List z Osadného do neba

Ahoj, Ľubo, určite vieš, že pred niekoľkými rokmi začala filmárska partia okolo režiséra Marka Škopa u nás v Osadnom natáčať film o obci na konci Slovenska. O konečnej podobe filmu veľa nevieš, pretože si ho ešte nemohol vidieť, veď len teraz nedávno mal premiéru v Karlových Varoch a predstav si, vyhral prvú cenu. Všetci naokolo sa ale neustále zaoberajú politikou, lesmi na riaditeľstve akéhosi podniku v Banskej Bystrici, emisiami, imisiami, zatepľovaním, komármi a Jacksonom. A tak som sa rozhodol, že ti napíšem list.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Hlavní hrdinovia filmu Osadné sú už verejnosti známi. Pravoslávny kňaz, pop, Peter Soroka,

Obrázok blogu

bielovlasý, najstarší európsky starosta, Laďo Mikuláško,

Obrázok blogu

a ortuťovitý rusnacky karikaturista Fedor Vico, ktorého vždy s nekonečnou trpezlivosťou dokázal počúvať režisér filmu Marko Škop.

Obrázok blogu

Boli tu aj menej nápadní

Obrázok blogu

alebo viac nápadní členovia filmovacieho štábu.

Obrázok blogu

Ale potom tu bol TEN medveď. Moja najobľúbenejšia miestna postava. Áno, medveďov tu v okolí Osadného je niekoľko. Ticho sa plazia hlbokými lesmi a nerobia šarapatu ako tie nevychované tatranské.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ale medveď je aj symbolom miestnych rusnakov, taký veľký, poriadny, silný, preto ho majú v svojom znaku, a preto vo filme Osadné nemohol chýbať.

A to si prišiel na rad ty, sochár a rezbár Ľubo Birka, ktorý sa z gemerskej Rakovnice pri Rožňave pred viac ako dvadsiatimi rokmi prisťahoval za svojou láskou do Sniny. Vystrúhal si pre Osadné veľkého a krásneho medveďa, ktorý stojí uprostred dediny na najčestnejšom mieste.

Obrázok blogu

Ľubo, neviem, či si ešte po tom medveďovi niečo z dreva vystrúhal. Ale viem, že film Osadné už nikdy, tu u nás, neuvidíš. Tá hlúpa trieska, čo ti preťala tepnu a ty si pred rodinou vykrvácal, ti v tom zabránila. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A tak ti posielam, tam kdesi do neba, pohľadnicu. Takého jedného obyčajného dreveného medveďa uprostred dedinky na konci sveta. Tvojho i nášho medveďa.

Obrázok blogu

Maj sa v tom nebi pekne a počkaj na mňa a aj na tie sovy, čo sme chceli z toho orechového dreva urobiť.

Patríš k hlavným hrdinom filmu Osadné.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu