Idioti

Bolo to dávno, ale zase nie až tak, aby mi to zmizlo z pamäte. Stúpal som z poslednej autobusovej zastávky z malej dedinky na úpätí Čergova do kopcov, z ktorých sa parila hmla. Bolo tesne po daždi, chladno, a tento vyčistený vzduch moje zašpinené pľúca čerstvého nefajčiara, potrebovali ako soľ. Na pleciach mladšia dcéra, v ruke staršia dcéra a na chrbte batoh s vecami na niekoľko dní pre toto moje mužstvo, či vlastne ženstvo. Dievčatá výnimočne nefňukali a  tak sme sa, bez toho aby som si to všimol, prepracovali celkom rýchlo tesne pod hrebeň, na lúčku, kde sa ešte váľali posledné periny hmly. A vtedy to začalo. Bum. Prvá strela sa zaryla tesne pri staršej dcére. Bum. Druhá preletela mladšej pri hlave.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (292)

Výstrely lietali od blízkej poľovníckej chatky a tak som zakričal, niečo v duchu, čo za idiota tu strieľa na ľudí.

Ozvalo sa niekoľko ďalších výstrelov.

Keby sme už dávno neležali v tráve, asi tento blog nepíšem. Odplazili sme sa nižšie. Dcéry som nechal s batohom a dosť rýchlo som prebehol k poľovníckej chatke. Privítala ma skupinka červenonosých rozjarených ujkov s niekoľkými puškami. Ako vysvitlo, videli niečo v hmle, a tak sa stavili, čo sa to tam pohybujú za zvieratá. Keď som prichádzal, práve sa chystali ísť si obzrieť svoju mŕtvu korisť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na otázku, či zvieratá vedia kričať ľudským hlasom "Idioti", som odpoveď nedostal.

Spomenul som si na túto príhodu, keď v deväťdesiatych rokoch, v Slánskych vrchoch, vystrelili poľovníci v tme na študenta lesníctva a keď na nich zasvietil baterkou, dostal ešte jednu, presnejšiu ranu. Prežil.

Podobne ako prežil iný turista, ktorý dostal strelu od poľovníka rovno do zadku, v momente, keď sa v lesoch pri Kysaku práve obracal z boka na bok. Veď sa aj strelec na súde bránil, čo ma čo taký turista šuštieť v lese a v kroví o piatej ráno.

Odvtedy je pre mňa pomenovanie idioti pre skupinu ľudí, nositeľov zbrojných preukazov, pre ktorých je charakteristické cholerické jednanie, výbušná povaha, ľahostajnosť k životom kohokoľvek a vo veľkom mmnožstve prípadov aj červené líčka a bucľatý noštek, ešte veľmi mierne.

SkryťVypnúť reklamu

Keď boli v roku 1994 pre žiadateľov o zbrojný pas zavedené psychologické testy u klinických psychiatrov, podľa uverejnených údajov neurobilo tieto testy niečo medzi 30% až 40 % doterajších držiteľov zbrojných preukazov. Psychiatri nachádzali u držiteľov zbraní tieto diagnózy, ktoré podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č. 62/1994 znemožňovali udeliť zbrojný pas:

  • intelektová úroveň v pásme mentálnej subnormy a nižšie, zvýraznená subnormalita sociálnej inteligencie, analfabetizmus

  • výkonová kapacita pod úrovňou populačného priemeru (pozornosť, reakčná pohotovosť, optický postreh, vizuo-motorická koordinácia)

  • rizikové faktory v štruktúre osobnosti nedostatočná úroveň racionálnej regulácie správania, agresivita ako dominantná a ľahko aktivovateľná črta osobnosti, abnormná reaktivita osobnosti s protispoločenskými motiváciami konania, impulzivita, explozivita, emotívna labilita, nedostatočne rozvinuté vyššie city (najmä sociálne), egocentrizmus ako prevažujúci motivujúci faktor konania, zvýraznené pocity insuficiencie (ako dôvod žiadosti o zbrojný preukaz), sklon k regresným prejavom, hyperkompenzáciin a neprimeranej projekcii, nezrelosť, nezdržanlivosť, ľahká ovplyvniteľnosť

Keď som čítal tento zoznam, videl som pred sebou všetkých strelcov z Čergovského pohoria.

Také veľké množstvo neudelených zbrojných preukazov samozrejme neostalo bez odozvy a okamžitá reakcia v podobe mohutnej petície a poľovníckeho lobingu v parlamente, veľmi rýchlo vrátila všetko do normálnych koľají. Od týchto čias až dodnes udeľuje lekárske dobrozdanie pre streľbuchtivých záujemcov obvodný lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Hlupákom som tak ostal ja a všetci nenositelia zbraní, ktorí sa chcú bezpečne pohybovať po našich lesoch.

A tak sa pýtam kompetentných:

  • Obnovia sa psychotesty u klinických psychiatrov pre žiadateľov o zbrojný preukaz s cieľom eliminovať patologických jedincov potencionálne ohrozujúcich normálnych občanov?

  • Prečo sú utajované počty zabitých ľudí poľovníkmi?

Chystám sa na Čergov. Možno to bude vyzerať tak, že na pleciach budem mať vnučku, v ľavej ruke vnuka, v pravej samopal vzor S58 a všetci budeme v nepriestreľných vestách.

Ako idioti.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu