
„Ak zrušíme obmedzenia v chránených územiach, odstránime možnosť účasti verejnosti pri udeľovaní posledných výnimiek v správnych konaniach, obmedzíme vstup občanov do lesov, aby si ťažbu zbytočne nevšímali a ešte pridáme zrušenie národných parkov, vyhodenie niekoľkých nepohodlných zamestnancov štátnej ochrany prírody a znemožníme občanom podporovať environmentálne občianske združenia, budeme môcť zvýšiť ťažbu dreva na Slovensku trojnásobne“, povedali si zvyšovači ťažby dreva.
A začali konať. Veď posledná neohlodaná kosť slovenskej privatizácie, vhodná pre politikov, sú už len naše lesy.
A tak novelizovali lesný zákon. Upravili zákon o ochrane prírody a dokonca aj daňový zákon. Výsledok sa dostavil. Nová zonácia chránených území ruší rezervácie s najvyšším stupňom ochrany. V chránených územiach, aj tých najprísnejších,platí lesný hospodársky plán, nie ochrana prírody.V Národnom parku Poloniny, v dive, ktorý má tri rezervácie z prírodného dedičstva UNESCO, sa okamžite zvyšuje ťažba takmer trojnásobne, zo 75 000m3 ročne na 220 000 m3 dreva ročne.
Posledná ale zomiera viera.
A tak verím, že aspoň Kyjovský prales zachránia pred politikmi tanky ministerstva obrany, ktorému správa lesov tejto rezervácie patrí.
-------------------
Fotopríloha:

Holoruby v Národnom parku Poloniny zastavili až rezervácie. Po schválení novely zákona o ochrane prírody môže ťažba pokračovať ďalej.

Mohutné jedle z Národného parku Poloniny sú snom každého lesohospodára.

Mŕtve drevo je najcennejšou hmotou každého lesa.

Človek sa v pralesoch severovýchodného Slovenska úplne stráca.

Modré kosatce z rezervácie Hostovické lúky sa o svoju budúcnosť nemusia bát. Nerastie medzi nimi drevo.

Prírodná rezervácia Kyjovský prales, prírodné dedičstvo UNESCO, bude možno v budúcnosti bránená vojskami Ministerstva obrany.