Lykožrút žerie Slovensko

Tlačová agentúra TASR vydala dňa 22. júna správu s názvom: V TANAPe je premnožený lykožrút, v jednom lapači odchytili až 20 miliónov jedincov! Sadol som si za stôl s kalkulačkou a zistil som, že príroda pripravila pre východ Slovenska niečo strašné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)
Nepriateľ Slovenska
Nepriateľ Slovenska 

Lesnícka norma hovorí, že do jedného mililitra sa zmestí 40 jedincov Ips typographus. Pri 20 miliónoch jedincov to znamená objem 500 litrov. Ak je v Tatrách rozmiestnených viac ako 6000 lapačov, mohlo v nich uviaznuť množstvo lykožrútov zaberajúcich objem tri tisíc metrov kubických. Ak si uvedomíme, že lapače odchytia len asi tretinu z celkového množstva tohto chrobáčika, vychádza mi, že sa po našom najznámejšom národnom parku bez udelenej výnimky pohybuje okolo desať tisíc metrov kubických tohto škodcu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zatiaľ lykožrúty lietajú, ale keď sa rozhodnú zosadnúť, môžu zabrať pri svojej agresivite plochu väčšiu ako desať tisíc kilometrov štvorcových. Je to takmer štvrtina Slovenska a pri prevládajúcich západných vetroch na našom území tento lesný škodca úplne pokryje Prešovský kraj ( 8993 km2) a mesto Košice so širokým okolím. 

Mňa nezaujímajú zďaleka až tak politické hry okolo novej vlády. Mňa zaujíma životne dôležitá otázka:

Má Rada obrany štátu pripravený pre takúto príležitosť evakuačný plán východného Slovenska ?

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu