Zničili poslednú mokraďovú rezerváciu v TANAPe

Štátne lesy TANAP v posledných týždňoch "prečistili" koryto potoka pretekajúceho Národnou prírodnou rezerváciou Mokriny. SME "predvídavo" o tejto udalosti písalo na svojej titulnej strane už 13. augusta minulého roku. Vtedy to našťastie nebola pravda a aspoň časť Mokrín si užívala pokoj divočiny. 80 hektárov storočného prirodzeného jedľovosmrekového spolu s kúskom horského jelšového lužného lesa sú posledným typom tohto lesa pravdepodobne nielen v TANAPe, ale asi na celom Slovensku. Vlastne boli posledným typom takéhoto lesa. Z potoka naprísnejšie chráneného tatranského územia vytiahli drevorubači desiatky stáročných jedlí, z ktorých niektoré mali viac ako 6 metrov kubických.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

Myslím si, že to čo sa stalo, si verejnosť takmer nevšimne. V Mokrinách nie sú žiadne zjazdovky, golfové ihriská ani zoznamovacie bary. Do rezervácie Mokriny platí pre obyčajného občana zákaz vstupu a ak sa tam niekto ocitne, riskuje zásah ostražitej SBS alebo ranu puškou do hlavy od miestného lesníka. Udalosť je významná ale niečím iným. Je správou o stave našej spoločnosti.

O stave každej spoločnosti svedčí jej vzťah ku kultúrnym hodnotám. Česi nebudú rozoberať Chrám svatého Víta, aby získali stavebný materiál na prezidentskú kanceláriu a Holanďania nebudú používať plátno z Rembrandtovych obrazov na koberce a rámy na kúrenie. Slováci ale úplne v pohode vyvezú zo svojich najkrajších lesov to najcenejšie, čo tie lesy majú. 180 kamiónov denne opúšťalo celý rok Tatry (a väčšinou za hranice našej barbarskej vlasti) naložené kmeňami stromov, ktoré znamenali pre vznikajúci nový les záchranu - hnojivo či úkryty pre vtákov a rôzne živočíchy. Teraz sme predali aj Mokriny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavne, že nám ostala ako kultúrne dedičstvo tá Gašparovičova fujara.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu