Spáľme kostoly?

Vláda rozhodla o prideľovaní štátnej dotácie na pálenie kostolných lavíc vo výške približne 80 € na jednu lavicu. Dôvodom je podpora znižovania spotreby fosílnych palív a obmedzovanie emisii uhlíka do atmosféry. Za spálenie ikonostasov a modlitebných knižiek sa pripláca prémia 800 € na každú tonu takto spálenej hmoty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Asi takto vyzerá slovenská dotačná politika v oblasti alternatívnych zdrojov dohnaná ad absurdum. Realita bohužiaľ nie je veľmi vzdialená tejto literárnej hyperbole.

Slovensko dotuje elektrickú energiu vyrobenú z drevnej štiepky sumou 50€ až 70€ za každý spálený kubík dreva. Nejde takmer vôbec o drevo z energetických porastov alebo odpad z drevospracujúceho priemyslu. Väčšinou ide o drevo z bukových lesov alebo o náletové dreviny zo zarastených lúk.

Bardejov
Bardejov 

V prípade východného Slovenska sú to buky z Chráneného vtáčieho územia Čergov alebo z Národného parku Poloniny. Tieto územia sú pritom perly slovenských bukových lesov, lesy, v ktorých sa cítite ako v božom chráme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teda ak práve nestojíte uprostred holorubu vytvoreného ťažbou dreva určeného na výrobu energetickej štiepky.

Slovensku ubudlo od roku 2000 760 kilometrov štvorcových lesov a v súčasnej dobe sa ťaží takmer 4 milióny kubíkov dreva len na energetické účely, pričom udržateľná ťažba všetkého dreva je na lesných a nelesných plochách 5,8 – 6 miliónov kubíkov.

Lesoochranárske zoskupenie VLK preto začalo v apríli kampaň BIOMASAKER, kde upozorňuje na problém spaľovania biomasy na Slovensku. Už viac ako 35 000 občanov Slovenska žiada v petícii zrušenie štátnych dotácií na všetko drevo spaľované v biomasových zariadeniach okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a z odpadu z drevospracujúceho priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu

Celkom som sa preto potešil, keď som sa dozvedel, že iniciatívni obyvatelia Bardejova pripravujú dňa 26. augusta 2014 o 11.55 pred firmou BIOENERGY Bardejov protest proti ničeniu slovenských lesov.


Ja tam určite prídem.

Pretože nechcem svojimi daňami platiť pálenie našich lesných chrámov v biomasových elektrárňach.

Pozývam aj vás.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu