Ako som fotil Liptov

Stručné príbehy vybraných fotografií z knihy Liptov, doplnené o zopár technických poznámok. Fotky boli fotené v rokoch 2009 - 2011.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Veľký Choč a mesiac.

Výhodou fotenia na miestach, ktoré poznáte a na ktoré sa vraciate je to, že môžete dopredu plánovať. Tento záber bol urobený z kopca s pamätníkom nad Liptovským Mikulášom, na konci septembra jeden deň po splne. Mesiac zapadal hodinu po východe slnka, a tak bol v čase brieždenia ešte dosť vysoko na oblohe. Záber bol urobený starým mechanickým Nikkorom s ohniskovou dĺžkou 100 mm. Expozícia bola 1/25 sekundy pri clone 8, fotené bolo zo statívu. Jesenné mäkké svetlo mám veľmi rád, tentokrát ho však bolo až priveľa. Scéna mala veľmi malý kontrast a záber som navyše podexponoval. Konečná podoba obrazu je tak výsledkom pomerne komplikovaného postprocesingu. Tak ako ostatné fotografie, bola aj táto urobená Nikonom D700 pri základnej citlivosti ISO 200.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Oblazy v Kvačianskej doline

Pri tomto obraze nebolo naopak plánované nič. Urobený bol v neskorú jeseň, na začiatku novembra okolo obeda, a je myslím dobrým argumentom proti tvrdeniu, že dobrá krajinkárska fotografia sa dá urobiť iba skoro ráno alebo večer. Toto pravidlo určite neplatí v mesiacoch s krátkymi dňami, kedy je aj na poludnie slnko pomerne nízko a svetlo dopadá na zem šikmo. Takže znovu jeseň a znovu 5O mm objektív a aj tento krát statív. Expozícia bola 1/320 sekudny pri clone 8. Pri tak krátkej expozícii sa dá možno fotiť aj z ruky, statív je však výborným pomocníkom pri komponovaní. Vyvolávanie respektíve postprocesing tohto záberu bol omnoho priamočiarejší ako v predošlom prípade.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Prosiecka dolina

Aj pri fotení krajiny nastanú často situácie, kedy sa treba poponáhľať. Ranná hmla sa začala dvíhať a tušil som, že nemám veľa času, kým zredne natoľko, aby silné slnko v protisvetle znehodnotilo tento záber. Pri takejto situácii má statív výhodu v tom, že môžete nastaviť expozícii a potom už iba sledovať prevaľujúce sa chumáče hmly a čakať na moment, kedy zahalia to, čo má byť zahalené a odhalia to, čo chceme ukázať. Fotka bola urobená 20 mm Nikkorom, expozícia 1/80 sekundy pri clone 8. Záber bol trochu preexponovaný, ale to bolo v poriadku, lebo v svetlách aj tak neboli žiadne detaily. Naopak, pomohlo mi to pri vyvolávaní, kedy sa bolo treba vyrovnať hlavne s veľkým kontrastom a spotrebou zosvetliť pravú časť fotografie. Fotené na konci novembra okolo obeda.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Baranec

Posledná fotografia tohto výberu nebola urobená so statívom. Zimné putovanie horami nie je ľahké a navyše statív vie byť v zime veľmi nepriateľský, to vie každý, kto niekedy skúsil rozložiť trojnožku v hlbokom snehu. Záber bol urobený 50 mm Nikkorom, expozícía 1/250 sekundy pri clone 11. Vyvolanie záberu bolo v tomto prípade pomerne jednoduché. Výhodou zimnej krajiny sú presvetlené tiene, ktoré spôsobujú odrazy oblohy od snehu. Jediné, na čo si treba dať pozor, je preexponovanie svetiel, ktoré by znamenalo stratu detailov v bielom snehu. Fotené na konci januára, znovu okolo obeda. Týmto by som považoval mýtus o tom, že sa krajina nemá fotiť v čase okolo obeda, za definitívne prekonaný.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o knihe Liptov na mojej stránke 

Juro Kováčik

Juro Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som fotograf. Nájdete ma nawww.jurokovacik.comFacebookTwitter Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKrajinaFotenieTechnické veciLightroom

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu