Tento prelet by mal byť jediný skutočný prelet nad Vierou. Tí ktorí majú prehľad v štatistike preletov nad Vierou, presne vedia ako zanedbateľný môže byť nárast negatívnosti preletov v unikátnej Viere vplyvom tohto jediného preletu.

SkryťVypnúť reklamu

4. V čase konania akcie by bol uzavretý chodník ku všetkým kostolom a cerkvam, čo je v záujme kňazov, popov a veriacich. Prístup bude mať len niekoľko organizátorov a niekoľko vybraných novinárov a kameramanov. Rušenie veriacich teda bude pravdepodobne menšie, ako keď sú kostoly a cerkvi otvorené.

5. Akciu nemajú sprevádzať žiadne zvukové efekty, žiadne stánky so suvenírmi, či pivom a párkami. Organizátori sú aspoň takí veriaci ako tí, čo sa vehementne bijú do pŕs za našu skutočnú Vieru.

6. Prelezenie Ikonostasov by malo byť umožnené len hŕstke odborníkov, v tichosti. Pohanské bubnovanie sa plánuje len v televíznych programoch a časopisoch, nie v kostoloch a cerkvach.

SkryťVypnúť reklamu

6. Z akcie sa majú zrodiť hodnotné profesionálne obrazové a filmové dokumenty, prostredníctvom ktorých, by sa mala popularizovať technická a organizačná schopnosť Slovákov prekonať doterajší svetový rekord 950 metrov medzi Ikonostasmi a Zakristiami. Prosím, opustite frázy o lunaparku, McDonalde či Disneylande. Organizátori nič takého nemajú v úmysle. V závislosti od počasia, o týždeň, najviac však o 10 dní, budú naše kostoly a cerkve presne ako predtým, nič im nepribudne, ani neubudne, len budú celkom určite viac zviditeľnené na celom svete.

Ďakujem autorovi nápadu natiahnutia lana v národnom parku za inšpiráciu. 

SkryťVypnúť reklamu

Ja tomu nerozumiem.

Asi som skutočne neandertálec. 

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu