Odpočúvanie - vianočný darček do každého bytu?

Tlačou prebehla informácia o tom, že polícia môže na diaľku zapnúť mikrofón v mobile a odpočúvať jeho majiteľa. Môj update pre paranoikov je ešte horšia správa. Každá domácnosť môže byť veľmi jednoducho odpočúvaná nielen FBI ale aj SIS a občanom nepomôže ani vybratie batérií zo všetkých mobilov v byte. Za tento fakt môžu páni Faraday, Ampere, Maxwell a bratia Curie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (74)

Títo veľkí teoretickí vedci devätnásteho storočia vybudovali teórie, ktoré umožnili nám, praktikom dvadsiateho prvého storočia konštruovať elektricko-akustické meniče, reproduktory.

Reproduktory sú zariadenia, ktoré premieňajú elektrický prúd na zvuk. Robia to prostredníctvom membrány, ktorú rozkmitáva cievka v magnetickom poli ak ňou prechádza elektrický prúd. Tieto reproduktory sú elektrodymanické. V menšej miere sa používajú piezoelektrické reproduktory, kde membránu rozkmitáva kryštál deformovaný priloženým elektrickým napätím.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémom je, že tieto javy sú inverzné a rozkmitanie membrány reproduktora zvukom generuje úmerné elektrické napätie na cievke elektrodynamického reproduktora alebo na kryštále v prípade reproduktora piezoelektrického. Tento efekt nepotrebuje žiaden externý zdroj elektrického prúdu. Chodíte po miestnosti, rozprávate sa a na výstupe každého reproduktora v televíznom alebo rádiovom prijímači alebo v notebooku kmitá elektrické napätie v „rytme“ vášho hovoru. Toto napätie sa šíri ďalej rozvodom medzi reproduktormi a zosilňovačmi a v napájacích linkách.

Je už len technickým problémom túto moduláciu snímať či už priamo v elektrickej napájacej sieti alebo citlivou anténou nasmerovanou do bytov slovenských občanov. Nepomôže vám ani vypnúť Jaslovské Bohunice, pokiaľ nevyberiete akumulátory z tej sivej dodávky čo vám stojí pred barákom.

SkryťVypnúť reklamu

Technicky precedens na našom území pravdepodobne existuje. Za socializmu štát a jeho tajná polícia ŠTB masívne nasadzovali zariadenie pre tento účel ako stvorené.

Rozhlas po drôte.

Do odpočúvania.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu