10. augusta 1996 sa 500 kV elektrické vedenie energetickej spoločnosti Keeler – Allston , natiahnuté kdesi v Oregone, teplom trochu natiahlo. Prehnutie vedenia nebolo veľké, ale stačilo na to, aby sa vodiče, ktorými tieklo impozantných 1,3 GW elektrickej energie, priblížili k blízkemu stromu. Krátko sa zablyslo a vedenie sa prerušilo. Prenášaná energia bola automaticky presmerovaná na iné vedenia, ktoré sa pri tepelnom preťažení nad 115% automaticky vypínali. Kdesi sa pokazilo relé a vedenie Ross – Lexington tiež spadlo na strom.
Domino sa spustilo.
Bolo vyradených trinásť generátorov na priehrade McNary a energetická sieť na západnom pobreží Spojených štátov sa definitívne rozpadla. Viac ako sedem miliónov ľudí bolo deväť hodín bez prúdu, čo je v krajine, kde sú elektrickým prúdom poháňané aj zubné kefky a nože, katastrofa.
V teórii systémov sa to volá kaskádové zlyhanie. Každá sieť funguje ako dopravné komunikácie, ak je niekde zápcha, presúva sa záťaž do bočných uličiek a na lokálne križovatky. Ak je cestná štruktúra dobre navrhnutá , ľahko také presunutia, spôsobené napríklad haváriami alebo opravami ciest, absorbuje. Ak sa autá presúvajú po cestách navrhnutých pre potreby Rakúsko – Uhorska, môže to byť veľký problém.
Kaskádové zlyhania postihujú všetky siete. Elektrorozvodné, metabolické siete v organizmoch a bunkách, ekosystémy, internet či burzy. Priebeh takýchto havárii je extrémne závislý od topológie siete. Čo je s čím koľkokrát prepojené je mimoriadne dôležité, rovnako ako v ľudskej spoločnosti.
Rozvod elektrickej energie v Európe je jedna z najzložitejších sieti vytvorenej človekom. Má 300 miliónov uzlov, pričom k niektorým uzlom ide len jedna hrana grafu, k iným zase podstatne viac. Niektoré uzly sú preto významnejšie ako druhé. Od Grécka po Žilinu sme spojení jedným systémom, sústavou nazývanou UCTE. A v tejto sieti všetci ovplyvňujú všetkých, spôsobom, ktorý určuje prepojenie uzlov. Elektrickú energiu dodávajú do siete generátory, ktoré majú 3000 otáčok za minútu. Okamžitý dodávaný výkon sa musí rovnať okamžitej spotrebe. Porušenie rovnováhy znamená zmenu frekvencie podobne ako keď sa rozbehnete na bicykli do kopca uprostred ktorého začnete strácať „otáčky“. Pre udržanie frekvencie – otáčok – je nutné zvýšiť vyrábaný výkon, šliapnuť do pedálov. A naopak. Frekvencia sa musí udržať v istých medziach, ináč sa problematická časť automaticky vypína a odpája od veľkej siete. Ak je sieť zle navrhnutá, ak je v niektorej svojej časti poddimenzovaná, môže dôjsť ku kaskádovému zlyhaniu a podobne, ako v roku 1996 v Oregone, sa všetci účastníci našej siete ponoria do tmy. V angličtine sa to volá blackout.
Dispečingy malých sieti sledujú frekvencie a spotreby a podľa potreby riadia výrobu vo veľkých zdrojoch. Stabilita celej siete je založená okrem iného na jednoduchom fakte, že na strane spotreby je veľké množstvo uzlov, spotrebičov, ktoré nie sú zapínané alebo vypínané súčasne. Výroba elektrickej energie nabieha rádovo desiatky minút, podobne by teda mali vyzerať zmeny v spotrebe.
Partizánska akcia Žilinského samosprávneho kraja ide proti technickej logike rozvodu elektrickej energie v Európe. Kaskádové zlyhanie v Oregone začalo skokovým vypnutím 1,2 GW. Ak sa na nájde dostatočne veľký počet uvedomelých bojovníkov proti globálnemu otepľovaniu a podarí sa im synchronne, v priebehu niekoľkých sekúnd znížiť spotrebu rádove o niekoľko GW, veľká časť Európy môže mať problémy.
Kaskádové zlyhanie je často nepredvídateľné. Pri súčasnom veľkom poklese spotreby prebiehajú obrovské zmeny toku energie v sieti. Niektoré spojenia uzlov siete môžu byť dočasne preťažené a odpojené, súčasne vo fungujúcom zvyšku siete dôjde k výkyvom napätia a frekvencie, čo opäť zásadným spôsobom ovplyvňuje spoľahlivosť energetického rozvodu.
A ak sa k aktivite Žilinčanov pripojí náhodne poľské vojvodstvo a české hejtmanství, môžeme v strednej Európe všetci bojovať hlbokou tmou proti otepľovaniu aj niekoľko hodín.
Stačí ak presne o 20.00 vypne svetlo, mrazničku, chladničku, televízor a počítač približne päť miliónov ľudí. Pri spolupráci s nejakou poruchou na trase rozvodu, stačí aj desaťkrát menej energetických aktivistov.
Myslíte si, že je to také nereálne?