Tanky proti vtákom?

Keď som odchádzal včera z práce, počul som z rozhlasu oznam, že proti vtáčej chrípke je pripravená zasiahnuť aj slovenská armáda, tak ako to vyplýva z pandemického plánu Ministerstva obrany. Som dôstojník vyškolený v Československej armáde na komunikačné zabezpečovanie protivzdušnej obrany štátu, špecialista prvej triedy a myslím si teda, že k tejto téme mám čo povedať. Proti vírusu H5N1 by som ale zatiaľ vedel použiť len samopal S58, a granáty F1 a RG4. Keďže som bol vyškolený tak, že viem, že prieskum je najdôležitejším druhom zabezpečenia bojovej činnosti vojsk, začal som práve prieskumom. Pozemným, taktickým a vojskovým.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Sova dlhochvostá v protileteckom kryte zhotovenom zo storočnej čergovskej jedle
Sova dlhochvostá v protileteckom kryte zhotovenom zo storočnej čergovskej jedle (zdroj: Foto: Jozef Fiala)

Prvé výsledky môjho prieskumu sú dosť znepokojivé.

Proti našej armáde stojí okolo 50 miliónov slovenských vtákov. Desať na každého nášho občana. Žiaden z nich nie je zistiteľný našou radarovou technikou, okrem jedincov okrúžkovaných aktívnymi ornitológmi. Z tohto počtu je približne 46 miliónov výsadkárov - špecializácie sýkorka, kolibkárik, pinka, vrabec, stehlík, červienka, penica, havran a ďalších približne 150 druhov. Elitné stíhacie letky tvorí viac ako tri milióny belorítok domových Delichon urbica - Lockheed, lastovičiek domových Hirundo rustica - Gripen a dáždovníkov tmavých Apus apus - Stealth.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najslabšia je pechota. Tú predstavuje okolo štyritisíc pozemných vojakov, chrapkáča poľného Crex crex - Abrams, zaujímavého bojovníka, ktorý tu na jar priletí, celý rok behá po zemi a na jeseň odletí. Zato vtáčie námorné vojsko je bezkonkurenčné. Vírus vtáčej chrípky môže medzi nami roznášať viac ako dvesto tisíc jedincov vodného vtáctva.Pýchou vtáčieho vzdušného vojska sú najťažšie lietadlá - bombardéry, orly a sovy, v pohotovostnom počte okolo tridsať tisíc kusov.

Pri celosvetovom vojnovom konflikte by proti nám stál asi jeden bilión vtáčích bojovníkov.

A to nehovorím o tom, že pred týždňom,16. februára, bol zverejnený v známom časopise Nature článok o zistení thajských vedcov, ktorí vyšetrili 629 psov a 111 mačiek. Osem mačiek a šestina psov bola infikovaná vírusom vtáčej chrípky H5N1. Mám do vtáčieho vojska začať počítať aj cicavcov?

SkryťVypnúť reklamu

Možno ale existuje aj iná cesta ako proti vtákom vyťahovať armádu. Spojiť sa s nimi a pomôcť im. Vtáky nie sú útočníkmi. Sú to obete. Pomôžme všetci zreorganizovať ázijské chovy hydiny a nestrašme sokolom od Gabčíkova.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu