
Nie som Pamätník a preto netvrdím, keď je v marci zima, že takú jar nepamätám a keď je trochu teplejšie, nestraším globálnym oteplením. Proste viem, že počasie si u nás robí čo chce a nepodlieha diktátu žiadnej politickej strany a ani predpovediam doktora Iľka. Proti počasiu sa jednoducho nedá robiť nič.
Som ale Pranostik. Pranostiky odrážajú ľudovú múdrosť sledovania meteorologických singularít — nepravidelností počasia, ktorú naši predkovia zakliali do krátkych, dosť často rýmovaných, vetičiek. Väčšina z vás určite pozná slávnu Medardovu kvapku či Troch zamrznutých. Menej známe sú už verejnosti katarínske ochladenie a vianočné oteplenie, ktoré prekvapujú koncom roku generáciu po generácii.
Pranostiky je potrebné používať veľmi opatrne, pretože niektoré boli slepo prevzaté z iných geografických oblastí a u nás proste nefungujú. Iné boli nastavené na kalendár, ktorý už na Slovensku neplatí a niektoré ďalšie sú len slovnou hračkou a s počasím nemajú nič spoločné.
Pranosticko-meteorologickú istotu predstavuje pranostika „Jozef s Marou zimu zabijú“.
12. marca má meniny Gregor a s ním prichádza gregorská zima — výrazné ochladenie druhej marcovej dekády. Ale po nej je tu, s viac ako sedemdesiatpercentnou pravdepodobnosťou, už stovky rokov na našom území, oteplenie, našimi predkami volané „mariánska jar“. Keďže sa objavuje medzi 19. marcom, teda na Jozefa a 25. marcom, na sviatok Zvestovanie Panny Márie, koluje táto predpoveď ako „Jozef s Marou zimu zabijú“.
Pre Pamätníkov, ktorí budú večne tvrdiť, že tak ako je toho roku, nikdy nebolo, pripájam niekoľko záznamov z českých kroník a meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu.
V březnu roku 1047 byly velké sněhové vánice.
Roku 1068 škodila ukrutná zima až do 20. března. Mnoho dobytku zimou pomřelo i lidí.
Léta Páně 1477 sníh padal až do sv. Řehoře (12. 3) a byl koním až po sedlo.
Zlý byl rok 1726. Byla ukrutná zima, mnoho sněhu, že staří lidé jak živí ho nevídali tak mnoho a ležel až do zvěstování Panny Marie (25. 3.).
15. marca namerali na stanici Kamenica nad Cirochou, ktorá je položená v bežnom prostredí východoslovenského Zemplína, napríklad, v rokoch 1952 a 1976 -10 °C a v roku 1987 -12°C.
Ak sa teda okolo Gregora ochladí a začne snežiť, nestrácajte optimizmus. Začnite sa tešiť na mariánske oteplenie.
Prišla jar.