
Slovensko nemá až tak veľa jedinečností. Spišský hrad a borovičku. Bryndzu a parenicu. Vlkov, ovce a detvianske holé pupky s fujarami.
A kdesi v zabudnutých horách máme fúzača karpatského (Pseudogaurotina excellens).
Dlhofúzatý s lesklými krovkami pobýva v horských pralesovitých lesoch Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Rumunska. Náš hrdina je viazaný na rastlinu zvanú zemolez čierny, čo je ker vysoký aj dva a pol metra a rastúci v presvetlených miestach lesov. Po tom, čo vietor v roku 2004 zvalil v tatranských rezerváciách Tichá a Kôprová dolina na niektorých miestach stromy, začalo sa tam zemolezu veľmi dobre dariť. Rastie, hrubne a slovenský, tatranský fúzač karpatský výska a nadšene pokyvkáva fúzami.
Armagedon sa ale blíži. Obrovské žlté stroje, čo vyčistili z 12 500 hektárov tatranských lesov už 92 %, stoja pred bránami Tichej a Kôprovej a sú pripravené zaútočiť na posledných osem percent.
V Tatrách už došlo drevo a asi dochádzajú aj peniaze. V dvoch tatranských rezerváciách je s našim fúzačom a jeho zemolezom aj 60 000 m3 dreva, čo pri troche snahy môže hodiť aspoň sto miliónov korún. A to za trochu demagógie určite stojí. A tak sa tvrdí, že sme všetci ohrození satanom lesov - hrôzostrašným lykožrútom, žráčom nenažraným, terminátorom ohrozujúcim všetky smreky naširoko ďaleko. Čo na tom, že väčšina kalamitného dreva už nie je vhodná pre vývoj tohto „hrozného predátora" a že dokonca sa teraz v popadanom dreve vyvíjajú prirodzení nepriatelia lykožrúta - drobčíky.

Žlté stroje sú pripravené mliaždiť tisícky tiel našich jedinečných fúzačov a píly plnené ekologickým olejom a prírode blízkym palivom sú naštartované na rezanie stromov a fúzačových zemolezov. Ľudia idú ničiť v Tatrách svet, ktorý nestvorili a nemajú od neho konštrukčné plány. A ani sklad náhradných dielov.
Vojna o naše bohatstvo sa začína. A bude to bitka o bohatstvo, ale nie o peniaze.
Pretože naše bohatstvo je v rozmanitosti našej krajiny.
Naše bohatstvo je vo všetkých tých fúzačoch, lykožrútoch, smrekoch, bukoch, salamandrách, orloch, dážďovkách, plchoch, sovách, líškach, ľubovníkoch, vlkoch, medveďoch, užovkách či netopieroch a nie v miliardách korún z predaného dreva.

Pomôžte.