Vojna o rozmanitosť

Je malý, ale významný. Je zelený, ale bez politickej príslušnosti. Má fúzy a nie je to Maďar. Je náš a ide mu o život. Pseudogaurotina excellens.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Slovenský karpatský fúzač v plnej kráse
Slovenský karpatský fúzač v plnej kráse (zdroj: Fotografie: Miro Kaliský)

Slovensko nemá až tak veľa jedinečností. Spišský hrad a borovičku. Bryndzu a parenicu. Vlkov, ovce a detvianske holé pupky s fujarami.

A kdesi v zabudnutých horách máme fúzača karpatského (Pseudogaurotina excellens).

Dlhofúzatý s lesklými krovkami pobýva v horských pralesovitých lesoch Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Rumunska. Náš hrdina je viazaný na rastlinu zvanú zemolez čierny, čo je ker vysoký aj dva a pol metra a rastúci v presvetlených miestach lesov. Po tom, čo vietor v roku 2004 zvalil v tatranských rezerváciách Tichá a Kôprová dolina na niektorých miestach stromy, začalo sa tam zemolezu veľmi dobre dariť. Rastie, hrubne a slovenský, tatranský fúzač karpatský výska a nadšene pokyvkáva fúzami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Armagedon sa ale blíži. Obrovské žlté stroje, čo vyčistili z 12 500 hektárov tatranských lesov už 92 %, stoja pred bránami Tichej a Kôprovej a sú pripravené zaútočiť na posledných osem percent. 

V Tatrách už došlo drevo a asi dochádzajú aj peniaze. V dvoch tatranských rezerváciách je s našim fúzačom a jeho zemolezom aj 60 000 m3 dreva, čo pri troche snahy môže hodiť aspoň sto miliónov korún. A to za trochu demagógie určite stojí. A tak sa tvrdí, že sme všetci ohrození satanom lesov - hrôzostrašným lykožrútom, žráčom nenažraným, terminátorom ohrozujúcim všetky smreky naširoko ďaleko. Čo na tom, že väčšina kalamitného dreva už nie je vhodná pre vývoj tohto „hrozného predátora" a že dokonca sa teraz v popadanom dreve vyvíjajú prirodzení nepriatelia lykožrúta - drobčíky.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Žlté stroje sú pripravené mliaždiť tisícky tiel našich jedinečných fúzačov a píly plnené ekologickým olejom a prírode blízkym palivom sú naštartované na rezanie stromov a fúzačových zemolezov. Ľudia idú ničiť v Tatrách svet, ktorý nestvorili a nemajú od neho konštrukčné plány. A ani sklad náhradných dielov. 

Vojna o naše bohatstvo sa začína. A bude to bitka o bohatstvo, ale nie o peniaze. 

Pretože naše bohatstvo je v rozmanitosti našej krajiny.

Naše bohatstvo je vo všetkých tých fúzačoch, lykožrútoch, smrekoch, bukoch, salamandrách, orloch, dážďovkách, plchoch, sovách, líškach, ľubovníkoch, vlkoch, medveďoch, užovkách či netopieroch a nie v miliardách korún z predaného dreva. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pomôžte.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu