10 rád ako schudnúť (tréning) - 2. časť

Pokračovanie článku z minulého týždňa...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

6) Netrénujte na úkor následnej celodennej nečinnosti

 Ako sme si už napísali skôr, kalórie spaľujete počas celého dňa, nie iba pri tréningu. Predstavte si, že ráno absolvujete tréning, ktorý vás veľmi unaví a zvyšok dňa (pokiaľ nemusíte ísť do práce alebo do školy) strávite spánkom alebo sledovaním televízie a polihovaním na gauči. Áno je pravda, že na tréningu ste spálili množstvo kalórii, ale počas zvyšku dňa ste vydali omnoho menej energie ako inokedy. A tak sa môže stať, že váš celodenný výdaj energie je menší ako v dňoch kedy ste nemali tréning, ale deň ste prežili aktívne - prechádzky, nakupovanie, varenie, práca, upratovanie... Snažte sa trénovať tak, aby ste neboli po tréningu príliš unavení a mohli sa bez obmedzenia venovať každodenným činnostiam.  Iný prípad nastáva u vrcholových športovcov, ktorí musia za účelom zvýšenia výkonu absolvovať veľmi tvrdé tréningy. Vtedy je oddych a veľa spánku namieste. Ja sám mávam väčšinou dva tréningy za deň a po prvom tréningu sa na hodinku vyspím aby som mohol večer znovu naplno trénovať. Ale vrcholový šport a bežný život sú dve rozdielne veci. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 7) Vyberte si tréning vhodný pre vás

 Tréning by vás mal v prvom rade baviť. Pokiaľ to tak nie je, dlho pri ňom nevydržíte. Veľa ľudí, ktorí sa rozhodli chudnúť sa automaticky vyberú do fitness centra, aj keď ich to tam veľmi nebaví. Možno práve vyšportovaní mladíci s veľkými bicepsami, ktorých je vo fitness centrách dosť, evokujú u bežných ľudí pocit, že pokiaľ budú aj oni chodiť do posilňovne, budú mať rovnako vyšportované telá. Ale nezabúdajte, že pokiaľ nespálite podkožný tuk, svalstvo vám nikdy nevynikne aj keby ste posilňovali od rána do večera. Samozrejme posilňovanie má viacero výhod (vybudovanie svalstva, zvýšenie sily...), ale pri redukcii hmotnosti by ste ho mali doplniť aj inými športovými aktivitami. Dobrou voľbou je tréning kardio, napr. beh, plávanie, bicykel, korčule... Pokiaľ vás nebaví ani posilňovanie ani kardio, nezúfajte, je tu ešte množstvo iných foriem tréningu. Chodte si zahrať s kamarátmi futbal alebo sa prihláste na niektoré z bojových umení. Ja do tréningov karate, ktoré vediem, zakoponujem okrem techník karate aj posilňovacie cviky, cviky na zvýšenie rýchlosti a ohybnosti a celý tréning sa odohráva v takom tempe, aby cvičencom pomohli chudnúť. Navyše tréningy bojových umení sú zábavnejšie ako behanie na bežiacom páse a cvičenci si okrem iného osvoja aj základy sebaobrany, ktorá sa v dnešnom svete môže hodiť. 

Skryť Vypnúť reklamu

8) Občas zmeňte tréning 

 Okrem toho, že stereotypné tréningy sa po čase stávajú nudné, je tu ešte jeden dôvod prečo by ste ich mali po čase zmeniť. Zdravé telo má schopnosť dobre sa adaptovať na tréning. Zjednodušene povedané - pokiaľ by ste napríklad behali 3 mesiace 3 krát do týždňa 3 kilometre za rovnaký čas, budete chudnúť menej na konci tak ako na začiatku . Vtedy je vhodné tréning zmeniť - napr. zvýšiť tempo, zaradiť krátke šprinty, zameniť terén za náročnejší... Nebojte sa experimentovať s tréningami. Každý je iný a každému vyhovuje niečo iné, ale po čase sami zistíte, čo vyhovuje práve vám a z čoho má vaše telo najväčší osoh. 

Skryť Vypnúť reklamu

9) Doprajte si oddych

  Naučte sa počúvať svoje telo. Na jednej strane je dobré vytrvať a trénovať podľa vopred stanoveného tréningového plánu, ale na druhej strane je dobré si občas dopriať oddych. Treba však rozoznávať lenivosť od celkovej únavy a vyčerpanosti organizmu. Ak sa len neviete odhodlať vstať z postele, pretože sa vám pohodlne leží a pozeranie filmu je pre vás omnoho príjemnejšie ako potenie sa na tréningu , tak môžete prejsť rovno na ďalší bod. :) Ale ak patríte k poctivcom, ktorí nevynechajú ani jeden tréning a na tréningoch idú vždy naplno a cítite sa dlhodobejšie unavení, načas zvoľnite tempo alebo netrénujte vôbec. Ako som už písal, každý extrém škodí a viem to z vlastnej skúsenosti. Jedno obdobie som trénoval veľmi tvrdo - dvoj až troj - fázovo denne s veľmi vysokou intenzitou. V jeden deň som mal doobeda posilňovňu alebo atletiku, poobede karate a večer vytrvalostný beh. Nevynechal som ani jeden tréning a keď som sa cítil unavený a slabý, “vyhecoval” som sa a trénoval som ešte viac. Samozrejme zo začiatku som sa výrazne zlepšil, ale postupne nastala stagnácia. Neskôr u mňa tento tvrdohlavý prístup vyústil do dlhodobej pretrénovanosti, neustálemu pocitu slabosti v dolných končatinách, oslabeniu imunity a zlým výsledkom krvných testov. Každý robíme chyby - dobre urobí ten kto sa poučí na tých vlastných a viackrát ich nezopakuje, ale ešte lepšie urobí ten, kto sa poučí na chybách druhých. Takže sa poučte na tej mojej a trénujte s rozumom!  

Skryť Vypnúť reklamu

10) Začnite hneď!

   Ak ste rozhodnutí, že chcete schudnúť, máte nakúpené zdravé jedlá, pripravené oblečenie na cvičenie a osvojili ste si aspoň základy rozumného stravovania a trénovania, jediné čo potrebujete urobiť je začať. Nepripravujte sa, že začnete od nejakého dátumu alebo od začiatku ďalšieho mesiaca, alebo od budúceho týždňa, pretože tento vás čaká ešte oslava, kde budú samé nezdravé jedlá. Začnite dnes! Začnite kým máte motiváciu, kým máte chuť so sebou niečo urobiť. Ako náhle začnete a budete postupovať rozumným spôsobom vaša motivácia bude narastať s ubúdajúcimi kilami. Pekné a zdravé telo je len vec voľby. Ak ho chcete mať, tak už žiadne odkladanie a vrhnite sa do tréningu! Prajem veľa úspechov. 

Juraj Tabak

Juraj Tabak

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

majster sveta v karate, tréner, študent Regenerácie a výživy v športe. viac info na www.jurajtabak.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu