Vianočné a iné zvyky

Nie je to bohviečo. Narodiť sa v roku 1670, v čase, keď v okolí, vo východoslovenských stoliciach Rakúsko-Uhorska, bola vyhlásená šľachtická insurgencia alebo po slovensky povstanie. Nie je bohviečo mať pol metra a štrnásť rokov v čase, keď bol Tököly porazený pri Prešove napriek tomu, že ho  turecký sultán vyhlásil za kráľa Uhier . Asi bolo krajšie dožiť sa 115 rokov keď v roku 1785 Jozef II zrušil v Uhorsku nevoľníctvo. Ale život v týchto obdobiach nebol zďaleka taký zlý, ako ten koniec. Keď jej v roku 2006 ako 336 ročnej podrezala krk dobre nabrúsená a namazaná reťaz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
Od rezania vianočných stromčekov k vianočným súložiacim snehuliakom. Logický pokrok tejto civilizácie.
Od rezania vianočných stromčekov k vianočným súložiacim snehuliakom. Logický pokrok tejto civilizácie. (zdroj: Spencer's, USA)

Hovorím o jedli. Kráľovne našich lesov. Mala smolu. Drevo nie je až také vyhľadávané, ale posledné dva mesiace v roku sú pre všetky jedle katastrofou. Čačina, čečina, chvojí - voskovolesklé tmavozelené ihličie láka producentov rôznych výrobkov, ktorými si v novembri ozdobujeme hroby našich blízkych alebo, na vianočné sviatky, naše domácnosti.

Boli doby, keď nielen jedle, ale aj iné stromy sa mali aspoň niekde celkom dobre a mohli dožívať v kľude a pokoji. Typickým miestom náboženstva predkresťanských starých Slovanov boli posvätné háje. Svätoháje predstavovali - v čase keď bolo na Slovensku podstatne viac lesa ako dnes - akési veľké lesné rezervácie, v ktorých sa nesmelo nič lámať, trhať, loviť a nebolo dokonca dovolené z nich odstraňovať ani spadnuté stromy. Jedle si tam proste žili a žili a padali a padali. A hnili a hnili.

S príchodom kresťanstva rituály úcty k okolitému svetu z nášho územia nezmizli. Biblia a aj Talmud predpisujú pre človeka v týždni jeden deň odpočinku. Nie je to sociálno-hygienický zákon. Veď je dávaný do súvislosti s dňom odpočinku Boha, ktorý po šiestich dňoch tvorenia oddychoval. No všemohúci Boh nepotrebuje odpočívať. Boh vie, že odpočinúť si potrebuje okolitý svet. A tak je deň odpočinku zákazom zasahovania človeka - či už konštruktívneho alebo deštruktívneho - do fyzického sveta. Odpočinok je v tomto biblickom ponímaní stav mieru medzi človekom a prírodou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je paradoxom, že práve pri spomienke na našich najbližších a dokonca aj pri vianočných sviatkoch, útočíme na okolitý svet „ohňom a mečom", len preto, aby sme vyzdobovali naše okolie taľafatkami.

Vráťme sa k našim slovanským koreňom a slávme sviatky láskou a mierom. Bez zbytočne zrezaných stromov. Politika „ohňa a meča" bola našim predkom cudzia a zabíjanie stromov kvôli výrobe zbytočných čačiek bolo k nám importované.

Ináč si o chvíľu budeme kupovať, tak ako Američania v darčekovom reťazci Spencer's, na vianočný stromček súložiacich snehuliakov.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu