Prišla jar

Je to známa vec. Nikdy nebolo také ideálne počasie ako za nášho detstva. To bola poriadna doba. Nie tak ako dnes. Na Vianoce bol sneh ako na obrázkoch majstra Ladu. Na jar sa ten sneh rýchle roztopil, aby snežienky stihli do MDŽ vyrásť a leto potom trvalo väčšinu roku. Celú jeseň bolo babie leto a po ňom prišla opäť vianočná zima. My Pamätníci vieme svoje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
Moja manželka v spacáku pod snehom, ktorý napadal na hornom Zemplíne 15. marca 1998.
Moja manželka v spacáku pod snehom, ktorý napadal na hornom Zemplíne 15. marca 1998. (zdroj: Juraj Lukáč)

Nie som Pamätník a preto netvrdím, keď je v marci zima, že takú jar nepamätám a keď je trochu teplejšie, nestraším globálnym oteplením. Proste viem, že počasie si u nás robí čo chce a nepodlieha diktátu žiadnej politickej strany a ani predpovediam doktora Iľka. Proti počasiu sa jednoducho nedá robiť nič.

Som ale Pranostik. Pranostiky odrážajú ľudovú múdrosť sledovania meteorologických singularít — nepravidelností počasia, ktorú naši predkovia zakliali do krátkych, dosť často rýmovaných, vetičiek. Väčšina z vás určite pozná slávnu Medardovu kvapku či Troch zamrznutých. Menej známe sú už verejnosti katarínske ochladenie a vianočné oteplenie, ktoré prekvapujú koncom roku generáciu po generácii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pranostiky je potrebné používať veľmi opatrne, pretože niektoré boli slepo prevzaté z iných geografických oblastí a u nás proste nefungujú. Iné boli nastavené na kalendár, ktorý už na Slovensku neplatí a niektoré ďalšie sú len slovnou hračkou a s počasím nemajú nič spoločné.

Pranosticko-meteorologickú istotu predstavuje pranostika „Jozef s Marou zimu zabijú“.

12. marca má meniny Gregor a s ním prichádza gregorská zima — výrazné ochladenie druhej marcovej dekády. Ale po nej je tu, s viac ako sedemdesiatpercentnou pravdepodobnosťou, už stovky rokov na našom území, oteplenie, našimi predkami volané „mariánska jar“. Keďže sa objavuje medzi 19. marcom, teda na Jozefa a 25. marcom, na sviatok Zvestovanie Panny Márie, koluje táto predpoveď ako „Jozef s Marou zimu zabijú“.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Pamätníkov, ktorí budú večne tvrdiť, že tak ako je toho roku, nikdy nebolo, pripájam niekoľko záznamov z českých kroník a meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu.

  • V březnu roku 1047 byly velké sněhové vánice.

  • Roku 1068 škodila ukrutná zima až do 20. března. Mnoho dobytku zimou pomřelo i lidí.

  • Léta Páně 1477 sníh padal až do sv. Řehoře (12. 3) a byl koním až po sedlo.

  • Zlý byl rok 1726. Byla ukrutná zima, mnoho sněhu, že staří lidé jak živí ho nevídali tak mnoho a ležel až do zvěstování Panny Marie (25. 3.).

  • 15. marca namerali na stanici Kamenica nad Cirochou, ktorá je položená v bežnom prostredí východoslovenského Zemplína, napríklad, v rokoch 1952 a 1976 -10 °C a v roku 1987 -12°C.

 Ak sa teda okolo Gregora ochladí a začne snežiť, nestrácajte optimizmus. Začnite sa tešiť na mariánske oteplenie.

Prišla jar.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu